چاقی و اضافه وزن

باسمه تعالی

اهمیت:

با تغییر نحوه زندگی ، کاهش فعالیت بدنی، بهبود وضعیت تغذیه، بهبود وضعیت بهداشت و کاهش بیماریهای واگیردار، یکی از معضلات گریبانگیر جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت ،چاقی و اضافه وزن است . چاقی معمولاً با افزایش چربی و قند خون همراه است و همه اینها از عوامل خطرساز بیماری های قلبی هستند و از آنجا که طبق آمار بیماریهای قلبی اولین علت مرگ هستند لازم است برای رفع چاقی راهکارهایی اندیشیده شود.

تعریف چاقی:

شاخص توده بدنی طبیعی در محدوده 19.8 تا 26 می باشد و اگر این شاخص بین 26 و 28 باشد واژه اضافه وزن و اگر بالای 28 باشد واژه چاق به کار می رود.

طریقه محاسبه شاخص توده بدنی:

وزن (بر حسب کیلوگرم)تقسیم بر (قد برحسب متر *قد بر حسب متر)

درمان:

برای درمان چاقی و کاستن از وزن راه های مختلفی به کار رفته است که هیچ کدام تاکنون کاملا موفق نبوده است از جمله برداشتن قسمتی از معده ، داروهای ضد اشتها، برداشتن چربیهای اضافه شکم و ....

ولی راه های بهتری هم میتواند وجود داشته باشد. از مشکلات تهدید کننده حیات کودکان بیماری های تبدار و اسهال است که با کاهش وزن آنها ، جان آنها را تهدید می کند ولی با بهبود وضعیت تغذیه ، واکسیناسیون و مصونیت از بیماریهای تبدار مسری، بازی های کامپیوتری و ... کودکان نیز چاق شده اند. یعنی در حقیقت ما از طرف دیگر از مرز سلامت خارج شده ایم .

با این حساب می توان برای کاهش وزن از وضعیت تب استفاده کرد . در هنگام تب علاوه بر کور شدن اشتها، بدن در وضعیت کاتابولیسم ( افزایش سوخته شدن مواد ) قرار دارد شاید بتوان با تزریق مواد" تب زا" در حدی که برای بدن ضرر نداشته باشد بدن را به وضعیت کاتابولیسم برد و وزن را کاهش داد. بعضی سایتوکاین ها تب زا هستند و لازم است در یک طرح تحقیقاتی استفاده از آنها برای کاهش وزن را آزمود (شاید هم این کار انجام شده است و من خبر ندارم).

/ 0 نظر / 4 بازدید