باسمه تعالی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مشاوره قبل از ازدواج ( قسمت سوم)

بهداشت جنسی

از دیگر عوامل مهم در شروع زندگی زناشویی ، بهره وری جنسی برای طرفین است. این بهره وری باید منطبق بر اصول شرعی باشد. بر زوجین واجب است که روابط جنسی را با درک متقابل و در نظر گرفتن زمان و شرایط مناسب آغاز کنند.به طوری که شروع این روابط دارای آثار روحی و روانی مثبت در طول زندگی زناشویی باشد.

روابط جنسی تحمیلی و نامناسب از سوی هر یک از زوجین، می تواند آغازگر روند نامطلوب در بهداشت روحی و روانی خانواده باشد. زن و شوهر قبل از آمیزش جنسی باید خود را آماده کنند. یعنی در حالتی خوشایند که هر دو آمادگی روحی دارند با هم رو به رو شوند. مرد می تواند به سرعت به اوج لذت جنسی برسد ( مانند ماشین مسابقه ) اما زن به فرصت بیشتری نیاز دارد( مانند موتور هندا ) لذا توصیه شده است که قبل از آمیزش، مرد به همسرش اظهار علاقه کند و آمیزش بدون مقدمه انجام نگیرد.

 محدوده سنی مناسب برای ازدواج و تشکیل خانواده

زوجین از لحاظ جسمی ، باید بلوغ کامل و از نظر روانی آمادگی پذیرش مسئولیت ازدواج را داشته باشند. در این مورد رعایت سن مناسب برای دختر و پسر ، زمینه های لازم جهت یک ازدواج موفق را فراهم می کند. به خاطر بسپارید که بیش از سن تقویمی ، سن عقلی ضامن بقای زندگی مشترک خواهد بود.

متخصصان سن مناسب ازدواج را برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران 24 تا 28 سال توصیه می کنند. معمولاً اختلاف سن  2 تا 6 سال بین دختر و پسر توصیه می شود.

یک زوج برای حفظ سلامت، جلوگیری از پیری زودرس، پیشگیری از مشکلات اقتصادی و تربیت فرزندان صالح و لایق باید بدانند که:

§         محدوده سنی مناسب برای بارداری 18 تا 35 سال و مناسب ترین زمان بین 20 تا 30 سالگی است.

§         حاملگی زیر 18 سال و بالای 35 سال مخاطره آمیز است.

§         فاصله کمتر از 3 سال بین دو حاملگی خطرناک است.

§         زایمان چهارم و بیشتر ، دارای عوارض زیادی برای مادر و نوزاد است. بنابر این داشتن بیش از 2 یا 3 فرزند توصیه نمی شود.

 

آزمایش های قبل از ازدواج:

برای کسب اطمینان از سلامت زوجین انجام آزمایشهای زیر قبل از ازدواج ضروری است:

  1. تشخیص مبتلایان به سیفلیس
  2. تشخیص مبتلایان به تالاسمی
  3. تشخیص معتادین

بیماریهای مقاربتی، که در زمان تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند را می توان قبل از ازدواج و یا قبل از بارداری به وسیله معاینات و آزمایش های اختصاصی تشخیص داد. برخی از این بیماریها عبارتند از: سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا، ایدز و زگیل تناسلی. با تشخیص این گونه بیماریها می توان از ابتلا فرد دیگر (همسر) و نیز احتمالاً ابتلای جنین در داخل رحم پیشگیری کرد.

مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در زن یا مرد می تواند روی قدرت باروری مؤثر باشد و موجب ناباروری و یا کاهش ارتباط جنسی شود. در صورت حاملگی نیز عوارض بارداری (افزایش خونریزی، زایمان زودرس) و نیز عوارض نوزادی ( ناهنجاریهای مادرزادی، تأخیر رشد داخل رحمی جنین ، تولد نوزاد با وزن کم، اختلالات رفتاری و عقب ماندگی ذهنی نوزاد و بالاخره افزایش مرگ و میر دوره نوزادی) افزایش می یابد. لذا توصیه می شود معتادان به هر یک از این مواد، قبل از اقدام به  ازدواج و یا قبل از بارداری از مصرف سیگار ، الکل و مواد مخدر خودداری کنند.

