جبر و اختیار

باسمه تعالی
مسئله ای که مدتی است ذهن مرا مشغول کرده است مسئله جبر و اختیار است. آیا ما مختاریم که هرکاری را انجام دهیم یا مجبوریم؟
آنچه که به ذهن من رسیده است این است که ما مختاریم ولی نه اختیار 100% بلکه ما مختاریم که ازبین چند گزینه یکی را انتخاب کنیم و سپس با انتخاب یک گزینه ، گزینه های دیگری مطرح می شود که از بین آنها هم یکی را انتخاب می کنیم الی آخر و در حقیقت یک امر الگوریتمی است.
برای روشن شدن مطلب مثالی می زنم. شخصی قصد دارد از کاشان به مشهد برود. او می تواند یکی از گزینه های سفر هوایی ، سفر با قطار ، سفر با اتوبوس و سفر با وسیله شخصی را انتخاب کند. اگر سفر با وسیله شخصی را انتخاب کند باز چند گزینه مطرح می شود : می تواند از اتوبان برود یا از جاده ترانزیت و یا ..... . در بین راه به چهار راه یا سه راه خواهد رسید و یک راه را انتخاب خواهد کرد الی آخر. اگر یکی از انتخابهایش اشتباه باشد و او پی به اشتباهش نبرد به جای مشهد سر از جای دیگر در خواهد آورد ولی اگر متوجه شود می تواند اشتباهش را جبران کند و مسلم است که هر چه دیرتر پی به اشتباهش ببرد کارش سخت تر می شود.
او می توانست خود را به تهران یا اصفهان برساند و با هواپیما سفر کند و راه 16 ساعته را 4 ساعته طی کند ولی با هزینه بیشتر.
شهدای ما هم راه 50 ساله را یک شبه طی کردند ولی آنها که ماندند معلوم نیست سر از کجا درآورند؟به همین خاطر است که امام می فرماید: خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند ".

/ 1 نظر / 4 بازدید