<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هپاتیت B چیست؟

کبد عضوی است که در بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن، مانند مقابله با عفونت ها ، متوقف کردن خونریزی ، پاک کردن خون از سموم و داروها و ذخیره ی انرژی در بدن نقش دارد.

هپاتیت یک بیماری است که کبد را متورم کرده و فعالیت آن را مختل می سازد. این بیماری به علتهای مختلفی ایجاد می شود. یکی از این علتها آلودگی به ویروس هپاتیت B است.

آلودگی به ویروس هپاتیت Bبه سه حالت متفاوت ممکن است دیده شود:

ý  هپاتیت حاد: در این حالت ، بیمار پس از یک دوره ی مقدماتی با نشانه هایی مانند تب، سرماخوردگی ، تهوع، استفراغ و درد شکم ، دچار زردی می شود.

علائم بارز این بیماری عبارتند از : ادرار تیره، مدفوع روشن، زردی پوست و چشمها. اولین عضوی که زردی در آن مشاهده می شود، سفیدی چشم ها است. به طور معمول ، این علائم خود به خود برطرف می شود و پس از 6 ماه خون از ویروس پاک می شود و فقط در 10%- 5  بیماران بالغ ممکن است آلودگی مزمن شود.(ولی در هپاتیت C حدود 80% موارد مزمن می شوند).

ý  هپاتیت مزمن: در این حالت ، نشانه ها بسیار غیراختصاصی است. شایع ترین نشانه ی هپاتیت مزمن، ضعف و خستگی طولانی است. گاهی ممکن است زردی خفیف یا خارش وجود داشته باشد . با پیشرفت بیماری ممکن است نارسایی کبدی بروز کند. این افراد باید تحت نظر پزشک باشند و در صورت نیاز ، دارودرمانی شوند.

ý  آلودگی بدون علامت: در این حالت، فرد بدون هیچ گونه نشانه ی بالینی و یا آزمایشگاهی از بیماری کبدی ، ویروس هپاتیت را در خون خود دارد و می تواند آن را به سایرین انتقال دهد. این افراد به درمان دارویی نیاز ندارند؛ ولی خطر مزمن شدن هپاتیت در آنان زیاد است و باید هر 6 ماه یک بار توسط پزشک بررسی شوند.

بیشتر موارد آلودگی به هپاتیت B بدون نشانه است بنابر این بهترین روش تشخیص بیماری، آزمایش خون از نظر وجود ویروس هپاتیت B است.

راههای انتقال هپاتیت B

آلودگی به هپاتیت B به طور عمده در نتیجه ی تماس با خون و ترشحات جنسی آلوده ، به روشهای زیر صورت می گیرد:

ý     تولد از مادر آلوده به ویروس هپاتیت B

ý     تماس جنسی حفاظت نشده با فرد آلوده

ý     استفاده ی مشترک از ابزار آلوده ی تیز و برنده نظیر سوزن و سرنگ ، تیغ اصلاح، مسواک و....

ý  تزریق مکرر خون یا فرآورده های خونی آلوده ( امروزه کنترل خونهای اهدایی احتمال آلودگی از این طریق را بسیار اندک نموده است).

ý     دیالیز با وسایل آلوده و پیوند اعضای آلوده؛

ý  خالکوبی، حجامت ، سوراخ کردن گوش، خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محل های نامطمئن و آلوده، یا هر اقدامی که منجر به سوراخ شدن پوست با وسایل آلوده و غیر استریل شود.

هپاتیت B از طریق دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن و نشستن در کنار فرد آلوده و سایر تماسهای معمولی منتقل نمی شود و حضور افراد آلوده در محیط های کار و اجتماع بلامانع است.

پیشگیری از هپاتیت B

ý  هرگز از وسایل تیز و برنده ، نظیر سرنگ و سوزن ، تیغ اصلاح و مسواک به صورت مشترک استفاده نکنید.

ý  از انجام کارهایی که به سوراخ شدن و ایجاد خراش در پوست منجر شود نظیر خالکوبی و حجامت در مراکز غیرمطمئن و آلوده پرهیز کنید.

ý     از تماس جنسی مشکوک و حفاظت نشده پرهیز کنید.

ý     نوزادان خود را در سه نوبت واکسینه کنید.

ý     افرادی که از گروه هاي ذیل هستند ، نسبت به سه نوبت واکسیناسیون اقدام کنند:

1.     پزشکان ، دندانپزشکان و پیراپزشکان؛

2.     افراد تحت دیالیز؛

3.  افرادی که به علت ابتلا به بیماریهای زمینه ای مانند هموفیلی و تالاسمی ، مکررا" خون یا فرآورده های خونی دریافت می کنند.

4.     افراد خانواده ی فرد آلوده که با وی هم منزل هستند.

اغلب موارد تماس با ویروس هپاتیت B منجر به بیماری نمی شود. بنابر این واکسن هپاتیت B ، برای سایر افراد جامعه ضرورت ندارد.

 

/ 1 نظر / 8 بازدید