به مناسبت روز جهانی دیابت

به نام خدا

          همانطور که می دانیم امروزه بیماری هایی مثل دیابت ، فشار خون بالا ، چربی بالای خون و در نتیجه بیماری های قلبی و سکته های مغزی شیوع بالایی دارد که گفته می شود مربوط به سبک زندگی ( تحرک کم ، تغذیه ناصحیح ) می باشد.

          به نظر من علت ایجاد این عوامل خطر ،به هم خوردن نظم بدن در اثر استرس بالاست. استرسی که هر روزه بر افراد تحمیل می شود و بیش از حد تحمل آنهاست که منجر به بروز اختلال در کارکرد طبیعی بدن می شود. فکر می کنم همانطور که سلول هایی مسئول تنظیم درجه حرارت بدن هستند و در اثر ترشح فاکتورهایی مثل اینترلوکین ها نقطه دمای بدن را افزایش داده و با مکانیسم هایی ایجاد تب می کنند و یا بالعکس ، برای فشارخون ، قند و چربی خون نیز نقاطی مسئول تنظیم مقدار آنها در خون هستند .

         اگر در مغز اتفاقی بیفتد و خونریزی ایجاد شود برای غلبه بر فشار داخل جمجمه و خونرسانی به بافت مغز ، فشارخون بالا می رود که امری طبیعی است و در سوانح و حوادث که ضربه به سر وجود دارد باید مواظب بود که فشارخون خیلی پایین آورده نشود یا در بسیاری از موارد که برای درمان فشارخون ، داروی پایین آورنده فشارخون داده می شود باز هم بدن مقاومت می کند که به نظر می رسد مرکزی در بدن عهده دار تنظیم فشارخون مورد نیاز بدن باشد که در پاسخ به عواملی فشارخون بدن را تنظیم می کند و استرس باعث آزادشدن فاکتورهایی می شود که منجر به تنظیم در مقدار بالاتر می شود.     

     در مورد قندخون و چربی خون نیز چنین است. بارها مشاهده می کنیم افرادی هر غذایی ولو چرب دوست دارند می خورند  ( در حد متعارف ) و ورزش چندانی هم نمی کنند ولی چون روحیه شادی دارند و به قول معروف اهل بگوبخند هستند نه دیابت گرفته اند و نه چربی بالای خون ولی کسانی که زیاد هم پرهیز می کنند ، ورزش می کنند ولی باز هم چربی بالای خون دارند یا کسانی که قند خون بالایی دارند ولی در مسافرت قند خونشان طبیعی است که به نظر می رسد عوامل روحی روانی نقش پررنگی داشته باشند . نمی دانم در این زمینه ها کارهای تحقیقاتی انجام شده یا نه ولی در زندگی روزمره به عینه می بینم     

پی نوشت1:

 مطالب مطرح شده نظر شخصی من است و  به هیچ وجه رد کننده مواردی مثل عدم تحرک و تغذیه ناصحیح که منجر به چاقی و فشار خون بالا و .... می شوند نیست بلکه پررنگ کردن نقش عوامل روحی روانی  مثل انواع و اقسام استرس , اضطراب ها و ناملایمات زندگی می باشد که امروزه به وفور در جامعه وجود دارد و باغث بیماری های دیگر مثل سرطان ها نیز می شوند.

 

/ 4 نظر / 5 بازدید
سعیدزاده.صهبا بیدگلی

سلام دکتر جان طبیبم میدهد اندرز و پندم ز قندآب لبش بالاست قندم............صهبا ببینمت عزیزم

مهدی

سلام جناب دکتر جرا نظرات شخصی خود را به خورد خواننده می دهید من هم خیلی افراد خوش مشرب و خوش روحیه میشناسم که رژیم غذایی درستی ندارند ورزش نمیکنند و هم دیابت دارند و هم جربی حرفهای شما به عنوان پزشک میتونه بد آموزی داشته باشه میتونید برای گفته هاتون یه رفرنس معتبر و علمی معرفی کنید؟!

مینا

سلام دوست عزیز وبلاگ پر محتوایی دارید در ضمن من هم شعر دوست دارم هم مسایل پزشکی به من هم سر بزنید خوشحال میشم همشهریت :مینا