ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

 

باسمه تعالی

حوادث در منزل

مقدمه

هر سال تعداد زیادی از مردم دنیا نه به دلیل بیماری بلکه به دلیل حوادثی که میتوانست رخ ندهد ، جان خود را از دست میدهند و علاوه بر آن، تعداد بیشتری از مردم به ناتوانی و معلولیت دچار می شوند و یا از حادثه ، ضرر مالی می بینند. حوادث ، اتفاقی رخ نمی دهند و معمولاً در اثر بی توجهی و بی احتیاطی به وجود می آیند.

کودکان و افراد پیر بیشتر از سایر مردم دچار حادثه می شوند.بنابر این باید محیط منزل را طوری کرد که برای این دو گروه خطری نداشته باشد.با کمی دقت و آگاهی می توان قسمتهای مختلف منزل مثل آشپزخانه ، اتاق و حمام را به صورتی درآورد که حادثه ای برای اعضا خانواده رخ ندهد.

اهمیت

·                    هر سال 3.5 میلیون نفر نه به علت بیماری که به علت حادثه جان خود را از دست می دهند.

·                    حداقل 10 برابر این تعداد، به دلیل حادثه دچار ناتوانی موقت یا دائمی می شوند.گاهی این معلولیتها تا پایان عمر گریبانگیر آسیب دیده ها می شوند

·                    در کشور ما دومین علت مرگ صدمات و مسمومیت ها هستند.

·                    حوادثی هم اتفاق می افتند که ممکن است لطمه جانی نداشته باشد ولی ضرر مالی وارد می کند مثل آتش سوزی ، تصادف اتومبیل، شکستن وسایل منزل و....

·                    اگر چه حوادث در جاده ها و محل کار بسیار هستند ولی تعداد زیادی از حوادث در منزل رخ می دهند.

·                    باور غلطی است که حوادث را به سرنوشت و شانس نسبت می دهند .تقریباً همه حوادث ، مخصوصاً آنهایی که در منزل رخ می دهند قابل پیشگیری هستند.

·                    با آگاهی بیشتر، کمی دقت  و مراقبت از کسانی که بیشتر در معرض خطر حوادث هستند می توان از این موارد جلوگیری کرد.

 

کدامیک از اعضای خانواده بیشتر در خطر حوادث قرار دارند؟

ý                 حادثه در هر سنی ممکن است رخ دهد، ولی پیش آمدن حادثه برای بعضی از افراد احتمال بیشتری دارد.

ý                 حادثه در کودکان خردسال و افراد پیر بیشتر اتفاق می افتد.

ý                 چون افراد در دوران پیری ضعیفتر و ناتوانتر می شوند ، زودتر تعادل خود را از دست می دهند.

ý                 با بالارفتن سن، معمولاً بینایی افراد دچار اشکال می شود و همین مسئله، خطر حوادث را در افراد پیر بیشتر می کند.

ý                 کودکان ، کنجکاو و بازیگوش هستند و هنوز تجربه کافی ندارند.

ý                 کودکان خردسال هنوز نمی توانند از بدن خود به خوبی استفاده کنند، نمی توانند بایستند ، راه بروند و تعادل خود را حفظ کنند.

ý                 نکته مهم در پیشگیری از حوادث در کودکان آن است که در سنین پایین ( 1 تا 3 سال)نمی توان دوری از خطر را به آنها آموخت.

ý                 نباید کودک را زیاد محروم کرد و مرتب مانع انجام کارهای او شد.

ý                 والدینی که در منزل کودک خردسال دارند باید همیشه مراقب باشند که در محیط خانه آنها چه حادثه ای ممکن است برای کودک رخ دهد .برداشتن چیزهای بی مصرف بهتر از محدود کردن حرکات کودک است.

 

پیشگیری از حوادث در سنین شیرخوارگی :

à                بیشترین حادثه هایی که برای کودکان شیرخوار اتفاق می افتد، سقوط ، سوختگی و خفگی در اثر گیر کردن یک شیء در گلو است.

