توارث هنر

باسمه تعالی

یکی از دوستانم به نام محسن صباحی که از کلاس اول ابتدایی تا دوم متوسطه ( 10 سال تحصیلی) در یک کلاس بودیم نبیره (نسل سوم )صباحی بیدگلی ، شاعر ، است که اکنون فوق لیسانس ......... دارد . این شعر هم نمونه غزلیات وی است که از وبلاگ دوست خوبم ، برادر آزاده ، عبدالصمد رحمانی برداشته ام :

ما و اینجا اسیر توهّم شدن

روز وشب سوژه ی  حرف مردم شدن

کوچه های غریبی و سرگشتگی

دست آخر در این کوچه ها گم شدن

خفته بر خشت این دخمه های خیال

خسته از انزوای تجسّم شدن

با امید قفس پر به هر جا زدن

با نسیمی خنک پر تلاطم شدن

چشم در چشم آتش نشستن به شب

تا سحر محو در فکر هیزم شدن

گام تا پای دار حقیقت زدن

ناگهان غرق بحر توهّم شدن

مانده یک دلخوشی در تنور هنر

روی دست پدر نان گندم شدن

سر دویدن پی نان و عشق و خدا

توی بازی اقلاً چهارم شدن

این سوال مطرح است که آیا هنر هم توارثی است؟ (پدرش نیز شاعر گمنامی بود) برای شعر سرودن ، دانستن قواعد و بحر عروض و ..... کافی نیست .

برای بعضی رشته ها ، پسر از پدر می آموزد ولی برای هنر که بیشتر ذاتی است تا آموختنی ، آیا می توان گفت که نقش توارث پررنگتر است؟

/ 7 نظر / 5 بازدید
چله نشين

توارث نسبت ۳ به ۱ دارد...اما تلاش وعلاقه هم مهم است.اينکه کدام پر رنگتر است سوال سختی است.پارامتر های زيادی وجود دارد مثل خانواده ، اجتماع ، دانشگاه ،‌رشته تحصيلي ، هوش ،‌ارث ،‌سلامتي فيزيكي ، سلامتي روحي و .. و...و...

متوترکسات

خداوند در ذات هر آفريده‌اش استعدادی هم نهاده که ما اصطلاحن می‌گيم روی ژنهايش کد شده. طبعن هنر نيز از اين امر مستثنی نيست.

پدر(نم‌نم)-دکترکوچولو

به به چشممون به جمالتون روشن شد...بزنم به تخته جوون تر از چيزی هستيد که نشون می‌ديد از مطالبتون...

ويروس

در لذتی که پشیمانی به دنبال دارد، خیری نیست. = امام علی (ع)

عموزاده

من اميدوارم روزی شاهد نشر اشعار آقای صباحی چهارم هم باشيم

فرزانگان

دکتر عزيز آقای محسن صباحی اگرچه از خانواده فرهيخته صباحی ها ست و يدر آو ( زنده ياد حاج جواد صباحی ) و پدر بزرگش ( حجه السلام صباحی ) از خانواده شعر و دانش بوده اند اما او و خانواده صباحی هایی که در بیدگل هستند از نسل مولانا صباحی بیدگلی نیستند . سلیمان صباحی بیدگلی شاعر بزرگ دوره بازگشت فرزند پسر نداشته و خاندان طباطبایی بیدگلی ( مرحوم حاج جعفر آقا طباطبایی ) از نوادگان دختری مولانا صباحی بیدگلی هستند . اگرچه صباحی ها با طباطبایی ها خویشاوندی نزدیکی دارند .

کيان فلاح

سلام به شما من کیان فلاح دانشجوی کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاههای تهران هستم من وبلاگی برای یک نظر سنجی ایجاد کرده ام تا بتوانم از نتایجش برای پایان نامه ام استفاده نمایم اگر لطف کنید در وبلاگ من در این نظز سنجی شرکت بفرمائید جواب نظر سنجی فقط یک یا دو کلمه است وباعث اتلاف وقت نخواهد شد قبلا متشکرم