ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

 

باسمه تعالی

چند روز قبل ، مسئول واحد از ما خواست تا نواقص و مشکلات طرح پزشک خانواده را برایش بنویسیم تا در جلسه ی مشترک با بیمه ی خدمات درمانی مطرح کند. مشكلاتي که به نظر من می رسید چنین بود:

  1. هنوز پزشکان متخصص طرف قرارداد ، نحوه ی کار با دفترچه ی بیمه را نمی دانند و برای ممهور کردن دفترچه ، بیماران را به روستا ارجاع می هند.
  2. با یک بار ارجاع بیمار نزد پزشکان متخصص، بیمار مشتری او می شود و به بیمار توصیه می کند که هفته ی دیگر یا ماه دیگر باز نزد او مراجعه نماید.
  3. بخش خصوصی برای بی رونق کردن بیمه ی روستایی سعی در بی اعتبار کردن آزمایشگاه طرف قرارداد دارد.
  4. آزمایشگاه خصوصی طرف قرارداد در برابر طرح مقاومت می کند و سعی دارد طرح به شکست کشانده شود زیرا تعداد داروهای تجویز شده در هر نسخه کاهش یافته و به سود او نیست.
  5. داروخانه نسخه های تجویز شده توسط پزشکان آزاد را برای شمول بیمه روستایی به درمانگاه ارجاع می دهد و ما را در مقابل مردم قرار می دهد.
  6. شبکه بهداشت هنوز مفهوم پزشک خانواده و کار تیمی پزشک را درک نکرده است و سعی دارد درمانگاه را به روش سابق اداره کند. حتی بعضی همکاران نیز مفهوم آن را درک نکرده اند.
  7. وجود پزشک ناهماهنگ با بقیه پزشکان ، باعث گردیده تا برنامه درست اجرا نشود و صدای بقیه درآید.
  8. بیمارستان در موقع ترخیص بیماران ، آنها را به درمانگاه می فرستد تا برگه ارجاع بگیرند و از بیمه روستایی استفاده کنند در صورتی که سیستم ارجاع از روستا به شهر است نه از شهر به روستا.

 

در مورد بند آخر باید بگویم که متاسفانه در جاهای دیگر نیز شاهد این ماجرا بوده ام. وقتی ماشینی تصادف می کند افسر راهنمایی و رانندگی با توافق طرفین جوری کروکی می کشد که بیمه مجبور باشد خسارت بپردازد و به حساب خودشان از روی دلسوزی این کار را می کنند .

 

+ mohammad ; ۱:٤۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٥
comment نظرات ()