à                باید از عوض کردن لباس و کهنه شیرخوار در روی میز یا جاهای بلند خودداری کرد یا در صورت اجبار نباید حتی یک لحظه کودک را ترک کرد.

à                نباید کودک شیرخوار را روی جاهای بلند یا ننو (گهواره) خواباند.

à                اگر کودک شیرخوار روی صندلی های کوچک یا نی نی خواب گذاشته می شود ، حتماً باید آن را روی زمین قرار داد و نه جای بلند و بدون حفاظ.

à                هنگام بغل کردن کودک خردسال نباید چای یا غذای داغ خورد. وقتی کودک چهار دست و پا می رود باید استکان و ظرفی را که آب یا غذای داغ در آن ریخته شده است، از سر راه برداشت.

à                گذاشتن سیگار روشن در جایی که دست کودک شیرخوار به آن می رسد ، خطرناک است. خاکستر سیگار را هم باید هر چه زودتر از ظرف خالی کرد.

à                موقع حمام کردن شیرخوار باید مراقب داغی آب بود و برای این کار می توان از آرنج دست استفاده کرد.

à                در حمام یا ظرفی که کودک شیرخوار شستشو داده می شود باید به دقت مراقب بود تا کودک سُر نخورد.

à                کودکانی که چهار دست و پا راه می روند ، دوست دارند هر چیزی را در دهان بگذارند ، پس باید حبوباتی مثل لوبیا ، نخود و میوه های هسته دار و اشیای ریز مثل دکمه را از شیرخوار دور کرد.

à                باید به فرزندان بزرگتر یاد داد که اسباب بازیهای ریز را روی فرش جا نگذارند واز خریدن این جور اسباب بازیها برای کودکان شیر خوار خودداری کرد.

à                شیرخواران دوست دارند وسایل مختلف را امتحان کنند . دست زدن به اشیای تیز مثل چاقو، قیچی و سوزن خطرناک است . نباید این جور وسایل را در دسترس شیرخواران گذاشت.

à                هیچ وقت نباید بطری را به خود کودک داد تا به تنهایی غذا بخورد چون خطر خفگی وجود دارد.

à                نباید از سرشیشه و پستانک کهنه ای که زود پاره می شود استفاده کرد چون می تواند راحت کنده  شده و باعث خفگی کودک شود.

 

پیشگیری از حوادث در کودکان نوپا:

¨                  کودک نوپا چون میتواند حرکت کند، ممکن است خود را به چیزی تیز و برنده یا مواد سمی برساند یا از جای بلند بیفتد یا چیزهای سنگین را روی خود بیاندازد.

¨                  کودک دو ساله می تواند از چیزهای مختلف مثل صندلی، میز و چهار پایه بالا برود و به جاهای بلندتر از قد خود دست پیدا کند.

¨                  کودک نوپا زود تعادل خود را از دست می دهد و به زمین می افتد. در این دوره بهتر است لبه چیزهای تیز مثل میز ، صندلی یا شوفاژ با پارچه یا لاستیک پوشانده شود.

¨                  اگر خانواده در ساختمانی زندگی می کند که راه پله دارد ، باید جلوی راه پله را با چیزی بست.

¨                  اگر در اتاق ، قفسه یا چیزی هست که کودک می تواند آن را به طرف خود بکشد و روی خود بیاندازد، باید آن را به دیوار محکم کرد.

¨                  بهتر است در اتاقی که بچه ها می خوابند یک چراغ کم نور روشن باشد تا اگر شب از خواب بیدار شدند و به راه افتادند ، حادثه ای برای آنها رخ ندهد

¨                  نباید چهارپایه یا صندلی کوچکی را که کودک بتواند روی آن بایستد جلوی دست او یا در نزدیکی پنجره گذاشت.

¨                  پریزهای برق را باید دور از دسترس کودکان گذاشت و یا روی آنها روکشک قرار داد.

¨                  وسایل برقی را نباید در دسترس کودکان قرار داد . اگر دست کودکان به سیم وسایل برقی برسد، ممکن است خطرهای بسیاری جان آنها را تهدید کند.

