شبکه در سال 91

به نام خدا

           از سال 1375 و موافقت با تاسیس شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل به عنوان متولی بخش سلامت در شهرستان تازه تاسیس آران و بیدگل و معرفی آقای دکتر احمد باهنر به عنوان اولین مدیر این اداره که از نظر تعداد کارمند ، دومین اداره در هر شهر ( بعد از آموزش و پرورش) می باشد تاکنون به طور میانگین هر 2 سال یک نفر به عنوان مدیر شبکه معرفی شده است که با توجه به توانایی های فردی آنان ، شرایط و سیاست های اقتصادی – اجتماعی حاکم بر جامعه ، فراز و نشیب هایی را در طی این مدت در حوزه سلامت شاهد بوده ایم .

             در سال 91با توجه به شرایط ذیل شاهد وقایع نامطلوبی در این حوزه بوده ایم:

1-      شرایط اقتصاد مقاومتی کشور: پس از گذشت چند ماه از سال 91 ، اکثر اعتبارات در نظر گرفته شده برای حوزه سلامت با مشکل عدم تخصیص روبرو گردید و چند طرح مصوب نیز متوقف شد.

2-      بی عدالتی در سلامت: در حالی که در شبکه به علت کمبود تخصیص ، تجهیزات پزشکی لازم و ضروری نیز خریداری نمی گردید در بیمارستان نقوی کاشان بدون داشتن مراجعه کننده و نیاز ، اقدام به افزایش اتاق عمل و خرید تجهیزات برای آن نمودند و برای تامین پزشک متخصص از پزشکان شاغل در این شهر مایه گذاشتند ( مانند خانم دکتر عرفان )

3-      اِعمال فشار از سوی سازمان ها و نهادها به شبکه و دانشگاه: متاسفانه برخی نهادها با نظرات غیرکارشناسانه با توجه به نفوذ خود اقدام به فشار به شبکه برای تبعیت از تصمیمات آنان نمودند که برای نمونه به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

-          در بخش ساختمانی:

           الف - درحالی که بخش دیالیز بیمارستان سیدالشهدا با 16 بیمار و 4 تخت دیالیز در دو شیفت هم جوابگوی نیاز بیماران بود و در صورت افزایش بار مراجعه ، امکان راه اندازی شیفت شب را هم داشت و در بیمارستان در حال ساخت امام حسن مجتبی (ع) نیز در نظر گرفته شده است خیّرین سلامت دانشگاه با ساخت مرکز جدید بیماری های خاص به صورت مشارکتی ( 40% خیّر ، 60% دانشگاه ) موافقت نمود و در سال 91 با وجود شرایط اقتصاد ریاضتی ، با اِعمال فشار بر دانشگاه ، بخشی از اعتبارات را به سمت ساختمان مذکور سوق داد.

           ب- تکمیل طبقه زیرزمین مرکز بهداشتی درمانی بهروان از اولویت های شبکه نبود.

          ج-  تکمیل ساختمان I.C.U. که به عهده ی خیّر ( برادران سحابی) بوده با رایزنی به دانشگاه محوّل شده است

-          در بخش تجهیزات پزشکی:

                     الف- دستگاه لاپاراسکوپ: علیرغم تذکرات و مکاتبات مدیر شبکه و معرفی اولویت های شبکه در زمینه خرید تجهیزات پزشکی ( مثل تجهیزات چشم پزشکی) ، خیّرین سلامت اقدام به خرید دستگاه لاپاراسکوپ  ( جهت انجام اعمال جراحی شکم بدون بازکردن کامل جدار شکم) به قیمت حدود یک میلیارد و دویست میلیون ریال نمود که بعداً دستگاه خریداری شده با مشکل مواجه گردید .ً در حال حاضر خیّر پول را پرداخت کرده ، فروشنده وجهی دریافت نکرده و دستگاه هم بلااستفاده مانده است.

                     ب- هزینه خرید مانیتورهای بخش مراقبت های قلبی پس از سی سی یو توسط خیّر محترم ( آقای سرکاری) به رابطین پرداخت گردیده ولی به رغم افزایش قیمت آنها ، بیش از 8 ماه است که فروشنده وجهی دریافت نکرده است.

4-      تصمیمات درون دانشگاه و شبکه: با شروع مدیریت آقای دکتر مکی با سابقه مدیریت در بیمارستانی با بخش های ویژه ( امکانات بیشتر همراه با هزینه بیشتر ) و کلینیک های ویژه متعدد ، سعی شد در اینجا نیز رویکردی مشابه بیمارستان نقوی پیاده شود لذا تبدیل قسمت های از بیمارستان سیدالشهدا به بخش ویژه ، فعال تر نمودن کلینیک بوعلی و تبدیل آن به کلینیک ویژه ، نصب آسانسور در بیمارستان سیدالشهدا برای استفاده یک بخش و یک طبقه شروع شد در حالی ک تکمیل ساختمان محل اسکان پزشکان متخصص به انجام نرسید.

           از دیگر تصمیمات اتخاذ شده ، کاستن یک آمبولانس از دو آمبولانس فوریت های پزشکی شهر 60000 نفری آران و بیدگل و افتتاح پایگاه فوریت های پزشکی در شهر 12000 نفری نوش آباد بود.

