باسمه تعالی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مشاوره قبل از ازدواج ( قسمت دوم )

بهداشت روانی و ازدواج

بهداشت روانی را می توان به عنوان یکی از جنبه های بسیار مهم در دستیابی به اهداف بهداشتی در نظر گرفت. عوامل مختلفی در دستیابی به بهداشت روانی تأثیر می گذارند که به نوبه خود می توان ایجاد و تداوم زندگی سالم زناشویی را به عنوان یکی از مهمترین این عوامل در نظر گرفت.

از عوامل مهمی که در دستیابی به بهداشت روانی در طی زندگی زناشویی کمک می کند، درک متقابل و به موقع احساسات ، نیازها ، شرایط روحی و اجتماعی طرفین است.

زنان و مردان از دیدگاه روان شناختی تفاوتهایی با هم دارند و با درک این تفاوتها بهتر می توان به حساسیت همسر احترام گذاشت و حامی او بود. وقتی زن و مردی تفاوتهای یکدیگر را بپذیرند و به آن احترام بگذارند ، عشق ، فرصت شکوفایی پیدا می کند . زنان معمولاً می خواهند احساساتشان را بیان کنند و تنها چیزی که از مردان می خواهند شنیدن است. آنان با صحبت کردن و شرح جزئیات و درک شدن به آرامش می رسند. بدین ترتیب یکی از بهترین ارکان زناشویی یعنی ارتباط خوب بین طرفین برقرار می شود.

زن و شوهری که احساسات منفی خود را – به خاطر اجتناب از مشاجره- با یکدیگر در میان نمی گذارند، موجب می شوند که احساسات مثبت در آنان سرکوب شود و عشق از میان برود. نیازهای عاطفی اساسی زنان عبارتند از: مورد توجه و احترام واقع شدن، درک شدن و قوت قلب . نیازهای عاطفی اساسی مردان عبارتند از : اعتماد و اطمینان، مورد پذیرش قرار گرفتن، قدرشناسی، مورد  تحسین و تصدیق و تشویق قرار گرفتن.

برای آنکه در زندگی مشترک احترام و شأن زن و شوهر حفظ شود و همچنین بر اساس تفاوتها و تشابهات روابط معقول و متعادلی بین آنان به وجود آید ، بایستی هر یک از آنها نقش ها و وظایف خود را بشناسند و به آنها عمل کنند.

به برخی از این نقش های مشترک بین زن شوهر اشاره ای می کنیم:

·        مهر ورزی زن و شوهر نسبت به یکدیگر

·        احترام به یکدیگر

·        صبر و بردباری در برابر ناملایمات

·        احترام به وابستگان همسر

·        پاکدامنی و عفت

·        آراستگی و نظافت

·        تعدیل خواستها و رعایت عدالت

·        خوشرویی و خوش خلقی

 

نظر متخصصین در مورد روانشناسی ازدواج

به طور کلی انسانها از نظر رابطه با جنس مخالف به دو گروه تقسیم می شوند؛ در گروه اول معمولاً تمایل به تنوع و بی ثباتی در رابطه با جنس مخالف دیده می شود. برای این عده پایبندی به یک نفر برای تمام عمر دشوار و خسته کننده است. برای این افراد معمولاً صفاتی مثل شکل ظاهر، پول، مقام و جاه طلبی اهمیت زیادی دارد. در گروه دوم پایبندی در رابطه با جنس مخالف وجود دارد و صفاتی چون عاطفی بودن، شوخ طبعی ، آرامش و بی تفاوتی نسبت به مشکلات و قناعت جلب توجه می کند.

عوامل کاهش دهنده پایداری در ازدواج

·        اگر دختر یا پسر در گروه اول مذکور در قسمت بالا ، قرار بگیرند.

·        دارا بودن حالات اضطراب، افسردگی ، خشم، کم حوصلگی، بی قراری و بدبینی به آینده در زوجین باعث کاهش پایداری در ازدواج می شود.