¨                  بهتر است ظرفی که برای پختن غذا استفاده می شود ، در شعله های عقبی اجاق گاز قرار داده شود و دسته بلند نداشته باشد . اگر ظرف دسته دار باشد باید دسته را از طرفی که دست کودک به آن می رسد دور کرد.

¨                  چراغ علاءالدین یا بخاری داغ برای کودک نوپا بسیار خطرناک است. باید این گونه وسایل را از کودک دور نگه داشت و هیچگاه ظرف آب جوش روی آنها نگذاشت.

¨                  ظرفهایی که برای کودک استفاده می شوند باید نشکن باشند مثلاً پلاستیکی یا ملامینی باشند.

¨                  هر چیز تیز یا ماده شیمیایی مثل پودر ، نفت و مواد پاک کننده را باید از دسترس کودک دور نگه داشت.

¨                  بهتر است گیاهان و گلها از دسترس کودکان دور باشند چون بعضی کودکان با خاک گلدان بازی کرده و آن را به دهان خود می گذارند یا برگ گلهای سمی (مثل دیفن باخیا ) را می خورند که باعث بیماری می شود.

¨                  کودک را نباید هیچگاه در حمام تنها گذاشت چون ممکن است سُر بخورد یا در آب خفه شود.

 

پیشگیری از حوادث در سنین قبل از مدرسه:

Ë                کودک در این سنین می تواند حرفها را بفهمد . پس می توان خطرها را به او گفت . اما نباید روی توانایی او زیاد حساب کرد.

Ë                نباید کودکان را در هنگام بازی در خیابان تنها گذاشت یا مراقبت از آنها را به بچه های بزرگتر سپرد.

Ë                در این سن خطر سقوط از پنجره یا مسمومیت با مواد شیمیایی یا آتش سوزی زیاد است.

Ë                وسایل ایجاد آتش مثل کبریت،فندک، نفت و بنزین را باید از دسترس کودکان دور نگه داشت.

Ë                اسباب بازیهای کودک را باید به طور مرتب وارسی کرد تا اگر ایرادی دارد ، تعمیر شود یا دور انداخته شود . ممکن است اسباب بازی شکسته شود و به کودک آسیب بزند.

Ë                پنجره های منزل باید بسته باشند و شیشه آنها محکم باشد چون کودکان دوست دارند خود را به شیشه بچسبانند.

Ë                استفاده از وسایل و اسباب بازیها را باید به کودک آموزش داد تا در هنگام کار یا بازی به خود لطمه نزند.

Ë                اگر در حیاط منزل حوض یا چاه هست باید دور آن را بست تا مبادا کودک در آن سقوط کند و خفه شود.

Ë                دوچرخه بازی برای کودکان بسیار لذت بخش است اما نباید آنها را در این بازی تنها گذاشت.

Ë                داروها و مواد شیمیایی را باید در جایی بلند و در بسته و قفل دار قرار داد.

Ë                کنجکاوی کودک در این سنین خطرناک است بنابر این باید کمدها و کشوهای آشپزخانه را طوری بست که کودک نتواند به اشیای تیز، کبریت و مواد شیمیایی دسترسی پیدا کند.

Ë                باید به کودکان آموخت که از شیشه های ناشناس آب نخورند چون ممکن است ماده سمی مثل نفت یا الکل در آن ریخته شده باشد.

Ë                نباید موادی مثل بنزین ، روغن موتور، مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده را در گوشه حیاط یا حیاط خلوت و انباری گذاشت که خطر آتش سوزی یا مسمومیت برای کودک وجود داشته باشد.

Ë                بشکه های نفت باید دور از دسترس کودکان قرار داده شود و شیر آنها طوری باشد که کودک به آسانی آن را باز نکند.

Ë                کودک نباید به وسایلی مثل چرخ گوشت، چرخ خیاطی دسترسی داشته باشد.

پیشگیری از حوادث در منزل برای بزرگسالان :

ü              بیشترین حادثه ای که برای افراد پیر رخ می دهد، افتادن است که معمولاً از پله هاست.

