باسمه تعالی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بهداشت سالمندان (قسمت پانزدهم)

یبوست

یبوست مشکل شایعی است که در همه ی سنین دیده می شود. هرچند این مشکل در سالمندی بیشتر است ولی باید بدانید که افزایش سن دلیل یبوست نیست ؛ بلكه عوامل مختلفی در ایجاد آن دخالت دارند. مثلا" گاهی بیماری خاصی موجب یبوست می شود و لازم است که برای بررسی علت و درمان بیماری ، به پزشک مراجعه کنید .گاهی نیز مصرف داروها موجب یبوست می شود که در این مورد نیز باید از پزشک خود سوال کنید. اما در اغلب موارد ، شیوه ی زندگی ما باعث یبوست می شود. پس می توان با توجه به موارد زیر این شیوه را اصلاح و بروز یبوست را کاهش داد:

ý  عادات غذایی: کم خوردن مواد غذایی حاوی فیبر ، موجب یبوست می شود .وقتی که مشکلات دندانی داریم ، جویدن غذا سخت است بنابر این میوه و سبزی کمتری خورده و دچار یبوست می شویم. در چنین مواردی از سبزی های خرد شده یا میوه های پخته یا رنده شده می توانیم استفاده کنیم. بنابر این مواد غذایی حاوی فیبر را بیشتر بخورید. این ارزانترین و راحت ترین راه درمان است. گلابی رسیده ، آلو، توت، انگور، گوجه فرنگی ، کاهو و سایر انواع میوه ها و سبزی ها دارای فیبر هستند. همچنین نان جو یا نان کامل گندم که دارای سبوس باشند حاوی فیبر هستند و یبوست را کم می کنند. افراد سالمند کمتر احساس تشنگی می کنند . اگر فقط زمانی که تشنه هستید آب و سایر مایعات را بنوشید ، مطمئن باشید که مایعات کافی به بدن شما نمی رسد . مصرف کم مایعات نیز موجب یبوست می شود. سعی شود که در طول روز حداقل 6 تا 8 لیوان مایعات که بهتر است آب ساده باشد بنوشید . اگر صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب یک لیوان آب بنوشید ، چند دقیقه بعد روده ها به کار می افتند. چند ساعت قبل از خواب، یک لیوان شیر گرم کم چربی بنوشید . این کار ضمن تامین مایعات بدن به کار کردن روده هم کمک می کند .همچنین موجب می شود شب راحت تر بخوابید.

ý  فعالیت بدنی: افرادی که در طول روز تحرک کمی دارند و زیاد می نشینند ، معمولا" دچار یبوست می شوند. بنابر این به طور منظم ورزش کنید. نیم ساعت پیاده روی روزانه و یا انجام سایر تمرینات ورزشی به برطرف شدن یبوست کمک می کند.

ý  زمان اجابت مزاج: کسانی که به دلایل مختلف اجابت مزاج را به تاخیر می اندازند پس از مدتی دچار یبوست شدید خواهند شد. مثلا" زمانی که برای کاری عجله دارند و یا بیرون از منزل هستند و تمایل به استفاده از توالت عمومی ندارند اجابت مزاج دچار تاخیر می شود. زمانی که نیاز به اجابت مزاج پیدا می کنید بلافاصله به توالت بروید. همچنین وقتی اجابت مزاج هر روز در یک ساعت معین انجام شود روده ها عادت می کنند که در همان زمان معین کار کنند . این زمان بهتر است پس از خوردن غذا و ترجیحا" پس از خوردن صبحانه باشد . زمانی را انتخاب کنید که کاری نداشته باشید و بتوانید بدون عجله در توالت بمانید. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید ، یک زیر پایی به بلندی حدود 15 سانتیمتر را در زیر هر یک از پاها بگذارید . این کار باعث می شود که حالت چمباتمه ایجاد شود و به دفع مدفوع کمک می کند.

ý  مصرف داروهای مسهل: اگر داروهای مسهل به طور مداوم مصرف شوند پس از مدتی روده کار طبیعی خود را انجام نداده و یبوست به وجود می آید . بنابر این از مصرف خودسرانه ی داروهای مسهل خودداری و تنها با تجویز پزشک آنها را مصرف کنید.

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

·        اگر به تازگی دچار یبوست شده اید.

·    اگر اخیرا" عادت اجابت مزاج شما تغییر کرده است . مثلا" دفعات اجابت مزاج کمتر یا بیشتر شده است و یا مدفوع سفت تر یا شل تر شده است.

·        اگر هنگام اجابت مزاج درد دارید.

·        اگر در مدفوع شما خون دیده می شود.

·        اگر مدفوع شما سیاه رنگ شده است

 

/ 0 نظر / 5 بازدید