درمان نگهدارنده سوء مصرف مواد

به نام خدا

       همانگونه  که مستحضرید کشور ما از کشورهای مصرف کننده عمده مواد مخدر در منطقه می باشد و شمار افراد مصرف کننده در حال افزایش است. از آنجا که درک درستی از اعتیاد در جامعه وجود نداشته است هر کسی از ظن خود برداشتی متفاوت از آن داشته  و راه های برخورد متفاوتی ارائه داده است. زمانی آن را بیماری و زمانی آن را جرم دانسته اند. عده ای خواستار برخورد با معتاد و عده ای راه را مبارزه با قاچاقچی دانسته اند . در برهه ای زمان  مجری اصلی مبارزه با اعتیاد را نیروی انتظامی ،   دوره ای آن را بر عهده سازمان بهزیستی و هم اکنون مجری اصلی را وزارت بهداشت و درمان می دانند.

مراکزی که در زمینه اعتیاد فعالیت می نمایند :

1-     کمپ های ترک اعتیاد : این مراکز مجوز فعالیت خود را از سازمان بهزیستی دریافت می کنند فاقد هرگونه امکانات هستند و فرد مراجعه کننده که عمدتاً توسط اطرافیان به آنجا آورده می شود به یکباره تمام مواد مصرفی اش قطع می شود چند روزی درد می کشد سپس کم کم علائمش برطرف می شود و پس از یک ماه مرخص می شود هزینه درمان حدود 35000 تومان است.

2-     N.A یا انجمن معتادان گمنام: کسانی که مرحله اول را پشت سر گذاشته و از کمپ خارج می شوند در صورتی که خواستار ادامه پاک بودن باشند به این تجمع ها می پیوندند. این تجمع ها وابسته به هیچ گروه و سازمانی نیستند و از هیچ جا کمک نمی گیرند. معمولا خانواده افراد پاک شده نیز شرکت می کنند و با یکدیگر رابطه دارند از مصرف هرگونه مواد و داروهای روانگردان نیز خودداری می کنند و مراقب یکدیگر هستند که دوباره برای مصرف مواد وسوسه نشوند و به سمت قاچاقچی ها نروند. این تجمع ها در منزل یکی از افراد تشکیل می شود  و معمولا کس دیگری را راه نمی دهند. به    ارزش های اخلاقی پایبند و مقید می شوند . برخی نگران هستند که این افراد به آیین مسیحیت گرایش پیدا کنند.

3-     D.I.C. یا مراکز کاهش آسیب: این مراکز مجوز فعالیت خود را از بهزیستی یا وزارت بهداشت و درمان ( دانشگاه ها)   می گیرند. در این مراکز سرنگ و کاندوم و ..... رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد و راهنمایی های لازم برای کاهش خطرات کارهای پرخطر ارائه می شود.

4-     T.C : در این مراکز ، افرادی که مرحله سم زدایی را پشت سر گذاشته و پاک شده اند به صورت 24 ساعته با یکدیگر به مدت 3 ماه زندگی می کنند و برای زندگی در جامعه و مسئولیت پذیری آماده می شوند. کلیه امور داخلی مراکز توسط خود آنان و با رعایت سلسله مراتب و ارشد بودن افرادی که زودتر مراجعه کرده اند انجام می شود. هزینه اقامت در این مراکز ماهیانه 250000 تومان است.

5-     مراکز درمان نگهدارنده با متادون ( داروی سنتتیک با اثرات اگونیست گیرنده های افیونی ) : این مراکز مجوز فعالیت خود را از بهزیستی یا وزارت بهداشت می گیرند. مسئولیت فنی این مراکز با پزشک دوره دیده می باشد و باید حتما یک روانشناس ( بالینی یا عمومی دوره دیده) و یک پرستار ( گروه پرستاری) حضور داشته باشد در سال اول حداکثر 50 نفر را می توانند تحت پوشش داشته باشند ودر صورت درخواست افزایش بیمار باید درجه خود را ارتقا دهند بدین صورت که یا در دو نوبت در طول روز کارکنند یا پزشک و پرستار دو نفر باشند. در این مراکز دارو باید به صورت روزانه و در حضور پرستار مصرف شود که این اصل رفته رفته به دست فراموشی سپرده می شود و نظارت چندانی روی مراکز نیست. یک پزشک نمی تواند در یک نوبت کاری، هم به درمان بیماران بپردازد وهم مرکز متادون درمانی داشته باشد.

برخی از مزایای درمان نگهدارنده با متادون :

1-     قطع رابطه معتاد و قاچاقچی

2-     کاهش آسیب از طریق عدم استفاده از روش تزریق ( کاهش بیماری های هپاتیت ، ایدز ، عفونت های محل تزریق ، مسمومیت با مواد مخدر و .....)

3-     کاهش هزینه اعتیاد که منجر به  بهبود شرایط اقتصادی خانواده فرد معتاد و کاهش دزدی می شود

4-     اصلاح راه مصرف مواد و کاهش رابطه با دوستان ناباب

5-     آرامش خاطر معتاد ( نداشتن استرس برای دستیابی به مواد مخدر)

           با توجه به شیوع بالای اعتیاد در جامعه و سودآوری مراکز درمان نگهدارنده با متادون ، پزشکان عمومی تمایل زیادی به تاسیس این مراکز نشان داده اند به طوری که مطب های خود را تعطیل نموده و این مراکز را تاسیس نموده اند و در صورت ادامه این روند ، دیری نمی گذرد که برای درمان بیماران با کمبود پزشک مواجه باشیم.

/ 3 نظر / 4 بازدید
سیب پزشکی

سلام وبلاگ شما به لیست مدلاگستان اضافه شد: http://www.medapple.com/site/medlogs

دکتر پرتقالی

اینروزها مراکز ترک اعتیاد پراست از آدمایی که برای چندمین بار دارن! ترک می کنن

آيا مي دانستيد در طول تاريخ خدا بارها برخلاف انتظارات انسان ها عمل كرده؟ نظر خدا مانند نظر انسان نيست – بخش چهارم (بخش پاياني) خداوند به هر که بخواهد مي‌بخشد محبوب‏ترين انسانهاي تاريخ بشر، غالباً در مقاطع كوتاهي از زمان، در نظر اكثر مردم، منفورترين‏ها بوده ‏اند. به ياد داريد در زندگي نوح و ابراهيم و لوط و موسي و داوود (ع) كه همگي از بزرگترين موجودات عالم بوده‏ اند، همين بوده. يوسف در ميان برادرانش و مسيح و محمد و اكثر انبياء ديگر هم، در ميان مردمان خود، همين مقاطع را تجربه كرده ‏اند.» ايليا «ميم ادامه را و وبلاگ فرآسوی خرد بخوانید: http://faraagahiallah.blog.com