قفل ها و کلیدها

به نام خدا

        تا دو روز دیگر قرار است قسمتی از عنان مملکت به فردی سپرده شود که با شعار تدبیر و اعتدال و همراه داشتن کلید مشکلات در انتخابات پیروز شد و تقریبا از روز اعلام نتایج  انتخابات شاهد گمانه زنی ها و معرفی افراد مختلفی برای تصدی وزارت در دولت تدبیر و اعتدال هستیم. امری که وظیفه رئیس قوه مجریه است ولی چرا گروه ها و  افراد مختلف به این کار مبادرت می ورزند؟ علت آن را سه چیز می دانم :

1- مستقل بودن آقای روحانی  : از زمان ثبت نام انتخابات ،آقای روحانی اعلام نمود که کاندیدای مستقل است و به هیچ حزب و جناحی وابسته نیست و فراجناحی است. وقتی نامزدی مستقل باشد پشتوانه کار گروهی نیز ندارد و تیمی ندارد تا برخی کارها را به آنها واگذار نماید لذا افراد و گروه های مختلف خواستند این کمبود را جبران کنند و به هر نحوی آقای روحانی را از خود معرفی کردند در حالی که در زمان انتخابات کاندیدشان فرد دیگری بود . آقای عارف هم تا جایی که به یاد دارم با هماهنگی انصراف داد ولی به نفع کسی اعلام  انصراف نکرد. در حقیقت هم اصلاح طلبان و هم اصولگراهای معتدل برای خلاصی از وضع موجود در نقطه اعتدال به اشتراک رسیدند.

2- سهم خواهی افراد تندرو و خودخواه

3-  لحظه شماری برای برکناری رئیس فعلی قوه مجریه و کابینه اش : رئیس جدید زمانی را مهلت دارد تا افراد مورد نظرش را جهت رای اعتماد به مجلس معرفی کند ولی کسانی که وزیر معرفی می کنند به زبان بی زبانی می گویند : هر چه سریعتر وزرایت را معرفی کن و وقت را تلف نکن! در حال حاضر در بسیاری از  ادارات و شرکت ها منتظر جلوس رئیس جدید هستند تا چه تصمیمی بگیرد و چه اراده کند. ولی باید منتظر ماند و به کلیددار فرصت داد تا بتواند قفل های زنگ زده متعدد را یکی یکی باز کند .

        او در این راه با مشکلات فراوانی روبروست :

- به یاد داشته باشیم که او کلید برخی قفل ها را ندارد . قفل هایی مانند جهل مردم که حتی امیرالمومنین را نیز گریان بر لب چاه برد.

- همه ی امور هم به قوه مجریه ختم نمی شود و باز کردن گره ها و قفل ها نیازمند همکاری تمام قوا و نهادهای قانونی ، فراقانونی و غیرقانونی است و در غیر اینصورت گرهی کور بر سایر گره ها افزوده خواهد شد. باید قوا مواظبب باشند تا  کشور به  لبه پرتگاه  رویارویی گروه های مختلف مردمی ( مشابه آنچه در مصر اتفاق افتاد ) نرود.

- تعدد مشکلات: متاسفانه در دوره های فعلی و قبلی آنقدر مشکلات ایجاد شده که حالا حالاها کلید نیاز هست.

 دو جا را پیدا کرده ام که تاکنون دستکاری نشده اند: آستان قدس رضوی و جزیره کیش واز این جهت ذکر کردم که فکر می کنم در این دو روز فرصت دستکاری آنها  فراهم نمی شود هر چند تجربه انحلال دانشگاه در روز جمعه را هم داریم که صبح شنبه وقتی رئیس دانشگاه  به درب اتاق کارش مراجعه کرد ...... یا وزیر امور خارجه در جلسه رسمی در سنگال......

/ 0 نظر / 2 بازدید