سی تی اسکن مشکل ما نیست . بیت المال را هدر ندهید

به نام خدا

                     امروزه با پیشرفت تکنولوژی ( فن آوری ) ، تشخیص کلینیکی بیماری ها کم کم جای خود را به پاراکلینیک می سپارند که این امر زیاد مطلوب نیست و بیشتر نشأت گرفته از نواقص آموزش های پزشکی است. پزشکی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و قرار است حداقل 2 سال در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته که خدمات پاراکلینیک چندانی ندارند کار کند باید متکی به آموزه های خود و شرح حال بیمار باشد. از طرف دیگر جواب های پاراکلینیک مثبت کاذب و منفی کاذب زیاد دارند و زیاد قابل اعتماد نیستند . آنچه مهم است بالین بیمار و شرح حال اوست و پاراکلینیک مثل آزمایشگاه و رادیولوژی و ..... تشخیص محتمل را قطعی می کنند و در تشخیص افتراقی (تشخیص یک بیماری از میان چند بیماری محتمل )  کاربرد دارند.

                 یکی از موارد پاراکلینیک با دستگاه های گرانقیمت ، سی تی اسکن است که مدل های جدید دستگاه هایش هر چند سال یکبار وارد بازار می شود و دیگر کمتر کسی حاضر می شود با دستگاه های قدیمی تر کار کند چون موضوع ،سلامتی است و حتی درصد اندکی از موارد کاذب کاسته شود قابل تامل است.

             دستگاه های سی تی اسکن در مراکزی خریداری و نصب می گردد که بتواند طی چند سال  حداقل معادل قیمت خود درآمد داشته باشد. چند سال قبل در کاشان قصد داشتند دستگاه جدید خریداری کنند و در حال بررسی محل نصب بودند که پس از بررسی و تفحص از چندین صاحب نظر به این نتیجه رسیدند که علیرغم وجود چندین و چند مطب متخصص در اطراف چهارراه آیت الله کاشانی ، دستگاه در بیمارستان شهید بهشتی نصب شود و بیش از یک دستگاه هم کاشان کشش ندارد.

            در آران و بیدگل با 60000 نفر جمعیت ، بدون داشتن متخصصی که سی تی اسکن نیاز داشته باشد و درخواست کند مثل جراح مغز و اعصاب ،و متخصصی که باید با آن کار کند با اشکال مختلف حضور ندارد ، خرید دستگاه سی تی اسکن محلی از اِعراب ندارد . ولی متاسفانه با دخالت افراد غیرکارشناس و فریب یکی از افراد جمع آوری کننده وجوهات ،مبلغی از سهم امام جهت خرید دستگاه سی تی اسکن در نظر گرفته شده و در اثر ناهماهنگی واحدهای دانشگاه  و فشارهای خارجی بر دانشگاه ،بدون داشتن مجوز سطح بندی خدمات ، تصمیم به خرید دستگاه با مبالغی گزاف ( چندین برابر مبلغ وجوهات اختصاص یافته  ) گرفته شده است. مبلغی که حتی ده درصد آن می تواند با هزینه در محل های مناسب ، فوایدخیلی بیشتری برای مردم داشته باشد . در صورت خرید دستگاه ، پس از چند سال خاک خوردن ، مدلش قدیمی خواهد شود و مشکل نگهداری آن هم بر مشکلات فعلی افزوده خواهد شد.

            

 

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام دکتر حرف حقی گفتی

عقیقی بیدگلی

خسته نباشی کاش دیگر مسئولان بیدگلی هم اندکی مثل شما بودند انوقت عده ای بیکار بودند اما شادمان

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1537218214

عقیقی بیدگلی

سلام خیلی ادما هستند که به واسطه تحصیلات شغل یا به هر دلیل دیگری به جایی از رمان بلند زندگی رسیده اند که قصد دارند یه طوری به شهرشون کمک کنند یا یه اقدامی برای رشد و تعالی آن انجام بدهند اما یا نمیدونند باید چیکار کنند یا نمیدونند باید طرح و ایده خودشون را با کی در میون بزارند یا اینکه منتظرند یکی بره سراغشون سال هاست که در این فکرم تا حداقل این آدما را شناسایی کنم اما چون کسی به صورت تشکیلاتی بهم کمکی نکرده ناموفق مونده ام حالام دارم یه بار دیگه به وسیله گذاشتن نظر در وبلاگهای همشهریام شانسم را امتحان میکنم ضمن اینکه خواهش میکنم در رسیدن به هدفم دعایم کنید استدعا دارم تا ضمن اطلاع رسانی این موضوع نسبت به ارسال مشخصات هر همشهری تحصیلکرده-بانفوذ در دستگاه های دولتی- سرمایه دار سرمایه گذار و افتخارآفرینان علمی یا هرکسی که قصد داره یه جوری به رشد شهرمون بدون هیچ چشمداشتی کمک کنه اقدام فرمایید منتظر ایمیلها و نظرات و راهنمایی هایتان هستم.WWW.Aghighibidgoli@yahoo.com

محسن معتمدی ناگفته ها

با سلام لینک شدید در ضمن زیاد جوش نخور اگر دوست داشتید لینک ما را هم در لیست دوست داشتنی ات اضافه کن