سرطان

باسمه تعالی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سرطان (بیماری زجر کشیده ها)

سلولهای بنیادین تحت برنامه از قبل تعیین شده به سمت تکامل و تبدیل به یک نوع سلول نهایی پیش می روند و وقتی به نهایت تکامل خود رسیدند رشدشان متوقف می شود حال اگر این برنامه که در ژنوم واقع در هسته هر سلول قرار دارد دچار اختلال شود و از کنترل خارج شود یک سلول سرطانی ایجاد شده است که دارای رشد نامحدود و به شکل غیر متمایز است و سلول کاملی از آن در نمی آید. البته بستگی به محل اختلال دارد و اگر محل اشکال در مرحله کد کردن انتهای ساخت سلول باشد سلول متمایز ولی بدون وقفه تولید ، ایجاد می شود .  

روزانه 7-8 سلول سرطانی در بدن ایجاد می شود که توسط سیستم ایمنی بدن از بین می روند و پاکسازی می شوند . حال اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد ممکن است پاکسازی به درستی انجام نشود و یک سلول سرطانی باقی بماند و به رشد مهار نشدنی  خود ادامه دهد و در نهایت یک غده سرطانی به وجود آید که اگر زود تشخیص داده شود ( که بعید به نظر می رسد) یا دارای رشد کند باشد با برداشتن همراه با  اشعه درمانی یا شیمی درمانی قابل کنترل است و گرنه تجمع سلولهای سرطانی که به شکل توده سفت غیر دردناک ( چون عصب ندارد) به رشد خود ادامه می دهد و مواد غذایی را مصرف می کند و در نتیجه باعث آب رفتن شخص می شود.

بسته به نوع سلولی که دچار پدیده "خروج از کنترل " ( البته این اصطلاح من است) شده است نوع سرطان نیز فرق می کند : سرطان خون ، سرطان مغز استخوان ، مغز، استخوان، پوست، ریه ، کبد، روده، پستان  و ......

هر چه عمر سلول کمتر باشد و در نتیجه ،چرخه تولید آن نوع سلول فعالتر باشد احتمال ایجاد آن نوع سرطان بیشتر است مثل سرطان خون و سرطان روده.

 

علائم و نشانه های سرطان بسته به جای قرار گرفتن آن متفاوت است ولی کاهش وزن غیر قابل توجیه و افزایش ESR خون مشترک است.

در سرطان پوست معمولا" زخمی است که بهبود نمی یابد یا خال بزرگی که تغییر رنگ داده یا بزرگتر شده یا لبه های آن مضرس شده است.

در سرطان روده تغییر اجابت مزاج ، دفع مدفوع سیاهرنگ و چسبناک (مثل قیر ) و دل درد وجود دارد.

در سرطان پستان وجود توده در پستان و توده هایی به اندازه باقلا در زیر بغل همان طرف.

در سرطان خون وجود لکه های کبود در زیر پوست ، عفونت مکرر و کمخونی .

خلط خونی در سرطان ریه ، گرفتگی صدا ی مداوم و بدون توجیه در سرطان حنجره .

پایین نرفتن لقمه غذا که برای غذا خوردن احتیاج به خوردن آب همراه هر لقمه غذا باشد در سرطان مری.

دل درد ، استفراغ خونی و زخم معده ای که پس از 40 سالگی ایجاد شده باشد .

و الی آخر

 

تا به امروز برای چند نوع سرطان خون ،درمان دارویی یافت شده است و تا حدودی رضایت بخش بوده است ولی برای سایر انواع ، برداشتن قسمت مبتلا همراه با قسمتی از بافت سالم اطراف آن که متعاقب آن اشعه درمانی یا شیمی درمانی نیز به کار می رود.

ولی به نظر من امید ، نشاط و خنده در درمان آنان بسیار موثر است.

 

حال سوال این است که چه عامل یا عواملی باعث می شود که سلول طبیعی تبدیل به سلول سرطانی شود؟

تا آنجا که من می دانم بعضی از انواع ویروسها با داخل شدن به هسته سلولهای بدن ، ژنهای خود را به ژنوم سلول وارد می کنند و آنرا از کنترل خارج می سازند .

بالا رفتن سن و کهولت نیز می تواند باعث فرسوده شدن سلول و ایجاد سلول سرطانی شود. به همین خاطر سرطان را بیشتر در افراد بالای 50 سال می بینیم.

پس برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روی این قسمت نمی توان زیاد مانور داد .

 

سوال بعد این است که سیستم ایمنی بدن چگونه ضعیف می شود؟

تا آنجا که من فهمیده ام سیستم ایمنی در اثر خستگی زیاد، استرس  و مخصوصا" محرومیت از خواب و سوء تغذیه(نرسیدن مواد غذایی کافی به بدن) و تا حدودی در اثر مصرف بی رویه داروهای کورتون ضعیف می شود .

 

چند نمونه از بیماران سرطانی که من دیده ام:

1-     خانمی که چندین فرزند داشته و پس از به دنیا آمدن آخرین فرزند، شوهرش بچه را فروخته است .

2-  خانمی که شوهرش در جبهه مفقودالاثر بوده و پس از 17سال انتظار، استخوانهای شوهرش پیدا شده است. تنها دخترش تازه ازدواج کرده بود که او به رحمت ایزدی پیوست.

3-  خانمی که 2 برادرش شهید شده بودند و فرزندش نیز در زندانهای عراق اسیر بود. چند روز قبل از آزادی پسرش جان داد.

4-     خانمی که با شوهر خود اختلاف داشت . راه به جایی نداشت و افسرده شده بود

5-  خانمی که شوهرش معتاد است خانه و تمام جهیزیه او را فروخت و دود کرد سال گذشته سرطان پستان گرفت و یک پستانش را با جراحی برداشت.

نتیجه گیری:

وجه مشترک این افراد این بود که همیشه کارشان شده بود گریه ! خورد و خوراک خوبی نداشتند: استرس زیاد ، سوء تغذیه ، خلق افسرده.

البته واکنش در مقابل استرس به روحیات فرد نیز بستگی دارد . تنها برادر باقیمانده مورد سوم در اثر تصادف دار فانی را وداع گفت ولی پدر و مادرش با اینکه تمام فرزندان خود را از دست داده بودند دچار افسردگی هم نشدند چه رسد به سرطان! (پدر خانواده مداح اهل بیت است و اکنون زندگی اش را وقف کارهای خیر کرده است )مورد دیگری هم سه فرزندشان در جبهه شهید شدند ولی دچار این مشکلات نشدند پس به نحوه واکنش افراد به استرس نیز بستگی دارد.

در آستانه محرم و دهه فجر پیروزی انقلاب هستیم و بر خود لازم می دانم یادی کنم از افرادی که به پیروی از سرور آزادگان جهان و برای پیشبرد انقلاب جانفشانی کردند.

انشاءالله در قیامت شرمنده آنان نباشیم.

 پی نوشت: ویتامین ث موجود در قرصهای جوشان ویتامین ث یا مرکبات باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

 

 

 

/ 1 نظر / 92 بازدید
نازمهر

ممنون از اطلاعات مفيدی که در وبلاگتون نوشتيد. واقعا خيلی دوست داشتم از علائم سرطان آگاه بشم. در مورد استرس هم بگم من يکی متاسفانه تا حالا نتونستم از پسش بربيام.