سوریه

به نام خدا

         مدتی است که سوریه نیز دستخوش ناآرامی ها شده است . ناآرامی هایی که ابتدا از شهرهای شمالی برعلیه حکومت بعث شروع شده و رفته رفته  با ورود مبارزین القاعده به میدان و تغییر نوع برخورد از تظاهرات مردمی به عملیات های تروریستی و جنگی تمام عیار تبدیل شد. جنگی که منافع غرب و اسرائیل ایجاب می کند  بدون پیروز ادامه یابد و به فرسایش طرفین بینجامد.

    تجربه نشان داده  در چنین مواقعی ، کشورهای غربی به ویژه آمریکا صبر می کنند تا کاملا طرفین خسته و فرسوده شوند ، کشورشان کاملا ویران شود و خودشان خواهان مداخله نیروهای خارجی باشند . در آن موقع آنان با نیروهای تازه نفس  در نقش ناجی وارد معرکه می شوند و برای بازسازی خرابه ها قراردادهایی با دولت هایی که خود در راس حکومت گذاشته اند منعنقد می کنند همانند آنچه در بوسنی هرزگوین ، عراق و افغانستان رخ داد. در سوریه نیز نه دولتی که در جبهه مقابل اسرائیل ایستاده مطلوب غرب است و نه کسانی که با شعارهای اسلامی       می جنگند پس منافع غرب  ایجاب می کند با صبر و حوصله در کمین فرصت باشد . از یکطرف به ارتش سوریه القا می شود که حواسش به مرزهای خارجی نیز باشد و تمام توانش را صرف مسائل داخلی نکند و از طرف دیگر با نیروهای مبارز کجدار و مریز رفتار کند نه آنقدر میدان و اسلحه دهد که بتوانند کاری جدی از پیش ببرند و نه کلاَ دست از حمایت آنان بکشد. بنابراین گذشت زمان به روال فعلی به نفع غرب و به ویژه اسرائیل است.

/ 1 نظر / 7 بازدید
جندقیان

سلام ، تحلیل جالبی بود . بابت ارسال خاطرات با ارزشتان متشکرم . مطالب قابل توجه و مورد استفاده ای نوشته اید . انشاالله در فرصتی مناسب برای تکمیل آنها خدمتتان باشیم . جنب ورودی نمازجمعه طبقه بالا - تلفن 28119