اندر احوال ما (2)

به نام خدا

بخش اول : شبکه بهداشت و درمان

با توجه به شرایط موجود و انقباض اعتبار و نیرو ،‌کارها به کندی پیش می رود. کارهای عمرانی در حال حاضر روی تکمیل درمانگاه فاطمیه متمرکز هست. مرکزی که کار احداث آن از حدود ١٠ سال قبل در زمان ریاست دکتر احمد باهنر شروع شده ولی هنوز به اتمام نرسیده است. در بیمارستان سیدالشهدا نیز کار احداث سرویس بهداشتی در کنار بخش شروع شده است . سرویس موجود علاوه بر بوی نامطبوع در بخش ،‌باعث غیر قابل مصرف شدن قست زیرین آن در طبقه ی پایین شده بود .

برای راه اندازی ICU بیمارستان سیدالشهدا نیز تخت و ونتیلاتور تهیه شده ، متخصص بیهوشی نیز اعلام آمادگی کرده است. شاید قسمتی از ساختمان قدیم با کمی تعمیرات به این واحد اختصاص یابد.ضمن آنکه پرستار نیز برای این کار نداریم و دانشگاه نیز به علت کمبود اعتبار ، پرستار طرحی نیز نمی دهد.

در نظر است آزمایشگاه های تحت پوشش شبکه به طور تدریجی به بخش خصوصی واگذار گردد. کارهای آمارگیری از نظر هزینه ها و درآمد در حال انجام است. نیروهای شاغل در آن واحدها مخالفت خود را اعلام کرده اند ولی با عنایت به اصل 44 قانون اساسی و قانون مدیریت خدمات کشوری این کار باید انجام شود. هر چند به علت اختلاف سلایق مدیران ، خصوصی سازی درست انجام نشده است و احتمال دارد نفر بعدی باز تصمیم به دولتی شدن آنها بگیرد ولی در حال حاضر صلاح در این است که واگذار شود. پیش از این هم یک سال توسط بخش خصوصی اداره می گردید و کاری که در آن زمان توسط یک نفر انجام می شد حالا در بخش دولتی توسط 3 نفر انجام می شود. آن یک نفر ماهیانه دویست هزار تومان می گرفت ولی حالا نفری حداقل چهارصدهزار تومان می گیرند.

آمبولانس جدید برای فوریت های پزشکی به علت سفر حج مسئول مربوطه پیگیری نشد. یک آمبولانس قدیمی به منظور استفاده به عنوان کد دوم برای تجهیز به اصفهان فرستاده شده است.

ساخت بیمارستان جدید نیز در حال انجام است. کارهای اولیه مثل تهیه نقشه تیپ و آماده سازی زمین انجام شده است. یک بیمارستان 96 تختخوابی در کنار بیمارستان سیدالشهدا و یک بیمارستان 64 تختخوابی در کنار میدان دانش .یک فرد خیّر نیز قصد داشت بیمارستان در کنار پارک زیتون بسازد ولی به علت برخی مشکلات از قبیل نامناسب بودن مکان ، نبودن زمین به اندازه ی کافی در آن محل و ..... این کار انجام نشد و در نظر است از خدمات وی در امر بازسازی مکان های دیگر از قبیل اورژانس امام استفاده شود.

 متاسفانه در تمام نقاط ایران معضل  اعتیاد اندمیک شده است.هرچند هنوز اعتیاد به درستی شناخته نشده است و هر کس تعریف خاص خود را از آن دارد ولی برخی آن را یک بیماری مزمن و پیشرونده ی روانی می دانند. یکی می گوید معتاد مجرم است و دیگری می گوید معتاد بیمار است بگذریم .  در بخش درمان، مراکز متادون درمانی با دادن داروی متادون به معتادان پرخطر (تزریقی ، زندانی و ....) موجب قطع ارتباط معتاد با قاچاقچی ، کاهش هزینه خانوار ، کاهش خطر انتقال ایدز و هپاتیت می شود و معتادان هر روز برای دریافت آن به مرکز مراجعه می نمایند .

یکی از نقاط ضعف ما در امر مبارزه با اعتیاد ، آزمایش اعتیاد است. در بدو ازدواج یک برگه ی جواب منفی اعتیاد به دست داماد داده می شود و عروس بیچاره به این برگه دلخوش دارد غافل از اینکه این آزمایش پشیزی هم ارزش ندارد:(از نظر من که اینطور است)

- آزمایش به صورت تست نواری ادرار است و اشکالات متعددی دارد

1- نمونه گیری که در بسیاری موارد درست انجام نمی شود  : یک ظرف به فرد می دهند که برو نمونه ادرار بیاور ! او می تواند این ظرف را به هر کس دیگری بدهد تا نمونه بیاورد . حتی اگر فرد ناظر هم وجود داشته باشد یک سرنگ حاوی ادرار فرد دیگر را همراه می برند و آن را داخل ظرف می ریزند.

2- این روش منفی کاذب و مثبت کاذب فراوان دارد. با مصرف برخی مواد قبل از تست ، جواب به صورت کاذب منفی می شود یا در صورت مصرف کدئین به صورت کاذب مثبت می شود و در صورتی که جواب یک آزمایش مثبت هم بشود زیاد قابل اطمینان نیست.

