ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

سرماخوردگی بعد از حج

به نام خدا

       نزاع انسان و سایر موجودات زنده برای بقا همیشه بوده و هست و خواهد بود ولی با توجه به ساختار و اندازه ویروس ها ، نزاع انسان و ویروس پیچیده تر و مشکل تر از سایرین است  که می توانند طیف وسیعی از بیماری ها از یک سرماخوردگی ساده تا آنفلوآنزا و سارس و .... را به وجود آورند و حتی  دانشمندان را نیز به چالش بکشند.

       با توجه به مشکلات درمان ابتلا به ویروس ها ، پیشگیری جایگاه خاصی در مبارزه با  این موجودات دارد. از آنجا که راه انتقال اکثر ویروس ها از راه تنفس است و بیشتر در موارد شلوغی جمعیت و بسته بودن فضا به دیگران سرایت می کنند پرهیز از مواجهه با مبتلایان احتمالی امری مهم است .  کسانی که علائم سرماخوردگی دارند باید خود مراقب باشند تا با نرفتن به مجامع عمومی، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه ،  (پرهیز از روبوسی و دست دادن ) و استراحت در منزل ، بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

    در مراسم حج که جمعیت زیاد از مکان های متفاوت شرکت می کنند احتمال ابتلا زیاد است و زیاد شاهد بوده ایم که افرادی که از حج یا عتبات یا حتی مشهد برگشته اند دچار علائم سرماخوردگی و انفلوآنزا شده اند و مدت ها نیز درگیر آن بوده اند . با توجه به افزایش ابتلا به کروناویروس در عربستان و به منظور پیشگیری از ابتلا سایرین، باید از روبوسی پرهیز کرد.( حتی اگر علائم نیز وجود نداشته باشد)

+ mohammad ; ۸:٠۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()