*به جز موارد پیشگفت ، پروژه هایی نیز توسط خیّرین سلامت انجام شد که تاکنون شبکه و دانشگاه برای آنها مبلغ قابل توجهی هزینه نکرده است:

-          مجموعه بهداشتی درمانی ابریشم چی مشتمل بر اورژانس سرم درمانی ، مرکز بهداشتی درمانی ، پایگاه فوریت های پزشکی ، کلینیک های تخصصی ، داروخانه ، آزمایشگاه و .... که قرارداد ساخت 100% آن توسط خیّر با دانشگاه منعقد گردیده و عملیات ساختمانی نیز شروع گردیده است.

-          مرکز بهداشتی درمانی پامیلی واقع در پشت هفت امامزاده ( شهرک بهارستان ) توسط خیّر محترم حاج محمد پامیلی با تعهد ساخت 100% شروع گردیده و مراحل پایانی را می گذراند.

-          بیمارستان 44 تختخوابی ثامن الحجج (ع) که توسط موسسه خیریه صالحون با مساعدت و همیاری جمعی از خیّرین سلامت از جمله آقایان حاج علی عصیری ، حاج تقی رحمانی ، حاج اکبر پورابراهیمی، حاج حسنعلی اسماعیلیان ، حاج غلامرضا کویری، امیر احمدی ، محمد نامور، حاج عبدالرحیم مفیدی ، مصطفی سرمدی و .... با بخش های زنان و زایمان ، داخلی ، جراحی ، اطفال و ... شروع به ساخت گردیده ودر صورت مساعدت دانشگاه در تکمیل آن ، جایگزین بیمارستان فرسوده و فاقد استحکام شهید رجایی خواهد گردید.

-          دانشکده توانبخشی که توسط خیّر محترم آقای محبوبی به صورت مشارکتی   (40% خیّر ، 60% دانشگاه) شروع گردیده و پیشرفت قابل توجهی هم داشته است.

در زمینه خرید تجهیزات پزشکی کمک های ذیل نیز از سوی خیّرین صورت گرفته است :

-          کمک در خرید دستگاه برای آزمایشگاه مرکزی شهید رجایی توسط آقای حاج امرا... جندقیان

-          خرید بخشی از تجهیزات مورد نیاز I.C.U. توسط آقای حاج حسن کاظمی که به علت برخی مشکلات بلااستفاده مانده است.

       از اقدامات مهم و مفید حوزه بهداشت و درمان در سال 91 می توان به انتقال و تجهیز نسبی کلینیک ویژه بوعلی سینا به ساختمان جدیدی که توسط وزارت نفت ساخته شده بود اشاره کرد که با این اقدام ، محدودیت فیزیکی حضور متخصصین گوناگون در شهرستان رفع گردید .

            امید است با اتکال به خداوند متعال، پرهیز از اِعمال فشار از سوی مراجع غیرکارشناس، اجرای عدالت در سلامت ، اهتمام به افزایش کیفیت و جلب رضایت بیماران و همراهان ، اجرای آموزش های بهداشتی بیشتر ، پرهیز از لجاجت ، همدلی بیشتر ، استقلال مالی اداری بیمارستان ها ، اجرای قوانین و بخشنامه ها از جمله سطوح خدمات مامایی و اقامت متخصص زنان و زایمان در بیمارستان ، گامی در جهت کاهش آلام بیماران برداشته شود.

             در پایان از تمامی کسانی که خالصانه و بدور از هیاهوهای نابخردانه در جهت کمک به مردم محروم منطقه خدمت و کمک نموده اند تشکر و قدردانی می نمایم.همچنین از خانم سالخورده ای که مبلغ دو میلیون و پانصدهزار ریال پس انداز خود را جهت کمک به ساخت بیمارستان ثامن الحجج (ع) اهدا نمود تشکر ویژه دارم.

 

 

/ 2 نظر / 13 بازدید
کاشانی

آقای دکتر اگر می خواهید از کاشان جدا شوید ما هیچ حرفی نداریم !! تازه به نفع کاشان هم است !! چرا که شبکه آران وبیدگل هیچ سودی نداره !! خود تیسمار هم می دانه ؟؟ نگاهی به نایین بکن نگاهی به دلیجان ومحلات بکنید همه در کاشان هستند چرا راه دور نگاهی به نطنز بکنید که اصلا متخصص نداره !!! سهمیه پزشک متخصص رادیلوزی کل استان اصفهان با 23 شبکه 4 نفر بوده است !!!! حالا خودتان قضاوت کنید !! از بدی روزگار کاشان دانشگاه داره مانند مرکز استان !! اگر نه شما هیچ حرفی نمی زدید !! خدا این شبکه از کاشان جدا شود تا به سرنوشت شهرهای مشابه خود مانند گلپایگان ونایین و ادرستان شوید ...به امید جدایی شبکه !! کلا جداشدن همه سیستم آران از کاشان چون الحاق شبکه به خاطر همگرایی بود واستان شدن !! اما وقتی که ما دو شهرستان مستقل هستیم با بودجه جدا فقط یک نماینده مشترک داریم !!! این اتقاق ها و اتحاد برعلیه کاشان تا حق خود را بگیرد می افنتد !!! و رسما نماینده آران با استان شدن مخالفت می کند !!!پس بهتره شبکه بره زیر اصفهان !!!! کاشان بگذار بمانه با چاله و چوله هاش و بی عدالتی !!! یا برید زیر قم تا اصل

ی

مخالفت مجدد آرونی ها و تیسمار با استان شدن کاشان !! کاشان بدبخت !!! شهری که بی نماینده است !!! نماینده اش با پیشرفت آن مخالف است !!! ای ول به مرام آرونی ها !! روی ما را کم کردید !!! این هم سند : http://javanekavir.blogfa.com/post/2366