ü              زنان پیر بیشتر از مردان دچار حادثه می شوند پس مراقبت از آنها مهمتر است.

ü              فرشی که روی موزائیک یا کاشی سُر می خورد یا طوری جمع شده است که پای افراد به آن گیر می کند ، خطر افتادن پیرها را بیشتر می کند.

ü              قدرت بینایی افراد پیر معمولاً کم است. پس مسیر راه آنها را باید به خوبی روشن کرد .

ü              استفاده از عصا به پیرها کمک می کند که کمتر به زمین بیفتند.

ü              در جاهایی که خطر افتادن افراد پیر بیشتر است باید دستگیره و نرده گذاشت.

ü              ممکن است افراد پیری که به دلیل بیماری دارو می خورند ، در مصرف دارو اشتباه کنند. باید داروهای آنها را به دقت از هم جدا کرد و بر روی آنها برچسب مناسب زد تا اشتباهی رخ ندهد.

ü              افراد پیر باید از کشیدن سیگار در رختخواب یا در حالت خواب آلودگی خودداری کنند چون خطر آتش سوزی وجود دارد.

 

زنان خانه دار در هنگام کار در منزل به چه مسائلی باید توجه کنند؟

þ               بسیاری از حوادث خانگی به دلیل بی توجهی اتفاق می افتند. موقع استفاده از وسایلی مثل چاقو، کبریت و .... باید مراقب بود.

þ               وسایلی که در منزل استفاده می شوند برای راحتی بیشتر تهیه شده اند و خطری برای سلامتی ندارند به شرط آنکه از آنها با روش درست استفاده شود. بنابر این باید روش صحیح استفاده از وسایل را یاد گرفت.

þ               در چیدن لوازم منزل باید دقت کرد تا راه رفتن و کار کردن را مشکل نکنند.

þ               هنگام کار با وسایل ظریف باید روشنایی اتاق کافی باشد.

þ               کلید و پریزهای برق باید سالم باشند. سیم لخت وسایل برقی بسیار خطرناک است.

þ               هنگام تعمیر و کار با  سیم کشی منزل، برق را باید قطع کرد.

þ               جایی که سماور و ظرف غذای داغ روی آن گذاشته می شود باید محکم باشد

þ               ته مانده سیگار را باید به طور کامل خاموش کرد.

þ               برای برداشتن ظرفهای داغ باید از پارچه ضخیم استفاده کرد. استفاده از آستین لباس برای بلند کردن ظروف داغ بسیار خطرناک است.

þ               تعمیر وسایل گازسوز را باید به افراد متخصص سپرد.

þ               موقع جا به جا کردن وسایل باید مراقب بود که جلوی دید را نگیرید چون باعث افتادن و خسارت می شوند.

þ               نردبان یا چهارپایه ای که برای انجام کارهای منزل استفاده می شود باید مطمئن باشد . بهتر است پایه های نردبان کفشک داشته باشد تا سُر نخورد. اگر نردبان در دسترس نبود باید از گذاشتن دو چیز روی هم مثلاً صندلی روی بشکه خودداری کرد.

þ               موقع باز کردن قوطی رب یا کنسرو باید مراقب بود چون می تواند باعث بریدگی شود. برای این کار باید از دربازکن استفاده کرد.

þ               روشن کردن وسایل نقلیه ( اتومبیل، موتور) در فضای بسته پارکینگ می تواند باعث مسمومیت شود.

þ               بهتر است شماره تلفن آتش نشانی ، بیمارستان و نیروهای انتظامی در جایی گذاشته شود تا اگر لازم بود بتوان سریع با آنها تماس گرفت.

þ               وسایل روشنایی مثل  چراغ گردسوز و کبریت یا چراغ قوه و باطری را باید در جای مشخصی گذاشت تا در صورت قطع برق  بتوان بدون معطلی منزل را روشن کرد.

 

از کجا می توان فهمید محیط منزل خطری برای اعضای خانواده ندارد؟

الف- در آشپزخانه چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

ï                 آشپزخانه می تواند خطرناکترین قسمت منزل باشد . حوادثی که برای کودکان خردسال رخ میدهند ، بیشتر در آشپزخانه اتفاق می افتند.

