ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

آیا بانکداری ما اسلامی است؟

به نام خدا

      یکی از مباحثی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد سوال بوده بانکداری اسلامی و موضوع وام است. اینکه آیا سود پرداختی از سوی بانک حلال است یا حرام؟ آیا بانک سود واقعی از وام گیرندگان می گیرد یا خیر؟

     اخیراَ نیز یکی از خطبای نماز جمعه تهران مطلبی در مورد سود بانکی بیان نمود مبنی بر اینکه اگر به نیت دریافت سود ، مبلغی به بانک سپرده شود حرام است ولی اگر به قصد مشارکت در پروژه های اقتصادی توسط بانک باشد حلال است. حال باید دید در واقعیت آیا این امر محقق می شود؟!! آیا بانک موقع تسویه حساب وام پرداخت شده به افراد ، سود واقعی ( مضاربه یا مشارکت) از وام گیرندگان می گیرد که آن را به سپرده گذاران بپردازد یا مبلغ از قبل تعیین شده دریافت می شود؟ برای روشن شدن مطلب مثالی می زنم:

     شخصی مبلغ 50 میلیون تومان وام به صورت مشارکت در خرید ....... با سود علی الحساب 24% از بانک دریافت می کند که این مبلغ از محل سپرده افرادی است که به بانک اجازه داده اند از پول ‌آنها در کارهای اقتصادی استفاده نماید. پس از سررسید مهلت پرداخت وام (اگر در مهلت مقرر پرداخت شود و وام را نیز در همان محل هزینه کرده باشد) قیمت کالای خریداری شده دو برابر شده است و بانک در این افزایش قیمت ، شریک است ولی موقع تسویه حساب ، بانک درصد از قبل تعیین شده را دریافت می کند و کاری به سود و زیان وام گیرنده ندارد یعنی نه در سود شریک است و نه در زیان. به عبارت دیگر بانک درصد معین را دریافت می کند و کاری به سود و زیان ندارد. 

     آیا بانک تیم اقتصادی برای ارزیابی توجیه اقتصادی  وام پرداختی را دارد؟ آیا محل مصرف وام های داده شده به مردم ارزیابی می شود؟ اصلا وام به چه نیتی پرداخت می شود؟ کمک به تولید داخلی یا دریافت سود از افرادی که توان بازپرداخت وام را داشته باشند؟

پی نوشت:

- مراجع تقلید: ربا را از سیستم بانکی حذف کنید.

+ mohammad ; ٩:۱٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات ()