بلوغ پسران (1)

باسمه تعالی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بهداشت بلوغ پسران (قسمت اول)

مقدمه

نوجوانی به دوره گذار از کودکی به بزرگسالی گفته می شود . این دوره مرز مشخصی ندارد، اما تقریبا" از 10 تا 12 سالگی شروع می شود و تا آخر سالهای دهه دوم زندگی- که رشد جسمانی کم و بیش کامل می شود- ادامه می یابد. در این دوره  نوجوان به بلوغ جنسی می رسد و شخصیت و هویت فردی خود را جدا از خانواده بنا می نهد و با مسائل اجتماعی از جمله تامین معاش خود روبرو می شود.

نوجوانی که گذر تدریجی به دوره بزرگسالی است از دوران های مهمی در زندگی هر فرد است زیرا دوره ای است پر از تعارض و نوسان بین وابستگی و استقلال . در واقع در شرایطی که فرد در خانه والدینش زندگی می کند و از حمایت مالی آنها برخوردار است به دشواری می تواند کاملا" مستقل باشد.

به طور کلی نوجوانی به گروه سنی 10 تا 19 سال گفته می شود که در کشورهای رو به توسعه مانند ایران بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می دهد . سرشماری سال 1375 جمعیت نوجوان کشور را حدود 16 میلیون نفر یعنی 27% کل جمعیت نشان داده است .

چون شروع نوجوانی با تحولات فراوان جسمی و روحی همراه است پرداختن به مسائل بهداشتی این دوره حائز اهمیت است. آگاهی نوجوانان ، خانواده ها و جامعه در برخورد با این مسائل و برداشت منطقی و معقول از مشکلات نوجوانان می تواند سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی آنها را که آینده سازان فردای کشورند تامین و تضمین کند.

از مسائل عمده ای که نوجوان در دوران بلوغ با آن روبرو می شود ، تغییرات جسمانی است که نوجوان اگر از آن آگاه نباشد ممکن است باعث نگرانی و تشویش او شود و دگرگونی روحی و روانی برای او به بار آورد و چون آگاهی و اطلاع کافی در این زمینه در خانواده ها و جامعه ندارد ، عموما" پاسخ مناسب به نیازها و سوالات نوجوانان داده نمی شود . به علاوه وجود پاره ای اعتقادات و باورهای روایتی و سنتی در خانواده ها نیز مزید بر علت می شود و مشکل را دو چندان می کند.

بنابر این لازم است نوجوانان عزیز مراحل بلوغ و تغییرات و ویژگیهای آن را بدانند تا برخورد مناسبی با آن داشته باشند . مسلما" آشنایی والدین و مربیان تعلیم و تربیت و آموزش با مشکلات نوجوانان نیز لازم است و می تواند آنها را در حل مشکلات یاری رساند.

تعریف

بلوغ یعنی رسیدن و کامل شدن ، و در اصطلاح به مرحله ای از رشد و تکامل در مسیر زندگی هر فرد اطلاق می شود که منجر به تغییرات خاص جسمانی و توانایی باروری جنسی می گردد.

مراحل بلوغ و خصوصیات آن

بلوغ یک دوره خاص و مشخصی است که از طریق بعضی تغییرات در تکامل و رشد فرد شناخته می شود . این تغییرات در هیچ زمان دیگری در طول حیات فرد اتفاق نمی افتد و ویژگیهای خاصی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از :

الف) بلوغ دوره کوتاهی را شامل می شود: بلوغ دوره نسبتا" کوتاهی است و از 2 تا 4 سال طول می کشد و معمولا" به سه مرحله تقسیم می شود:

ý  مرحله قبل از بلوغ، در این مرحله صفات ثانویه جنسی پدیدار می شود( پیدایش مو در صورت پسران و در ناحیه اندامهای تناسلی هر دو جنس و تغییر آهنگ صدا در پسران) ولی اعضاء تناسلی و تولید مثل هنوز کاملا" رشد نکرده اند . این دوره که اوایل نوجوانی است سنین 10- 12 سالگی را شامل می شود.

ý  مرحله بلوغ جنسی؛ در این مرحله ضمن ادامه بروز صفات ثانویه جنسی ، سلولهای جنسی هم پیدا می شوند و اسپرم های زنده در ادرار پسران یافت می گردد . این دوره که سنین 13-14 سالگی را در بر میگیرد ، اواسط نوجوانی است.

ý  مرحله بعد از بلوغ؛ در این مرحله صفات ثانویه جنسی کاملا" ظاهر شده اند و عمل اعضاء تناسلی و تولید مثل کامل است . این دوره که سنین 15 – 19 سالگی را شامل می شود ، اواخر نوجوانی است.

