سُنبک sonback

به نام خدا

سنبک در قسمت شمال شرقی آران و بیدگل واقع شده که به علت شیب زمین از طرف کوهستان به طرف بیابان ، سطح آبهای زیرزمینی نسبت به سطح زمین نزدیک است و تا چند سال قبل که برای کاشت هندوانه همراه پدرم به آنجا می رفتم با کندن گودال یک متری نیز به آب شیرین می رسید. این در حالی است که فاصله چندانی با دریاچه نمک ندارد. کشاورزان از این ویژگی برای کاشت هندوانه دیم استفاده می کردند. ولی از آنجا که خاک آنجا شن های روان است و با هر طوفان مقداری از شن های روان به داخل چاله ها می ریزد و هر سال قبل از کشت باید شن های روان به بالای چاله آورد که کار سختی است رفته رفته از کشاورزان سنبک کاسته می شود . عمق هر کدام از چاله ها به حدود بیست متر هم می رسد و با یک سطح شیب دار به کف چاله می رسد . هر چاله سند قطعی جداگانه دارد و به نام سنبک بیدگل سند خورده است.

امروز صبح جهت بازدید از سنبک دعوت داشتم که به ماشین نرسیدم و با وسیله شخصی نیز نتوانستم در میان جاده های متعدد و بدون راهنمای موجود، راه آن را پیدا کنم و نزدیک بود که میان شن های روان گیر بیفتم لذا برگشتم و به دوستان نرسیدم.

اگر شهرداری قصد دارد بر جاذبه های گردشگری منطقه بیافزاید علاوه بر تسطیح و هموار کردن راه باید تابلوهای راهنما در کنار دوراهی ها نصب نماید . همچنین احداث ایستگاه در آنجا برای پذیرایی از مسافران نیز الزامی است.

/ 3 نظر / 6 بازدید
حسنی

soon back

farzin

[گل]