ï                 در آشپزخانه ممکن است خطرهای گوناگون وجود داشته باشد مثلاً بریدگی، سوختگی، مسمومیت با دارو یا مواد شیمیایی و افتادن. ولی سوختگی از همه حوادث بیشتر اتفاق می افتد.

ï                 ارتفاع اجاق گاز باید طوری باشد که دست کودک به شعله آن نرسد، جایی که اجاق گاز و سماور روی آن گذاشته می شود باید محکم باشد.

ï                 برای روشن کردن اجاق گاز یا سایر وسایل گازی باید اول کبریت را روشن کرد و بعد شیر گاز را باز کرد.

ï                 اگر اجاق گاز فِر دارد باید روی آن را با محافظ حرارتی (مثل پشم شیشه) پوشاند تا برای کودکان خطری وجود نداشته باشد.

ï                 محل نگهداری مواد غذایی باید از محل نگهداری مواد پاک کننده و سفید کننده جدا باشد.

ï                 مواد شیمیایی یا سمی ، مواد ضد عفونی کننده یا موادی را که می توانند آتش بگیرند ، نباید در آشپزخانه نگهداری کرد.

ï                 در زمان کار کردن با وسایل برقی در آشپزخانه باید دستها را خشک کرد.

ï                 کف آشپزخانه باید تمیز باشد تا کسی روی آن سُر نخورد و چیزهای تیز و برنده به اعضای خانواده آسیب نزند.

ï                 آشپزخانه باید پنجره یا دریچه ای داشته باشد که هوای تازه بتواند به آن وارد شود.

ï                 در منازلی که کودک خردسال دارند و این خطر وجود دارد که کودک از کشوها و کمدهای آشپزخانه چیزهای خطرناکی بردارد ، باید با یک وسیله ساده کشوها و کمدها را بست.

 

اگر شعله گاز خاموش شد و گاز در اشپزخانه پخش شد:

1.     شیر گاز را ببندید.

2.     از دست زدن به کلیدهای برق و خاموش یا روشن کردن آن خودداری کنید.

3.     پنجره یا دری را که به هوای آزاد راه دارد باز کنید.

4.     یک حوله یا پارچه خیس را در هوا به حرکت درآورید تا به خروج گاز کمک کند.

 

ب- در اتاقها چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

Ä                اتاق باید نور و هوای کافی داشته باشد بنابر این لازم است پنجره مناسبی برای اتاق در نظر گرفته شود.

Ä                اگر برای گرم کردن اتاق از علاءالدین استفاده می شود باید لای پنجره یا در را باز گذاشت تا هوای اتاق عوض شود. قرار دادن کتری یا ظرف آب روی علاءالدین اگر در مسیر دویدن یا راه رفتن کودکان باشد ، بسیار خطرناک است.

Ä                وسایل بلند و سنگین باید در جای محکم قرار داده شوند تا به آسانی سقوط نکنند .در صورت لزوم باید آنها را به دیوار محکم کرد.

Ä                اگر در اتاق قفسه ای قرار داده می شود بهتر است وسایل سنگین در طبقه پایین و وسایل سبک در طبقه های بالاتر قرار داده شوند.

Ä                پنجره های اتاق باید نرده داشته باشند و در دسترس کودکان نباشند.

Ä                کلید و پریزها باید سالم باشند . اگر از سیم رابط استفاده می شود باید مراقب بود هیچ قسمتی از آن لخت نباشد.

Ä                پریزها باید حتماً روکش داشته باشند.

Ä                فرش اتاق نباید به راحتی سُر بخورد، مخصوصاً در خانه هایی که افراد پیر یا کودکان خردسال دارند باید جمع شدن فرش را زود برطرف کرد.

Ä                باید اشیای تیز و برنده را از کف اتاق جمع کرد.

 

اگر در اتاق از کرسی استفاده می شود:

-         باید صبر کرد تا ذغالها کاملاً بسوزند و سرخ شوند.

