یارانه هدفمند

به نام خدا

این روزها در هر جا صحبت از فرم های آماری اقتصاد خانواده و طرح تحول اقتصادی است. اصل موضوع یارانه مستقیم مورد توافق بسیاری هست ولی نحوه ی اجرای آن جای بحث بسیار دارد.

به نظر می رسد دولت قصد دارد چند کار را با هم انجام دهد:

١- دادن یارانه مستقیم به مردم به نحوی که بدانند پول نفت کجا می رود

٢- هدفمند کردن یارانه ها به نحوی که فاصله طبقانی کم شود.

٣- رواج تجارت آزاد و فراهم نمودن شرایط پیوستن به سازمان تجارت جهانی

اگر اجرای این طرح هم مانند طرح پزشک خانواده باشد که واویلاست. در آنجا هم قصد بر این بود که با یک تیر چند هدف دنبال شود که طرح عقیم ماند و با این شرایط ،‌پزشکی حاضر نیست در این طرح شرکت کند.

در این طرح هم اگر فقط یک هدف دنبال می شد و قدم به قدم جلو می رفت خیلی بهتر بود. فرمهای آماری اگر هم صادقانه تکمیل شود شرایط مالی انسانها که ثابت نیست تا بر اساس آن یارانه را تعیین نمود . قسط وام تمام می شود. با یک تصادف وضع مالی خانوار کلی عوض می شود. بنابر این اگر به همه به طور مساوی تقسیم شود بهتر است ( البته اگر اجرا شود)

از طرف دیگر در قسمتهای مختلف تعداد افراد خانوار فرق می کند. در اکثر شهرها ، خانوارها کم جمعیت هستند در حالی که در مناطقی که وهابی ها تبلیغ می کنند تعداد افراد خانوار خیلی بیشتر است در نتیجه با پول مردم به رواج وهابیت کمک می شود.

به امید روزی که طرحها ابتدا کارشناسی شده و سپس اجرا شوند.

/ 7 نظر / 5 بازدید
چله نشین

ممنون که بهم سر می زنی.این روزا دلم با هیچ کسی نیست[ناراحت]

منوچهر

بذار این ملت پول نفتشون را بگیرند ببینند دنیا دست چه کسی هست . همش نشسته اند و میگن عربها پول نفت میاد در خونشون . حالا که چیز گرون بخرند یه چیزی حالیشون خواهد شد

ملیکا

آی لاو سوزی . اینقده خندیدم که نگو . [قهقهه]

عموزاده

قبلا هم کوپن مرغ حذف شد ویارانه آن رانقدابانک قراربود به مردم پرداخت کند

حمید رضا

اقای دکتر سلام مطالب وبلاگ را مطالعه کردم از اینکه مسایل جالب بود لذت بردم امید است سری به ما هم بزنید تا بتوانم از تجربیات شما استفاده نمایم سالم و نیکبخت باشید ح

zeera iranparast

سلام، تحریمهای اقتصادی بخاطر همکاری نکردن دولت با دنیا در مورد نیروی اتمیایران باعث شده مردم سختی هاش را بکشند. بنزین قلابی ایران تصفیه شده مردم را داره هر روز میکشه. یارانهها را هم به محض اعلام تحریمهای آخر ، برداشتند ولیگفتند برداشت یارانهها هیچ ربطی به تحریمهای جدید ندارد. نون گران، بنزین قلابی و گران حقوقها پایین اجاره خونه که اصلا حرفش را نزن. این همه بد بختی برای پر کردن شکم این پاسدارها و بسیجیها. همهٔ اقتصاد مملکت دست اینهاست اینها از مافیا بد ترند. ایهناس یک تکونی باید خورد و جنبشی کرد.ما ملت پر غرور، قوی ایران هستیم نه ملت بیچاره و سم زده ایران.