باسمه تعالی

بهداشت سالمندان (قسمت يازدهم)

چگونه از حوادثی که موجب شکستگی استخوانها می شوند پیشگیری کنیم؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

حادثه برای هر کسی ممکن است پیش بیاید . همه افراد در هر سنی باید مراقب خود باشند.

اما در دوره سالمندی ، این مراقبت باید بیشتر باشد : زیرا در صورت بروز حادثه احتمال آسیب دیدگی بخصوص شکستگی بیشتر می شود  و مدت لازم برای ترمیم زخمها و شکستگیها طولانی تر است .

یک زمین خوردن ساده بر روی فرش ، ممکن است باعث شکستگی استخوان لگن و بستری طولانی مدت در بیمارستان شود .

شایعترین حادثه در دوره سالمندی افتادن و زمین خوردن است، که

گاهی به علت عوامل موجود در محیط زندگی پیش می اید، مانند لیز بودن کف حمام و کافی نبودن نور راه پله ها .

گاهی نیز علت زمین خوردن مربوط به خودمان است . به عنوان مثال به علت تغییر فشار خون و سرگیجه ، تعادل ما به هم خورده و به زمین می افتیم .

برای پیشگیری از حوادث ، باید علل ایجاد کننده ان را بر طرف کنیم . از محیط خانه شروع می کنیم .

محیط خانه

1- پله ها: شایع ترین محل زمین خوردن ،   پله ها هستند . معمولا" این اتفاق در پله آخر ایجاد می شود: جایی که ممکن است به اشتباه تصور کنیم که پله ها تمام شده است .

هنگام بالا  پائين رفتن از پله ها ، حتما" چراغ راه پله و پاگرد را روشن کنید تا نور کافی باشد. لبه پله اول و پله آخر را با چسباندن نوار رنگی یا رنگ کردن مشخص کنید تا انتهای پله بهتر دیده شود. وجود نرده در کنار پله ها ضروری است. اگر نصب نرده امکان ندارد، یک میله محکم با فاصله مناسب بر روی دیوار نصب کنید به طوری که بتوان از آن کمک گرفت.

در صورتی که روی پله ها را با فرش یا موکت پوشانده اید، حتما" باید کفپوش پله را به وسیله گیره های مخصوص ، به پله ثابت کنید و مراقب باشید که چین نخورد و کشیده نشود

2-آشپزخانه : آشپزخانه  نیز یکی از محلهای شایع زمین خوردن است . کفپوش آشپزخانه  نباید لیز باشد . از واکسهای براق کننده برای کف آشپزخانه  استفاده نکنید ؛ زیرا علاوه بر اینکه خطر لیز خوردن را بیشتر می کند با انعکاس نور و به وجود آوردن اختلال دید نیز خطر زمین خوردن را افزایش می دهد. در صورت شستن کف آشپزخانه و یا خیس شدن آن به هر دلیلی ، بلافاصله آن را خشک کنید. برای این کار خم نشوید . روی زمین بنشینید و یا از وسایل دسته بلند استفاده کنید .

1-     حمام: حمام نیز به دلیل خیس بودن کف آن ، از محلهای بسیار پرخطر برای زمین خوردن است . بنابراین هنگام استحمام ، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

-         از دمپایی هایی برای حمام استفاده کنید که کف آن لیز نباشد.

-         دمپایی های ابری اصلا" مناسب نیستند.

-         از پادری های پلاستيكي مخصوصی که از لیز خوردن جلوگیری می کند برای کف حمام استفاده کنید .

-         اگر حمام کردن در حالت ایستاده برای شما سخت است از یک صندلی یا چهارپایه برای نشستن زیر دوش استفاده کنید . دوش دستی نیز می تواند کمک کننده باشد .

-         میله هایی را به عنوان دستگیره بر روی دیوار حمام نصب کنید که بتوان قبل از لیز خوردن با گرفتن آنها تعادل خود را حفظ نمود.

2-     اتاق : کلید برق اتاق ، باید در نزديكترين محل به درب ورودی باشد تا مجبور نباشید برای روشن کردن لامپ ، در تاریکی راه بروید .

-         فرش کف اتاق را طوری قرار دهید که لبه های ان به پا گیر نکند .

-         پتو یا روفرشی روی فرش پهن نکنید ؛ زیرا امکان جمع شدن و لیز خوردن و گیر کردن به پا را زیاد میکند.

-         وسایل خانه را طوری بچینید که سر راه نباشند ، بخصوص در مسیر اتاق خواب به توالت و آشپزخانه  که نیاز است شبها هم مورد استفاده قرار گیرند .

-         در مورد وسایل برقی مثل تلویزیون ، رادیو و .... دقت کنید که سیم آنها از کنار دیوار رد شده باشد و در مسیر عبور و مرور نباشد .

-         بهتر است در انتخاب خانه ، خانه ای را انتخاب کنید که بین اتاقها اختلاف سطح یا پله وجود نداشته باشد ؛ زیرا وجود پله یا اختلاف سطح در داخل منزل خطر زمین خوردن را افزایش می دهد.

-         برای انجام کارهایی مثل شستن شیشه پنجره یا دیوارها ، از دیگران کمک بگیرید و تا جایی که امکان دارد از بالا رفتن از نردبان یا ایستادن روی چهارپایه خودداری کنید .

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
ملینا

سلاممممم :) خوبی ؟ دو تا گلات خوبن ؟ زهرا جون خوبن ؟ سلام برسون حتما :) اين دوتا پستت خيلی به دردم ميخوره ... برای پدربزرگم ! بابت کامنتای همیشه زیباتم مرسی محمد جان . ايشالا خدا خودش محافظه خودت و خانوادت باشه.برای من هم دعا کن ..خيلی محتاجم...