قضاوت

به نظر من یکی از چالشهای  عمده مملکت ما ، امر قضاوت و قوه قضا ییه است. من نمی دانم وضع قضا در کشورهای دیگر چگونه است ولی در این کشور کسانی  که با تعریف استاندارد یک مسلمان هم مطابقت دارند از پا گذاشتن در دادگاه واهمه دارند و با هیچ خوش بینی هم نمی توان انکار کرد.
 به نظر من دلایل این امر چند مورد می تواند باشد:
1- یا قضات ما سواد کافی ندارند همچنان که من قاضی سراغ دارم که برای امتحان ورودی قضاوت شخص دیگری را یه جای خودش فرستاده است.
2- یا قضات مهارت استخراج حرف راست از دروغ را ندارند چون همانطور که می دانید هر کس در دادگاه راست بگوید محکوم می شود و مردم هم فهمیده اند و قبل از ورود  به دادگاه عهد می کنند که در دادگاه راست نگویند .
3- یا قضات شجاعت تنبیه شدید مجرم را ندارند که می تواند به دلیل عدم امنیت جانی در بیرون دادگاه باشد.
4- یا قانون راه های فرار زیادی دارد که با یکبار زندان رفتن ، مجرمان همه را یاد می گیرند.
5- یا نوع مجازات ها متناسب با جرم نیست و مجازات مالی به نظر من اصلا جالب نیست چون بعدا جبران می شود و در این میان دادگاه شریک جرم می شود.  
همه این عوامل می تواند نقش داشته باشد ولی هر چه که هست حتی یک مورد بیدادگری نیز قابل اغماض نیست .
پی نوشت۱ :
مورد ۶ هم با توجه به تذکر یکی از همکاران گرامی اضافه می گردد:
۶- جایگزینی روابط به جای ضوابط
/ 9 نظر / 3 بازدید
پزشك78

ما چون همه سيستممان وارداتي است و فقط به كپي از اين و آن مشغوليم ،عقبيم. يادمه تو دبيرستان كه معلم درس مي گفت و ما دفتر مي نوشتيم هر موقع مي خواستم با نگاه كردن به دفتر بغل دستيم در حال نوشتن، عقب موندم رو جبران كنم بدتر عقب مي موندم!!!!

پزشك78

و اما بطور خاص در مورد قضاوت...قانون ما خيلي Range 'گسترده اي براي مجازات ها گذاشته. براي همان جرم ميتوانند 6 ماه تا 5 سال زندان حكم كنند...آخه فاصله تا اين حد...اين بازه باعث ميشه كه ...بعله ديگه...ابيد يه جوري به حداقل رسوند مجازات رو... بعدش هم به قضات قداست بي معني دادند و نظارت چنداني روي پرونده ها نيست و الي آخر

متوترکسات

آقای دکتر مورد ششمی لپ کلامه. البته زير ميزی‌ها يادت نره.

دوست

مملکت خیلی بيشتر از اين ها مشکل دارد.قضاوت علی کجا قضاوت حالا کجا؟فقط از ترس رشوه حقوق کارکنان دادگستری را میليونی می کنند.

عموزاده

آقای ناظم الاطبا يک مقدار از وضع درمانی وبهداشتی بيشتر بنويس قضاوت کارسختی است

عموزاده

باسلام خبر وعکس های برگزاری مراسم روزجهانی میراث فرهنگی رادر خانه تاریخی بنی طبا در وبلاگ آران وبیدگل می توانید مشاهده نمایید http://amoozadehbidgoli.blogfa.com