فطریه

به نام خدا

 عید فطر را به همه روزه داران تبریک می گویم و  آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمانان را دارم.

یکی از مسائل در مورد ماه رمضان و عید فطر پرداخت فطریه است. میزان آن را همه می دانند هر چند سعی می کنند به لطایف الحیل از مقدار واقعی طفره بروند ولی منظور من سرانه آن است. در اطراف و اکناف ما چنین مرسوم است که در غروب آخرین روز ماه رمضان ، هر سرپرست خانواری به  تعداد افرادی که سر سفره اش هستند باید فطریه بپردازد  لذا آخرین روز را کسی افطاری نمی دهد تا فطریه دیگران به گردش نیفتد .

      به نظر من غلط بیان شده و منظور تعداد افراد تحت تکفل بوده است  یعنی در غروب آخرین روز ماه رمضان فطریه سرپرست خانوار و تعداد افراد تحت تکفل او که  نانخورش هستند بر عهده اش می باشد. جمع آوری کنندگان فطریه نیز در این روزها زیاد هستند و پاکت های جمع آوری فطریه از نهادها و ارگان های گوناگون می رسند . نهادهایی که شاید تا عید فطر آینده اصلا نامی هم از آنها شنیده نشود.

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
سعیدزاده.صهبا بیدگلی

سلام دکتر جان دوباره فتوی صادر کردی کار شرع نظر من و تو را نمیشناسد ما باید به نظر شرع گوش دهیم اگر شما افرادی را در شب غید فطر برای افطاری دعوت کردید باید فطریه انها را هم بپردازید مگر خودشان بگویند که احتیاجی نیست ما خودمان میپردازیم. طبابت را با فقاهت اشتباه نگیرید اقا جان. اکثر فقها میگویند فطریه مهمان به عهده صاحب خانه است البته جند فقیه هم هستند که با نظر شما موافقند از این جا به بعد باید وارد جزئیات شویم که مجالی نیست عید فطر مبارک

...

دستم بوی گل میداد.مرا به جرم کندن گل محکوم کردند اما هیچکس فکر نکرد که شاید گلی کاشته باشم...

محمد

با سلام دکتر خوبی ، طاعات وعباداتت قبول حق