 

نظریاتی که درباره پایداری در ازدواج مطرح شده است:

1.     نگرش سنتی: در این نگرش زن باید تابع شوهر خود باشد . وظایف شوهر تأمین مخارج و اداره خانواده است، و زن مسئول تربیت فرزندان و انجام امور منزل است. با اینکه این نگرش ممکن است مانع از فروپاشی ازدواج شود ، ولی الزاماً باعث افزایش رضایت نمی شود.

2.     زن و شوهر کامل کننده شخصیت یکدیگر هستند: طبق این نگرش، در این حالت عمر زندگی مشترک بسیار زیاد می شود. این نظریه در گذشته طرفداران زیادی داشته است. اما امروزه بررسی های انجام شده نشانگر این است که هر قدر زن و شوهر به هم شبیه تر باشند ، امکان پایداری ازدواج بیشتر است.

3.     وجود رابطه ای بین رفتار پایدار شخص در محیط خارج از خانه و محیط زناشویی: طبق این نگرش بسیاری از مردم برای شناخت ویژگی های رفتاری افراد، به محل کار آنها رجوع کرده، تحقیق می کنند. متأسفانه رابطه قوی بین رفتار یک نفر در خارج از حیطه زناشویی با رفتار وی در این حیطه وجود ندارد. معمولاً نمی توان از روی رفتار وی در خارج از خانه به نوع رفتار احتمالی وی بعد از ازدواج پی برد. مثلاً رفتار یک شخص با همکارانش ممکن است کاملاً با رفتار وی با همسرش متفاوت باشد.

 

نگرش های مخرب در مورد ازدواج و پایداری آن

·        حقیر شمردن توانایی ها و دستاوردهای زنان و همچنین احساس تنفر نسبت به آنان، رگه های پنهان این نگرش در ازدواج، خود را آشکار می کند و حالت مخرب پیدا می کند.

·        نفرت از مردان و بدبینی نسبت به آنان؛ طبق این نگرش مردان صداقت ندارند و استثمارگر ، بی وفا و خودخواه هستند.

 

برخی رفتارهای نامناسب در رابطه زن و شوهر با یکدیگر

-         انتقاد و سرزنش: در این حالت به طور مداوم زن و شوهر از یکدیگر ایراد گرفته ، همدیگر را سرزنش می کنند.

-         موضع تدافعی گرفتن: زن و شوهر مرتباً در صدد دفاع بر می آیند با تصور اینکه به آنها حمله می شود، سعی می کنند مسائل را از خود دور کنند.

-         قطع ناگهانی تماس و مکالمه: زن و شوهر در اوج هیجان و ارتباط دو طرفه، ناگهان کنار کشیده ، بی تفاوت می شوند و طوری رفتار می کنند که انگار طرف مقابل با دیوار حرف زده است.

-         تمسخر:

 

نکته: با آنکه ازدواج معامله نیست اما باید یک سری مسائل رعایت شود. معمولاً در ازدواجهای پایدار، طرفین از نقاط قوت یکسانی برخوردارند. اگر یکی دارایی زیادی دارد، دیگری تحصیلات بالا دارد. اگر یکی پشتکار خوبی دارد، طرف مقابل خانواده محترمی دارد. به نظر می رسد باید بین داشته های مادی و معنوی طرفین تعادل و برابری برقرار باشد.

به طور خلاصه اگر تعاون و برابری موجود باشد و طرفین دچار اختلال شخصیت واضح نباشند، احتمال موفقیت ازدواج افزایش پیدا می کند. اما فراموش نکنید که این مسائل هیچ کدام قطعی نیست و همواره استثنا وجود دارد.

آشنایی با نکات زیر برای افرادی که می خواهند ازدواج کنند لازم است:

§         ساختمان دستگاه تناسلی مردان و زنان

§         قاعدگی

§         کنترل جمعیت و تنظیم خانواده

§         هدف از اجرای برنامه های تنظیم خانواده

§         روشهای پیشگیری از بارداری

§         مشارکت مردان در تنظیم خانواده

§         بیماریهای مقاربتی و ایدز

§         عفونت دستگاه ادراری

 

 

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
مانا

سلام من تازه واردم. بسيار خوش حال می شم اگر لطف کنيد تشريف بياريد و از وبلاگم ديدن کنيد و نظر با ارزشتان را برايم قرار دهيد.