-         هیچگاه منقل که ذغال یا شعله روباز دارد، زیر کرسی نگذارید. روی ذغالها باید با خاکستر پوشانده شود.

-         اندازه کرسی باید طوری باشد که منبع حرارت با کرسی نیم متر فاصله داشته باشد.

-         بهتر است سقف کرسی با یک ماده نسوز پوشانده شود.

-         بهتر است هر چند وقت یکبار به قسمتهای مختلف کرسی دست زده شود و اگر خیلی داغ بود منقل از زیر کرسی بیرون آورده شود.

-         نباید سر را به زیر کرسی برد( مخصوصاً کودکان)

-         لای پنجره یا در اتاق باید باز باشد تا هوای تازه به اتاق راه پیدا کند.

 

پ- در حمام و دستشویی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

E               برای جلوگیری از سر خوردن افراد در حمام و دستشویی مخصوصاً افراد پیر باید دستگیره مناسب در آنها وجود داشته باشد.

E               بهتر است زیر دوش یا محل شستشو در حمام یک لاستیک انداخته شود که از سُر خوردن جلوگیری کند.

E               در مقابل در حمام باید یک پادری مناسب گذاشت تا هنگام خروج اتفاقی برای فرد نیفتد.

E               دمپایی حمام و دستشویی باید از جنسی باشد که روی آب و کاشی سُر نخورد .

E               هوای حمام باید تازه باشد و جریان پیدا کند. باید دریچه هوای آن مناسب باشد.

E               برای گرم کردن حمام نباید از وسایلی مثل چراغ یا گاز پیک نیکی استفاده کرد چون می تواند باعث خفگی شود.

E               قرار دادن مواد سوختنی مثل نفت در حمام خطرناک است.

E               تماس برق با آب خطر برق گرفتگی را بیشتر میکند . در حمام نباید از وسایل برقی استفاده کرد.

E               لامپ حمام باید حباب داشته باشد . استفاده از لامپ تنها در حمام خطرناک است

E               سیم کشی حمام نباید روکار باشد و باید از دست زدن با پوست خیس به سیم برق خودداری کرد.

 

ت- در راه پله چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

 

­               هر راه پله ای باید حتماً نرده داشته باشد.

­               ارتفاع پله ها نباید زیاد باشد . پهنای پله ها باید طوری باشد که بتوان به راحتی روی آن ایستاد.

­               نور راه پله بسیار مهم است و برای جلوگیری از سقوط ، مخصوصاً برای افراد پیر ضرورت دارد.

­               در پله ها نباید وسایل دست و پا گیر گذاشت چون ممکن است هنگام رفت و آمد موجب سقوط شوند. مخصوصاً اگر کسی عجله داشته باشد .

­               اگر لبه پله ها نوار فلزی دارد باید مراقب بود این نوار بلند نشود چون موجب زخمی شدن و سقوط می شود.

­               لبه پله ها باید تیز نباشد تا در صورت سقوط صدمه زیادی به فرد وارد نشود.

­               اگر روی پله کثیف شد و یا چیزی روی آن ریخت که می تواند باعث سر خوردن افراد شود ، باید فوری آن را تمیز کرد.

 

ث- در حیاط و بالکن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

Õ            باید مراقب بود وسایل برنده و خطرناکی که می تواند به اعضای خانواده مخصوصاً کودکان صدمه بزند ، در حیاط پخش و پلا نباشد.

Õ            اگر در حیاط ، چاه یا حوض یا استخر هست باید اطراف آن نرده کشید.

Õ            در فصل سرما باید مسیر رفت و آمد اعضای خانواده را در اولین فرصت پاک کرد تا خطر سر خوردن از بین برود.

Õ            بالکن باید نرده داشته باشد . مخصوصاً در خانه هایی که کودک خردسال دارند.

Õ            نرده بالکن باید طوری انتخاب شود که کودک نتواند از آن بالا برود.

 

 

+ mohammad ; ٧:۱٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٥
comment نظرات ()