باسمه تعالی

پزشک کاروان (3)

امروز پنج شنبه است و من هنوز در ایستگاه ساسکو هستم. دیشب کاروان های اراک ، نیشابور ، تهران و ... آمدند . اهالی عربستان و کویت و.... می آیند ولی با ماشینهای آمریکایی(Ford,GMC )و ژاپنی و کره ای  آخرین مدل و دو کابینه (جادار چون خانواده های پرجمعیتی هستند).یک خانوار عربستانی دیدم که خدمتکار (یا به قولی کنیز) فیلیپینی داشتند (دختری 15-16 ساله) . زن عربستانی در مقابل همسرش محجوبه بود ولی وقتی چشم او را دور می دید روسری نداشت.

 وقتی در ایستگاه طرف مقابل بودیم تماس گرفتند و گفتند که یک دستگاه اتوبوس در فاصله 20 کیلومتری ساسکو از جاده خارج شده است . با حاج حسن با کلی مشکل به آنجا رفتیم (چون اتوبان بود و دوربرگردان نداشت) . وقتی به صحنه رسیدیم پلیس رسیده بود ولی  اثری از مردم نبود. خرده شیشه زیاد در کف جاده پاشیده شده بود و اتوبوس در کنار توری ها آرام گرفته بود و چراغهایش روشن بود ولی واژگون نشده بود. مسافران را با ماشین دیگر به سمت مکه برده بودند و در ایستگاه نخیل (که بیشتر مصری ها توقف می کردند) برده بودند. به ساسکو که رسیدیم شرطه ها آنجا بودند و گفتند که آنها را به نخیل برده اند جایی نروند تا پلیس بیاید و صورتجلسه کند. حدود 40 کیلومتر رفتیم تا به نخیل رسیدیم. الحمدلله زیاد مصدوم نداشتیم . راننده اتوبوس با سرعت زیاد و احتمالاً  در حال چرت به یک تریلی می رسد و ترمز ممتدی می کشد ولی کارساز نبوده و به سمت بیرون جاده منحرف می شود ولی گوشه ماشین ( سمت راننده ) به گوشه عقب تریلی می خورد و راننده مصدوم می شود مسافرانی که پشت سر راننده بودند ( تا چند ردیف) سرهایشان پر از خرده شیشه می شود . مج دست یک خانم که ردیفهای عقبی نشسته بود شکسته شده بود ولی ما آتل نداشتیم . با دکتر شیرخانی تماس گرفتم و موضوع را گفتم و قرار شد با آمبولانس مصدوم را به بیمارستان النور مکه بفرستیم ولی حاج حسن قبول نکرد چون برایش مشکل بود آمبولانس درخواست کند.

عده ای از مردم بی تابی می کردند تا  زودتر به مکه برسند چون محرم شده بودند و باید تا قبل از طلوع آفتاب اعمال حج عمره را به جا آورند و گرنه حق نداشتند قبل از انجام فرائض به سایه بروند. اگر تا قبل از طلوع آفتاب به مکه نمی رسیدند باید هر کدام یک گوسفند قربانی می کردند. برای سهولت کار ، کاروانها را عصر در میقات محرم می کردند و پس از اقامه نماز مغرب به سمت مکه حرکت می دادند تا به روز برنخورند. تا ساعت حدود یک بامداد (حدود یک ساعت و ربع بعد) هنوز از شرطه ها خبری نبود بالاخره مسافران با یک اتوبوس سعاف(کمکی) به سمت مکه رفتند. راننده ها از کشورهای سودان و نیجریه هستند . کارگران رستورانها از مصر ، پاکستان، اندونزی و ....

دیشب خواب نگران کننده ای دیدم لذا امروز که از حاج حسن موبایلش را خواستم یک گوشی موبایل به من داد و پس از خریدن سیم کارت اعتباری ( 60 ریال سعودی) توانستم با منزل تماس بگیرم و آنها را از نگرانی خارج کنم ، چون آنها فکر می کردند من گم شده ام (:دی)

 

/ 0 نظر / 5 بازدید