تنظیم خانواده

به نام خدا

      یکی از مسائل و مواردی که اخیرا توجه زیادی به آن شده و  جنبه های اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خاص خود را دارد تنظیم خانواده و تعیین بُعد خانوار (تعداد افراد خانواده) است . تا قبل از انقلاب سیاست کاهش بُعد خانوار تبلیغ می شد ( فرزند کمتر ، زندگی بهتر ). پس از پیروزی  انقلاب حتی قبل از بروز جنگ نیز شعارها و سیاست عوض شد و مردم تشویق به داشتن فرزند بیشتر شدند (هر که دندان دهد نان دهد) سهمیه و کوپن نیز کمک کرد تا تعداد افراد خانوار  افزایش یابد. مردم ساده دل و کوته بینی که قصد داشتند فعلا از سهمیه کودک استفاده کنند و آینده برایشان مهم نبود . آنها فکر می کردند هنوز هم وضع قدیم برقرار است که دختر در خانه پدرش قالی ببافد و جهیزیه اش را جور کند و پسر در کنار پدر به کار کشاورزی مشغول می شود و کمک خرج خانواده خواهد بود ولی غافل از اینکه زمانه عوض شده و انقلاب (دگرگونی) شده ، دیگر بچه ها باید درس بخوانند و  هزینه دانشگاه نیز قوز بالای قوز شد.

       پس از گذشت چند سال دوباره شعارها تغییر کرد: بچه که عمر و نفسه ، یکی خوبه دوتا بسه .دوباره  "فرزند کمتر، زندگی بهتر" قوت گرفت و تا همین چند وقت پیش نیز ادامه یافت. وقتی والدین پسران ، عزیزانشان را در دام  اعتیاد یافتند ، وقتی مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر مردم فشار آورد کمتر کسی حاضر می شد بیش از دو فرزند داشته باشد. حالا دیگر خانواده ها حاضر به تحمل مشکلات و سختی های فرزند پروری نبودند . نیازهای کودک را بیش از نان می دانستند و کار و تحصیلات و مسکن نیز مطرح شده بود. مادران امروز حتی حاضر به تحمل درد زایمان نیز نبودند و به انحای مختلف سعی داشتند با عمل سزارین بچه به دنیا بیاورند. در بیمارستان های دولتی قوانین و بخشنامه های سختی در حمایت از زایمان طبیعی و کاهش سزارین وجودداشت لذا مردم رو به بیمارستان خصوصی آوردند.  با هر بار انجام سزارین ،‌ احتمال بروز موارد خطرآفرین بارداری در حاملگی های بعدی افزایش می یابد ولی با توجه به کاهش بُعد خانوارها ،  پزشکان نیز اصراری بر زایمان طبیعی نداشتند . این نیز باید ذکر شود: کسی که یک بار سزارین کرد زایمان بعدی هم اندیکاسیون سزارین دارد.

      چندی است که مجدداً سیاست افزایش بُعدخانوار مطرح گردیده و وسایل رایگان تنظیم خانواده نیز کاهش یافته است ولی مشکل درمانی پابرجاست: مادرانی که دو بار سزارین شده اند و مجدداً به هر دلیلی باردار شوند خطر بارداری های پرخطر و مرگ مادر به علت مواردی مثل جفت سر راهی ،‌ اکرتا و .... افزایش می یابد. زایمان چنین فردی باید در بیمارستان مجهز و سطح 3 که N.I.C.U. هم داشته باشد انجام شود . در حال حاضر حتی بیمارستان شهید بهشتی کاشان نیز استانداردهای سطح 3 را کامل ندارد وای به حال دیگر بیمارستان های کاشان و آران و بیدگل. هنوز هیچکدام از بیمارستان های شهید بهشتی ،‌شبیه خوانی و شهید رجایی و میلاد ، متخصص مقیم زنان و زایمان و متخصص مقیم بیهوشی ندارند.هنوز بخشنامه هایی که در جهت افزایش کیفیت ارائه خدمات و کاهش مرگ و میر نوزاد و مادر صادر گردیده به علت مشکلات مالی و عدم همخوانی سیاست های مسئولین دانشگاه  با وزارتخانه و دخالت افراد غیرکارشناس بر زمین مانده است.  امید است جهت کاهش میزان مرگ مادران باردار که از سیاست های کلی وزارت نیز می باشد و کشور متعهد به کاهش مرگ مادران باردار تا سقف زیر 15 مرگ در هر یکصدهزار تولد تا سال 2015 گردیده  و جلوگیری از پیامدهای انفرادی و اجتماعی مرگ مادر اقدامات لازم در جهت بهینه سازی کیفیت ارائه خدمات در بیمارستان ها و بخش های زنان و زایمان در دولت آینده انجام شود .

/ 2 نظر / 8 بازدید
دختــرهابیل

اتفاقا شبکه چهار برنامه اردیبهشت در زمینه سزارین مباحثی رو مطرح میکرد که خیلی خطرات مادر رو تهدید میکنه اما ایرانی ها از همون بدو بارداری دوست دارن سزارین بشند ولی عواقب اصبی رو نمیدونند..باید برنامه های مخصوص برای مادران باردار بزارند