مشکلات بافت فرسوده

به نام خدا

           چند روز قبل یکی از ساکنین بافت قدیم جهت استمداد از اذیت حیوانات به شبکه آمده بود. حکایت از آن قرار بود که در بافت فرسوده ، اکثر مالکین فوت نموده و یا کوچ کرده اند و خرابه های تقریباً خالی از سکنه محل  امنی برای لانه گزینی و تکثیر شغال شده است و شب ها شهر محل تردد گروهی  شغال هاست که باعث ایجاد مزاحمت و ترس معدود ساکنین گردیده است. ساکنینی که اکثراً زنانی سالخورده و فرتوت هستند که فرزندانشان گاهی به آنها سر می زنند ولی نمی دانند مادرشان از غروب که زوزه و رفت و آمد شغال ها شروع می شود چه زجری می کشند. دل پری داشت از کسانی که به خاطر دفاع از حیوانات ، انسان ها را فراموش کرده اند ومالکینی که حاضر نیستند فکری به حال ملکشان کنند یا لااقل بفروشند.

       برایم سوال است که اگر قرار باشد آمبولانس یا ماشین آتش نشانی به یکی از کوچه های باریک بافت فرسوده برود چه کار باید کرد ؟ اگر از بین خانه های قدیمی و در حال ریزش معبری ماشین رو احداث شود به نفع اهالی نیست؟ حتی اگر قرار باشد جهانگردی از اینجا بازدید کند آیا محل عبور و مرور نمی خواهد؟  چندین بار آمبولانس 115 به علت عبور از کوچه های باریک دچار آسیب بدنه شده است که یا راننده ی بدبخت باید جورش را بکشد و یا شبکه ی بی پول. اگر مردم در این زمینه همچون سایر موارد با شهرداری همکاری می کردند و محل تردد وسایل نقلیه امدادی فراهم می شد و گره های کور تردد باز می شد همه می توانستند از آن بهره مند گردند و باقیات الصالحاتی بود برای بانیان خیر.

     یکی از موانع ساخت و ساز در بافت فرسوده شهر ، میراث فرهنگی است که معمولا با شهرداری در این زمینه اختلاف دارند. هنگام زلزله همه می گویند باید بافت فرسوده تخریب گردد و با بافت نوساز جایگزین شود ولی موقع عمل آنقدر مانع هست که از خیرش می گذرند موانعی مثل عدم امکان لودر و بیل مکانیکی از کوچه ها برای رسیدن به نقطه مورد نظر ،‌ عدم رضایت وراث متعدد به علت اختلافات خانوادگی و ..... برای رفع نگرانی میراث فرهنگی بهتر است منطقه محدودی که کاملاً خالی از سکنه است به منظور بازدید احتمالی  حفظ شود و بقیه معابر و خانه ها بازسازی و اصلاح گردد تا در موقع بحران بتوان کاری از پیش برد.  

    

/ 1 نظر / 60 بازدید
ستاری

با سلام /عکسهای کنسرت نشان میدهد که شما صندلی خود را به پدر تعارف نموده اید.از لطف شما تشکر میکنم.[گل]