باسمه تعالی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بهداشت سالمندان (قسمت دوازدهم )

تغییرات وضعیت جسمی

1-       سرگیجه و عدم تعادل: سرگیجه و عدم تعادل یکی از عواملی است که می تواند باعث سقوط و افتادن شود . سرگیجه علل مختلفی دارد. در صورت داشتن چنین مشكلي ، حتما" به پزشک مراجعه کنید . گاهی سرگیجه به علت وضعیت بدنی خاصی ایجاد می شود . در اینگونه موارد، با رعایت توصیه های زیر می توان از بروز سرگیجه جلوگیری کرد:

- خم کردن سر به عقب      حرکت سر به عقب ، مانند آنچه هنگام نگاه کردن به آسمان یا برداشتن جسمی از طبقات بالای قفسه پیش می آید ، ممکن است باعث سرگیجه و عدم تعادل شود. این امر به علت تغییراتی است که با افزایش سن در بدن ایجاد می شود . برای پیشگیری از آن ، بهتر است لوازم مورد نیاز خود را در طبقات پائين تر قفسه قرار دهید تا مجبور به خم کردن سر به عقب نشوید .

- همچنین موقع لم دادن روی مبل یا تکیه به پشتی نیز دقت داشته باشید که سر خود را خیلی به عقب خم نکنید . مراقب باشید که روی مبل یا پشتی خوابتان نبرد ؛ زیرا ممکن است سر در وضعیت نامناسب و خم به عقب قرار گیرد

- بلند شدن ناگهانی   هنگام برخاستن از رختخواب ، ابتدا به آرامی بنشینید و بعد بایستید .زیرا بلند شدن ناگهانی نیز می تواند باعث سرگیجه و سقوط شود.

- مصرف خود سرانه داروها       هنگامی که پزشک برای شما داروی خواب آور یا داروی ضد فشار خون تجویز می کند، مصرف این داروها برای شما لازم بوده و به حفظ سلامتی شما کمک می کند . اما هرگز بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید . مصرف خود سرانه داروهای خواب آور باعث گیجی و خواب آلودگی شده و خطر زمین خوردن زا افزایش می دهد.  مصرف خود سرانه داروهای ضد فشار خون نیز ، می تواند باعث افت ناگهانی فشار خون شده و موجب سرگیجه و افتادن شود.

2- مشکلات بینایی :

ضعف بینایی یکی دیگر از عوامل ایجاد حوادثی مانند زمین خوردن و تصادفات رانندگی است . برخی از شایع ترین مشکلات چشم را برای شما می گوییم.

-         عادت کردن چشمها به تاریکی – وقتی در شب وارد اتاقی می شویم که چراغ آن خاموش است ، مدتی طول می کشد که چشم ما به تاریکی عادت کند تا بتوانیم اشیا داخل اتاق را ببینیم و کلید برق را پیدا کنیم . با افزایش سن ، چشمها دیرتر به تاریکی عادت می کنند بنابر این هنگام ورود به اتاق تاریک یا هنگام بیرون رفتن در شب عجله نکنید و اول محیط را روشن کنید .

-         پیرچشمی - شاید برای شما هم پیش آمده است که نتوانید سوزن را نخ کنید و یا موقع خواندن روزنامه زود خسته یا دچار سردرد شوید . در حالی که تابلوها و چیزهایی را که دور هستند به راحتی می بینید. این حالت پیرچشمی است. پیرچشمی با افزایش سن به وجود می آید و اجسام نزدیک خوب دیده نمی شود . این مشکل به راحتی با مراجعه به پزشک و تهیه عینک مناسب برطرف می شود .

-         نباید با کم توجهی به کاهش بینایی ، خود را از مطالعه راحت و انجام کارهای روزانه محروم نمایید.

-         مطالعه و کارهای چشمی را در نور کافی انجام دهید تا از خستگی و ابتلا به برخی بیماریهای چشم در امان بمانید.

آب مروارید  

آب مروارید مشکل دیگری است که با افزایش سن ایجاد می شود. در این بیماری عدسی چشم ، کم کم کدر می شود و نمی توان به راحتی دید. این بیماری با  یک عمل جراحی کوچک و استفاده از عینک مناسب برطرف می شود.

عفونتهای چشمی

چشم در مقابل آلودگی بسیار حساس است و یک تماس جزیی به عنوان مثال مالیدن چشم با دست آلوده می تواند موجب عفونت چشم شود . این عفونت با قرمزی ، خارش ، سوزش ، اب ريزش و جمع شدن ترشحات چرکی در گوشه چشم همراه است . اگر ان را درمان نکنید مشکل بینایی پیدا خواهد شد. عفونتهای چشم با رعایت بهداشت و درمان دارویی با تجویز پزشک بهبود می یابد .

رعايت بهداشت و تمیزی چشمها بسیار مهم است . تماس دست آلوده با چشم را ساده و کم اهمیت تلقی نکنید.

توجه :

-         در صورت بروز هر نوع ناراحتی در دیدن ، مثل تارشدن دید ، دیدن جرقه های نورانی ، کج و معوج دیدن خطوط صاف ، درد و قرمزی چشمها و .... به پزشک مراجعه کنید .

-         حتی اگر مشكلي ندارید معاینات دوره ای چشم پزشکی را انجام دهید . این معاینات به تشخیص به موقع و پیشگیری از بسیاری بیماریهای چشمی کمک می کند. به عنوان مثال در بیماری آب سیاه ، ممکن است مشکل دید وجود نداشته باشد و فقط با معاینه توسط چشم پزشک ، تشخیص داده شود.

-         در هوای آفتابی برای محافظت از چشمها از عینک آفتابی استفاده کنید

-         اگر چشم شما به سرما حساس است و دچار آبریزش از چشم می شوید، هنگام خروج از منزل در هوای سرد عینک بزنید .محافظت در مقابل سرما آبریزش را کاهش می دهد.

-         در صورت ورود گرد و غبار به چشم ، چای تازه دم تنها محلول خانگی است که میتوانید برای شستشوی چشم از ان استفاده کنید. البته به شرطی که فنجان و دستهای شما کاملا تمیز باشد .

-         اگر پس از شستشو احساس کردید که چیزی در چشم باقی مانده است، از دستکاری چشم خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنید.

-         اگر به علت عفونتهای چشمی ، قطره یا پماد چشمی برای شما تجویز شده است این نکات را به یاد داشته باشید:

ý     قبل از باز کردن در قطره چشمی یا پماد چشمی ، دستهای خود را با آب و صابون بشویید . اگر فرد دیگری برای شما قطره را می چکاند ، از او بخواهید که دستهایش را با آب و صابون بشوید.

بعد از باز کردن در قطره یا پماد ، آن را طوری روی زمین بگذارید که لبه آن با زمین تماس نداشته باشد .

ý     دقت کنید که نوک قطره یا لوله پماد با چشم تماس پیدا نکند.

ý     قطره و پمادهای چشمی را سر ساعت مصرف کنید تا عفونت درمان شود .

ý     هر قطره یا پماد چشمی مخصوص یک نفر است . از قطره و پماد چشمی فرد دیگر به هیچ وجه استفاده نکنید .

ý     از نگهداری طولانی مدت قطره ها و پمادهای چشمی و استفاده مجدد از آنها خودداری کنید .

برای کنترل فشار خون و قند خون به پزشک مراجعه کنید ؛ زیرا عدم تشخیص و درمان به موقع آنها می تواند عوارض چشمی شدیدی را به وجود بیاورد.

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه با تحويل رايگان هم سر بزنيد.