فوریت های پزشکی (1)

به نام خدا

           یکی از نکات مهم در درمان بیماران ، انجام اقدامات درمانی در موقع مناسب است. در برخی موارد این اقدام باید در عرض چند دقیقه تا چند ساعت انجام شود که به اینگونه بیماران ، اورژانسی گفته می شود که در صورت عدم درمان ، منجر به فوت یا عوارض دیگر می شود. در بسیاری از موارد  اورژانسی ، اگر زمان برای انتقال بیمار به بیمارستان صرف شود و منتظر این باشیم که بیمار در بیمارستان درمان شود فرصت طلایی (Golden Time) از دست رفته است برای رفع این مشکل ، مرکز فوریت های پزشکی ایجاد گردیده که دو وظیفه مهم را بر عهده دارد:

1-      احیا بیمار و انجام اقدامات لازم در فرصت طلایی

2-       انتقال بیمار

          متاسفانه مردم فکر می کنند که وظیفه فوریت های پزشکی (115) فقط انتقال بیمار است حال آنکه اگر بنا به انتقال باشد با وسیله شخصی خیلی سریعتر می توان بیمار را به بیمارستان رساند. وظیفه اصلی تکنسین فوریت های پزشکی بر بالین بیمار یا مصدوم ، انجام اقداماتی است که در بیمارستان انجام آن غیرممکن یا بی تاثیر است. درصد بسیار کمی از موارد ( مثل شکستگی های جمجمه و خونریزی های داخل جمجمه ) هست که عمده اقدامات درمانی باید در بیمارستان انجام شود ولی در بقیه موارد حتی خونریزی های داخل شکمی یا سوختگی ها نیز رگ گیری اولیه بسیار مهم است .

      از دیگر نکات قابل ذکر ، حفظ آرامش و کنترل استرس در اورژانس های  قلب است  وقتی پرسنل 115 بر بالین بیماری با سکته قلبی حاضر می شوند رساندن اکسیژن ، کنترل درد ، قرص های زیرزبانی ، کنترل فشارخون و حفظ خونسردی بیمار از اولویت هاست که باید توسط اطرافیان بیمار نیز رعایت گردد.

      با توجه به وجود معابر باریک در بافت قدیم شهر و برای نیل به هدف اصلی ( انجام اقدامات لازم در فرصت طلایی) تامین موتورلانس و توجیه مردم (که آمبولانس و 115 فقط برای انتقال نیست ) می تواند مفید باشد که تامین موتورلانس در حال حاضر مقدور نیست.

/ 1 نظر / 6 بازدید
ایمانی

با عرض سلام ضمن عرض تشکر از متن تخصص تان /تا اونجا من شاهد و ناظر بوده ام وضعیت 115آران وبیدگل خوب است هم به موقع می رسند و هم خوب رسیدگی می کنند. در این دو هفته مادر /و مادر همسرم گواه بر این مدعا هستند. با تشکر