فارسی را پاس بداریم

باسمه تعالی

چندی پیش در کلاس آیین نگارش ، مدرس گفت که فرهنگستان علوم و ادب فارسی ، همزه را حذف کرده است چون از الفبای فارسی نیست.

برای حذف همزه لازم است کلماتی که همزه دارند تغییر یابند. این تغییر برای کلماتی که همزه در انتهای آنهاست ( مثل املاء، انشاء ، امضاء) زیاد مشکل نیست و می توان با حذف آن ، مشکل را به طور موقت برطرف کرد (چون در اصل باز هم عربی هستند) ، برای برخی نیز می توان همزه را به "ی" تبدیل کرد ولی برای برخی دیگر مثل قرائت باید کلمه هم معنی مثل خواندن به کار برد .

روز گذشته در پایان جلسه درسهایی از قرآن قرائتی که روز 27 اردیبهشت 86 ساعت هفت و نیم از شبکه اول پخش خواهد شد خواستم موضوع را مطرح کنم تا فکری به حال نام خانوادگیش کند ولی طرح موضوعات دیگر، مجالی برای این به جا نگذاشت. در این جلسه من در ردیف اول و نفر اول ( از سمت وسط ) بودم.

به مناسبت سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی ، از طرف ستاد نماز جمعه شهرستان از ایشان دعوت به عمل آمد تا در مورد وحدت و تفرقه صحبت کند تا از حساسیت های محلی نیز کاسته شود و ایشان موافقت کرد که طی سه روز ، 15 جلسه صحبت کند و برای 15 هفته ضبط شود.

کارتهایی به تعداد ظرفیت سالن ، بین قسمتهای مختلف پخش گردید که سهم اداره ما 10 نفر بود و در جلسه دوم حضور داشتیم.قبل از شروع جلسه نیز توصیه های لازم صورت گرفت.

/ 0 نظر / 3 بازدید