آفتابه لگن هفت دست

به نام خدا

         به  مناسبت هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی مانوری با سناریوی زلزله 6 ریشتری در شهر در روز پنج شنبه ی گذشته در تعدادی از شهرها و روستاها از جمله این شهر انجام شد.

سازمان های موازی:

چندی است که در مورد حوادث غیرمترقبه ، مدیریت بحران ، بلایای طبیعی و پدافند غیرعامل صحبت هایی می شود ولی در عمل نتیجه ی چندان موثری نداشته اند.از طرف دیگر سازمان های گوناگون گروه های امداد و نجات و آمبولانس دارند که قبلاَ برای استفاده بهینه از امکانات موجود پیشنهاد گردید تمامی آمبولانس های موجود در شهر از جمله ارتش و سپاه و هلال احمر و .... اطلاعات امبولانس ها همراه با شماره تلفن رانندگان را در اختیار شبکه قرار دهند و برای تکمیل تجهیزات آنها اقدام کنند که تاکنون استقبال چشمگیری صورت نگرفته است.

عدم آمادگی شبکه برای رویارویی با بحران :

  - بیمارستان ها : شهر آران و بیدگل با دو بیمارستان که یکی در اوایل دهه چهل ساخته شده و دیگری نیز بنیان محکمی ندارد و در زلزله ی 6 ریشتری هر دو تخریب می شود برگزاری مانور کمکی به حل مسئله نمی کند. در شهری که اگر همزمان 3 مورد حادثه رخ دهد برای رسیدگی درمانی به آنها با بحران روبرو می شویم و توان ما در حدی است که اگر حادثه محدود مثل سانحه ی  یک خودروی سواری رخ دهد بتوان کاری کرد ( مینی بوس هم نه) .

- فوریت های پزشکی : نه چادر برای برپایی بیمارستان صحرایی و نه امکانات برای حمل تعداد زیاد مصدوم وجود دارد. حتی کاور جسد نیز به اندازه ی کافی نیست.

- انبار دارویی: انبار دارویی شبکه در زیرزمین با راه پله باریک واقع شده و در صورت زلزله راه ورود به انبار مسدود می گردد و دسترسی به معدود داروهای موجود نیز امکانپذیر نخواهد بود.

 مشخص نبودن وظایف ارگان ها

      از دیگر امور مهم،  مشخص نمودن وظایف هر ارگان در بحران است مثلا اگر قرار است هلال احمر وظیفه درآوردن مصدومین از زیر آوار و تحویل آنان به کارکنان شبکه بهداشت و همچنین اسکان اضطراری از وظایفش باشد باید چادر به اندازه ی کافی داشته باشد ولی چادر به حد کافی ندارد (همانطور که در مانور نیز به تعهداتش عمل نکرد) و دنبال اقداماتی است که در شرح وظایفش نیست مانند راه اندازی کلینیک تخصصی در شهر . نهادهای مختلف ،گروه های امداد و نجات دارند که معلوم نیست شرح وظایف آنان در بحران چیست ؟ آیا قرار است به فوریت های پزشکی 115 کمک کنند و عملیات احیا را بر بالین مصدومین انجام دهند و آنان را به مراکز درمانی انتقال دهند؟ آیا قرار است به هلال احمر کمک کنند و مصدومین را از زیر آوار خارج کنند؟

    

/ 4 نظر / 28 بازدید
alone wearing black

سلام دکتر عزیز حالتون خوبه نوشتین دکتر چنین نوشت هرچی خوندیم نفهمیدیم چی نوشت درسته دکترید ولی مشتری زیر دیپلم هم شاید داشته باشید یه خرده زیر دیپلم بنویسید

دکتر پرتقالی

شرایط بحران رو هیچوقت درک نکردیم و اموزش خوبی هم ندیدیم

اسم مستعار

درخصوص شرح وظایف هلال احمر به نکته اصلی اشاره کرده اید ولی همه می داننددر مملکت ماهیچ چیز سرجای خودش نیست بنابراین بهتراست حداقل بعضی ادارات وظایف دیگران راانجام دهند چون ظاهراشبکه بهداشت ودرمان نمی تواند کلینیک تخصصی مناسب برای مردم شهر راه اندازی کند بهتر است هلال احمر این کارراانجام دهد درعوض شبکه می تواند پایگاه امدای در جاده ها احداث کند ویا کارهای دیگری از این قبیل که تبلیغات زیدادی هم می شود روی آن داشت حالا اگر اتفاقی افتاد وجسد ها روی زمین ماند اشکالی نخواهدداشت اداره دیگری حتمابه اندازه کافی کاور خواهدداشت و...