توصیه می شود زوجین قبل از بارداری به موارد زیر توجه کنند:

اگر چه سرخجه بیماری ویروسی ساده ای است ، لیکن ابتلا به آن در دوران بارداری برای جنین بسیار خطرناک است لذا به خانم هایی که تاکنون به بیماری سرخجه مبتلا نشده اند توصیه می شود که واکسن سرخجه را بزنند و تا مدت 3 ماه بعد از زمان تزریق واکسن ، باردار نشوند.

در صورتی که Rh خون خانمی منفی باشد، حتماً به Rh خون همسرش توجه شود تا در صورت مثبت بودن، در دوران بارداری اقدامات لازم صورت گیرد.

تزریق یک دوره کامل واکسن کزاز به صورت 5 نوبتی ( به فواصل 1 ماهه، 6 ماهه، 1 ساله ، و 2 ساله ، و بعد از هر 10 سال یکبار به عنوان یادآور) توصیه می شود. بدین ترتیب از ابتلا به بیماری عفونی و بسیار خطرناک کزاز جلوگیری به عمل آمده ، مصونیت حاصل می شود.

تالاسمی

سلولهای قرمز انسان وظیفه اکسیژن رسانی به قسمتهای مختلف بدن را به عهده دارند . آنها این کار را از طریق ماده ای در درونشان به نام هموگلوبین انجام می دهند.

هموگلوبین دارای دو قسمت است. قسمت اول از چهار رنجیره ( رشته) درست شده است و قسمت دوم را اتم آهن تشکیل می دهد.

هرگاه به علل مختلف ، مقدار آهن بدن کم شود، باعث نوعی کمخونی به نام کمخونی فقرآهن می شود. اگر زنجیره های هموگلوبین دچار اشکال شوند، یک بیماری ارثی خونی به نام تالاسمی ایجاد می شود. بسته به اینکه کدام زنجیره و چه تعداد از این چهار زنجیره هموگلوبین ، دچار اشکال شود، انواع مختلف تالاسمی به وجود می آید.

تالاسمی مینور

تالاسمی مینور یک بیماری تلقی نمی شود بلکه در واقع یک مشخصه خونی است که ماننند رنگ پوست به  ارث می رسد. زندگی فرد مبتلا به تالاسمی مینور کاملاً عادی است و می تواند به فعالیتهای عادی روزمره بپردازد. فقط از طریق انجام آزمایش خون می توان مشخص کرد که فردی دارای ژن تالاسمی است.

تالاسمی ماژور

تالاسمی ماژور نوعی اختلال در هموگلوبین است و فرد مبتلا دچار کمخونی شدید خواهد شد. این بیماری در چند ماه اول زندگی نشانه های واضحی ندارد . از حدود 6 ماهگی نشانه ای بیماری آشکار می شوند که عبارتند از : تغییر قیافه صورت، پوکی استخوانها، اختلال رشد، بلوغ جنسی تأخیری، نارسایی قلبی، اختلال عملکرد غدد داخلی مانند لوزالمعده  و بروز دیابت، مشکلات قلبی عروقی، مشکلات گوارشی. بنابر این طول عمر این افراد از حد معمول کوتاهتر است.

چگونگی انتقال

اگر هم زن و هم مرد دچار تالاسمی مینور باشند در این صورت خطر جدی برای ابتلای فرزندانشان وجود دارد.( نصف فرزندان دچار تالاسمی مینور، یک چهارم مبتلا به تالاسمی ماژور و یک چهارم نیز سالم خواهند بود ). با آزمایش ساده خون و با مطلع شدن از این مشکل ، می توان با راهنمایی پزشکان از بروز آن برای فرزندان جلوگیری کرد.

( در صورتی که زن و شوهر دچار تالاسمی مینور خواهان فرزند باشند می توانند در طی بارداری آزمایش از مایع شکم زن باردار انجام دهند و در صورتی که دچار تالاسمی ماژور باشد سقط کنند و به فکر بارداری بعدی باشند تا فرزندی سالم و یا دارای تالاسمی مینور داشته باشند.مجوز شرعی سقط جنین مبتلا به تالاسمی ماژور نیز داده شده است.)

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید