فشار خون بالا

باسمه تعالی

فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل بروز بیماریهای قلبی عروقی و از جمله شایعترین عامل بروز نارسایی قلبی و نارسایی کلیه در بسیاری از کشورهاست . بررسی های انجام شده در کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر نشان می دهند که از هر چهار الی پنج نفر یک نفر به بیماری فشارخون بالا مبتلاست و عدم درمان مناسب و پیگیری آن ، می تواند به عواقب وخیمی منجر شود . در این افراد احتمال بروز تنگی رگ های قلب و سکته قلبی به میزان 3 برابر ، نارسایی قلبی 6 برابر و سکته مغزی 7 برابر افزایش می یابد و این در حالی است که با تشخیص به موقع و مناسب، به خوبی می توان از بروز همه این عوارض جلوگیری کرد . فشارخون بالا قبل از بروز عواقب وخیم آن غالبا" هیچ علامتی ندارد و در واقع تنها راه تشخیص این بیماری اندازه گیری دقیق فشارخون است. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مطالعات نشان داده اند که متاسفانه فقط درصد پایینی از این بیماران از بالا بودن فشارخون خود اطلاع دارند و درصد کمتری تحت درمان کافی قرار می گیرند .

تعریف فشارخون:

برای اینکه خون در شریانهای اعضای بدن جاری شود و مواد غذایی را به اعضای مختلف برساند ، نیاز به نیرویی دارد که این نیرو فشارخون نام دارد و مولد آن قلب است . قلب خون را به طور مداوم به داخل دو شریان عمده بدن پمپ می کند . از آنجا که پمپ کردن خون توسط قلب به داخل شریانها نبض دار است ، فشار خون شریانی بین دو سطح حد اکثر و حد اقل در نوسان است . سطح حد اکثر یا سطح سیستولی در زمان انقباض قلب و سطح حد اقل یا دیاستولی در زمان استراحت قلب به وجود می آید .

فشارخون به دو عامل مهم بستگی دارد: یکی برون ده قلب است، یعنی مقدار خونی که در هر دقیقه به درون آئورت پمپ می شود و عامل دیگر مقاومت رگ است، یعنی مقاومتی که بر سر راه خروج خون از قلب در رگها وجود دارد . اگر بخواهیم این رابطه را به شکل فرمول نشان دهیم به قرار زیر است:

مقاومت رگ * برون ده قلب = فشار خون

با تغییر برون ده قلب یا مقاومت رگ مقدار فشار خون تغییر می کند . همچنین فشار خون در طول روز تحت تاثیر عوامل مختلفی تغییر می کند که از جمله این عوامل وضعیت بدن، فعالیت مغز ، فعالیت گوارشی ، فعالیت عضلانی ، تحریکات عصبی ، تحریکات دردناک ، مثانه پر ، عوامل محیطی مثل دمای هوا و میزان صدا ، مصرف دخانیات ، الکل ، قهوه و دارو است.

تقسیم بندی فشارخون:

  1. فشارخون مطلوب: فشارخون ماکزیمم کمتر از 120 میلی متر جیوه و فشار مینیمم کمتر از 80 میلی لیتر جیوه.
  2. فشارخون طبیعی: فشارخون ماکزیمم کمتر از 130 میلی متر جیوه و فشار مینیمم کمتر از 85 میلی لیتر جیوه.
  3. فشارخون کمی بالاتر از طبیعی : فشار ماکزیمم بین 130 تا 140 میلی متر جیوه یا فشار مینیمم بین 85 تا 90
  4. فشار خون بالا : فشار ماکزیمم 140 میلی متر جیوه و بیشتر ، یا فشار مینمم 90 میلی متر جیوه و بیشتر.
/ 1 نظر / 37 بازدید
هزارو یک روزنه

آره ديگه اين تک و توک بازيد کننده هاتونو تحويل نميگيرين اين ميشه ديگه!/من از مطالب شما استفاده ميکنم و البته منو به دورانن طرحم در بهداشت ميبره.يادمه اولين بار که مطلبتونو خوندم اونجا کار ميکردين.