3- این روش فقط مورفین را می سنجد و در صورتیکه مواد دیگر مثل کراک مصرف کرده باشد جواب منفی است.

4- فرد انجام دهنده ی آزمایش از راه های زر و زور و تزویر در معرض اشتباه است .

قصد دارم اگر قانون و بودجه اجازه دهد و مسئولین مربوطه همکاری نمایند  یک آزمایشگاه معتبر با استفاده از کیت های مخصوص مواد مختلف ( 6 کیت برای مواد مختلف ) و به روش کروماتوگرافی در جنب مرکز متادون درمانی دایر نمایم و توسط فرد ناشناس مورد اطمینان انجام شود. برای تامین مکان ، درخواست تخلیه پاویون جنب اورژانس امام داده شده ودر حال تخلیه هستند.

برای بیمارستان شهید رجایی نیز در نظر است یک دستگاه لاپاراسکوپ تهیه شود. یکی از متخصصین برای آموزش به تهران رفته و دوره ی مربوطه را نیز فراگرفته است . متاسفانه برای خرید دستگاه ، جدیت لازم وجود ندارد.

بخش دوم: شهرک گلستان  

پس از استعفای شهردار ، شهردار جدید با کسب رای تمامی اعضای شورا انتخاب شده است و کارهای لازم در حال انجام است.امید است با ورود شهردار جدید کارهای شهرک نیز با جدیت بیشتری پیگیری شود.

شوراهای حل اختلاف بازنگری شده اند و سعی شده از افراد مختلف با تحصیلات لیسانس به بالا و آشنا به مشاغل و جنبه های گوناگون انتخاب شوند و من نیز به عنوان عضو شورای حل اختلاف محلات دربریگ و مختص آباد انتخاب شده ام و عصر روز های شنبه و سه شنبه باید به آنجا بروم .

این روزها قرار است کار کلنگ زنی حوزه ی علمیه ی المهدی در کنار بلوار دانش و میدان شهید روحانی ( پشت مدرسه ی شهدای هاشمیه ) توسط نماینده ی ولی فقیه و امام جمعه شهرستان کاشان انجام شود. کار تهیه زمین انجام شده است نقشه نیز پس از بازدید از چند حوزه علمیه از جمله حوزه علمیه شهر بناب تهیه شده است. مالکین زمین هم وقتی متوجه شدند که قرار است حوزه ی علمیه ساخته شود و مسئولین حوزه اصرار دارند که مالکین مربوطه 100% راضی باشند زمین را با مبالغی بسیار بیش از ارزش آن فروختند.

در شهرک گلستان نیز مردم مشغول ساخت و ساز شده اند و چند واحد مسکونی در حال ساخت می باشد.

 تعاونی مسکن مهر نیز تابلو احداث واحدهای مسکن مهر را در زمین اختصاص یافته در شهرک گلستان نصب نموده است . حالا چه مدت طول بکشد تا کار ساخت آنها شروع شود والله اعلم.

 

 

/ 24 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الناز

سلام ممنون که سر زدین و با اینکه نتونستم بیام و جواب بدم بازم با من همراه بودین [لبخند][خداحافظ][گل]

ستاری

در مورد درختان پسته در باغ پارسا - مرحوم علی پارسا بیدگلی در اواخر عمرش وقتی تمامی درختانش خشک شده بود حدود 60 نهال پسته در این باغ غرس نموده که گویا اکنون به بار نشسته و متاسفانه مراقبی ندارد و بچه ها پسته ها را نارس میچینند.[گل]

مجمع وبلاگ نویسان کاشانی

وبلاگ نویس گرامی مجمع وبلاگ نویسان کاشانی ( Kashanblogers.blogfa.com) جهت همکاری بهتر وبلاگ نویسان منطقه کاشان فعالیت مجدد خود را آغاز کرده است . بسیار خوشحال می شویم تا در لیست پیوند های خود میزبان وبلاگ شما هم باشیم با مراجعه به این وبلاگ از برنامه های ما برای وبلاگنویس ها مطلع شوید منتظر پیشنهادهای سازنده شما هستیم ( kashanblogers@yahoo.com)

سیده کوچک

باسمک یا الله چه اندر احوالاتی خدا حفظتون کنه[چشمک] ممنون از اینکه سر زدید

مجمع وبلاگ نویسان کاشانی

دوست وبلاگ نویس گرامی عضویت شما را در مجمع وبلاگ نویسان کاشان گرامی می داریم چنانچه می خواهید وبلاگ شما در کاشان بلاگرز معرفی شود لینک یک پست را به انتخاب خود به ایمیل مجمع وبلاگ نویسان ارسال کنید . پست ارسالی شما در وبلاگ گروهی کاشان بلاگرز(Kbvs.blgfa.com) نمایش داده خواهد شد . مهلت ارسال تا پایان بهمن ماه است . ممنون می شویم که لینک کاشان بلاگرز را هم در لیست پیوند های خود قرار دهید. با تشکر .

عباس رسول زاده بیدگلی

[گل]