ب) بلوغ زمان تغییرات سریع است: بلوغ یکی از دو مرحله در سرتاسر طول حیات زندگی هر فرد است که با تغییرات مشخص و رشد سریع در همه اندامهای بدن همراه است.( مرحله دیگر از دو مرحله یاد شده ، دوره جنینی و شش ماه اول زندگی نوزاد است ) این رشد سریع و ناگهانی یک تا دو سال قبل از اینکه پسر یا دختر به بلوغ جنسی برسند شروع می شود و شش ماه تا یک سال بعد از آن هم ادامه می یابد، بنابر این دوره کامل این مرحله رشد سریع حدودا" سه سال طول می کشد.

تغییرات ناگهانی و سریعی که هنگام بلوغ اتفاق می افتد ، موجب سراسیمه شدن، دست پاچگی و نگرانی نوجوانان می شود و در خیلی از موارد منجر به بروز رفتارهای ناهنجار و غیر مطلوبی در آنان می گردد.

ج) بلوغ دوره منفی گرایی است: نوجوان در اوایل بلوغ دچار منفی بافی می شود و نگرش و رفتاری منفی در پیش می گیرد . جملاتی همچون " نه خودم از پسش بر می آیم " ،" به من نگویید چه کار بکنم و چه کار نکنم" " کاری به کارم نداشته باشید " در این دوره به وفور شنیده می شود . این روش و کوشش جدیدی است تا نوجوان به والدین و اطرافیان خود بگوید و بفهماند که جوانان افکار و رفتاری دارند که مربوط به خودشان است. منفی بافی در واقع وسیله ای کلامی برای بیان خشم است. والدین ممکن است در این مرحله درباره انتخاب دوستان ، همسالان ، آداب معاشرت ، اصول و اعتقادات با فرزندان خود مشاجره کنند. باید بدانیم افراد هر نسل از نظر نوع لباس و آرایش موها و انتخاب دوستان و رفقا با والدین خود اختلاف نظر دارند. البته والدین در طول حیات خود با استفاده از منابع و تجارب فراوان به باورها و اعتقاداتی رسیده اند که به آنها پایبندند ولی باید به آرامی و با قابلیت انعطاف پذیری ، خودشان را با شرایط جدید وفق دهند؛ زیرا در مواردی که نظرها و ارزشهای والدین به میزان چشم گیری با عقاید نوجوانان متفاوت باشد احتمال پیدایش تعارض در نوجوان فزونی می گیرد و او را دچار سردرگمی می کند که عاقبت خوشی ندارد.

د) سن رسیدن به بلوغ متفاوت است: بلوغ می تواند در هر زمانی بین 10 تا 19 سالگی اتفاق افتد ولی متوسط سن بلوغ در دختران 11 سالگی است و پسران یک یا دو سال بعد از آن به سن بلوغ می رسند . این تفاوتها در سن بلوغ به همان اندازه که مربوط به خود فرد است به مسائل اجتماعی هم در هر دو جنس مربوط می شود.

چون در مراحل بلوغ ( قبل از بلوغ، بلوغ جنسی، و بعد از بلوغ ) ،نوجوان با تغییرات و مشکلاتی مواجه می شود، باید والدین و یا آنان که به نوجوان نزدیکند، به آرامی و با توضیح کافی او را در جریان این تغییرات قرار دهند. بروز صفات ثانویه جنسی در مرحله قبل از بلوغ ، اولین انزال ( احتلام) یعنی خروج منی در پسران در زمان بلوغ، آشنا کردن نوجوانان با مسائلی که در دوره بعد از بلوغ ممکن است برای آنان پیش بیاید( مانند: استعمال مواد مخدر، مشروبات الکلی ، مفاسد اجتماعی، معاشرت و هم نشینی با دوستان ناباب و منحرف ، مشاهده فیلم های ویدیویی غیر مجاز و جنسی و.....) از مواردی است که باید به آن توجه کافی داشت.

رعایت بهداشت فردی در زمان بلوغ و توجه به احکام شرعی و بجا آوردن نماز، روزه، و غسل در مواقع لازم از دیگر مواردی است که باید با دقت و بیان روشن برای نوجوانان شرح داده شود.

 

/ 2 نظر / 49 بازدید
ممم

نوکرتم به مولا(ع)

محسن مسا عی منش

نمی تونم با چه زبونی از شما تشکرکنم پیغام اولی روهممن دادم****** نوکرتم به مولا(ع)