رانت عمومی

به نام خدا

رانت عمومی این است که ما افرادی که صلاحیت علمی را ندارم با استفاده از رانت قانونی! بدون سواد کافی از یک رشته قبول میشویم، با تلاشی یک هزارم بقیه مدرکمان را میگیریم و آخر سر هم در بازار کار با بقیه رقابت نمی کنیم، بلکه مشاغل و پست ها را اشغال میکنیم.

مطالب فوق برگرفته از وبلاگ یکی از دوستان است که تصمیم دارم در مورد آن قدری قلم فرسایی کنم:

با گذشت زمان و به فراخور توسعه رشته های دانشگاهی ،‌رشته های تخصصی پزشکی جدید نیز در دانشگاه ها ایجاد گردید و فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در سالهای دهه ۶٠  ،‌ بدون امتحان دستیاری مستقیم وارد دوره ی دستیاری گردیدند و حتی کسانی که هنوز فارغ التحصیل هم نشده بودند رشته های مورد نظر خود را انتخاب کردند و در آن رشته بعداً‌ ادامه تحصیل دادند و مدرکشان را نیز گرفتند.

در سال ۶٨ برای داوطلبینی که حداقل به مدت ۶ ماه حضور در جبهه داشتند در کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها ،‌سهمیه را افزایش  دادند و ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را هم اضافه کردند تا حقی از بقیه ضایع نشود . چند سالی رزمندگان از این سهمیه استفاده کردند در آن سالها هم شرط حداقل نمره وجود داشت و اینجور نبود که هر کس شرکت کند قبول شود.

پس از گذشت چند سال به علت عدم وجود شرکت کننده ‌،عملاً از این سهمیه استفاده نگردید ولی ظرفیت پذیرش دانشجو به علت سیاست دولت در افزایش سطح سواد جامعه  کاسته نشد. نتیجه آن شد که شرکت کنندگان آزاد بیشتری به دانشگاه راه یافتند.

قبول شدگان سهمیه اگر توان یادگیری نداشتند نمی توانستند پا به پای بقیه درس بخوانند و جلو بیایند و اگر بر فرض افتان و خیزان هم جلو می آمدند وقتی وارد بازار کار می شدند به علت حق انتخاب مشتریان ،‌عملاً عرصه را بر کسی تنگ نمی کردند .

کاری که بهتر بود انجام شود این بود که در دانشگاه جدی تر برخورد می کردند که اگر دانشجویی بدون پشتوانه ی علمی وارد دانشگاه گردیده (رزمنده یا غیر رزمنده ) قادر به ادامه تحصیل و فارغ التحصیلی نباشد یعنی دانشگاه مانند قیفی می بود که وارد شدن به آن آسان ولی خارج شدن از آن سخت می بود.

در مورد پست ها هم همه می دانند که انتصاب ها حزبی و باندی است و ربطی به رزمنده بودن ندارد. وقتی مشارکتی ها بر سر کار آمدند دار و دسته ی خودشان را بر سر کار آوردند و وقتی هم که اصولگرا ها بر مسند قدرت قرار گرفتند همینطور . خواه رزمنده یا غیر رزمنده.

 

/ 7 نظر / 4 بازدید
سحر

[لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند]

پزشک 78

سلام راستش اینکه این سهمیه بصورت اضافه بر ظرفیت آزاد در نظر گرفته شده است برای بنده قابل هضم نیست. اگر ظرفیت های قبلی کارشناسی شده بودند، پس سهمیه اضافه یعنی افت آموزشی و خارج از توان دانشگاه ها. و اگر کارشناسی نشده بودند که عذر بدتر از گناه است. در ضمن حداقل خود بنده موارد متعددی را شاهد بودم که نه توان یادگیری داشتند و نه انگیزه اش را (با توجه به رانتهایی که داشتند) اما بهتر از دیگران هم مدارج را طی میکردند. کسی که آنها را وارد دانشگاه کرده میداند چطور باید فارغ التحصیلشان هم بکند. بسیاری از این عزیزان هم با اجازه شما اصلا کار آزاد نمی کنند یا حداقل کار اصلیشان آزاد نیست که رقابتی باشد، بلکه همانطور که عرض کردم پست در اختیار دارند. مثالهایش در آذربایجانشرقی را شخصا می شناسم

دن کیشوت

آخه اداره کردن جایی (وزارتخانه!)نیازی به این کاغذ پاره ها نداره دکتر جان [نیشخند][چشمک]

پزشک 78

البته باز هم میگم...خیلی ها هم هستند که سو استفاده نمی کنند. من حتی کسی را می شناختم که جانباز شیمیایی بود و دریغ از اینکه حتی دیناری حتی بابت درمان خود دریافت کرده باشد. آخر هم شهید شد و جالب اینکه خانواده اش هم هیچ چیز از بنیاد شهید نگرفتند. اما همانگونه که یکی از شهدا فرمودند، بعد از جبهه رزمندگان چند دسته خواهندشد

سید بیا

باید که بیایی خیز تا خرقه صوفی به خرابات بریم جناب آقای سید محمد خاتمی رقعه ای که اینک پیش رو دارید تراویده خامه آن خیل از کسانی است که با رصد تحولات کنونی می کوشند در مقام توجیه ، ضمن بیان باید های حضور حضرت عالی در عرصه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ، آن ها را به این صورت به رشته تحریر در آورند: باید اول: صیانت از دیانت، باید دوم: حفظ عزت ملت، باید سوم: دفاع از جمهوریت، باید چهارم: پاسداشت اخلاق و سیاست، باید پنجم: اصلاح وضع معیشت، باید ششم: حراست از حریت و عدالت، باید هفتم: عقلانیت و

علی

من در مورد سهمیه ها به طور کل مخالفم مگر اینکه سهمیه بر مبنای علم اعطابشه. مثلا چند سال پیش که مدال آوران المپیادهای جهانی حق انجام آزمون دستیاری رو بدون گذروندن طرح پیدا کردن کسی اعتراض نکرد چون منطقی بود. اما واقعا اکثر سهمیه ها خصوصا اینهایی که تو دو سه سال اخیر ایجاد شده غیرمنطقیه و دودش به چشم ملت خواهد رفت!

محسن آقا

از اینکه این موضوع را مطرح کردید متشکرم! اما تا زمانی که افکار اشتباه فردی که به اشتباه قدیس شده است ساری و جاری باشد مطمئنا تعهد؟؟ بر تخصص ارجح خواهد بود و به قول رئیس جمهوری مردمی جای دیگران (متخصصین غیر متعهد!؟) خارج از مرزهای وطنشان است.