ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

ریزش آوار

به نام خدا

دیروز شنبه 21/10/92 خانه  خشت و گلی قدیمی در محله فخارخانه بر سر سه نفر فرو ریخت که خوشبختانه با تلاش و همکاری مردم و سازمان های خدماتی از جمله فوریت های پزشکی ، آتش نشانی برای خارج ساختن قربانیان از زیر آوار و پلیس 110 تلفات جانی در بر نداشت .

    از وقتی که در 115 مشغول شده ام معمولا از اولین کسانی هستم که از وقایع این چنینی آگاه می شوم. دیروز نیز سریع خود را به محل رساندم. یک پیرزن (مادر) که استخوان رانش شکسته بود در حال انتقال به داخل آمبولانس بود.وقتی وارد خانه شدم جمعی را دیدم که نگران و با عجله خاک ها را کنار می زدند تا فرد زیرآوار مانده را نجات دهند. یک نفر نیز که سرتاپایش خاکی بود (دختر) این طرف و آن طرف می دوید. گاهی می گفت :مادر! و گاهی می گفت: خواهر!  وقتی محل قرار گرفتن خواهرش را گفت و مقداری از خاک ها کنار زده شد چادر خواهرش پیدا شد. با کمال تعجب سرش را بلند کرد و سراغ مادر و خواهرش را گرفت. کم کم بقیه خاک ها را هم کنار زدند تا اینکه تمام بدنش از خاک خارج شد و تمام این مدت در زیر سقف نیمه ویران جای داشتند که هر آن احتمال فروریختن بقیه سقف نیز وجود داشت.

در این مورد چندین نکته نظرم را جلب کرد:

1-      اولین نکته در نجات جان قربانی ، امنیت و حفظ جان امدادگر است  ولی یکی از کارمندان آتش نشانی با وجود  خطر ریزش آوار حاضر به پوشیدن کلاه ایمنی نبود در حالی که هنوز خاطره رئیس سابق اداره گاز شهرستان در  اذهان وجود دارد.

2-      تجمع افرادی که در جریان کمک رسانی نیستند در  اطراف صحنه ، گذشته از خطرات جانی برای خودشان،   منجر به ایجاد اخلال در  امر کمک رسانی می شود . در این مواقع پلیس می تواند کمک کننده باشد.

3-      برای ایمنی امدادگران درخواست شد که آب ، برق و گاز منزل قطع گردند ولی با کمال تعجب پس از نیم ساعت زنگ خانه به صدا  درآمد که موجب اعتراض نیروهای آتش نشانی گردید و علت، خرابی فیوز برق عنوان شد.

4-      کوچه های تنگ و باریک باعث گردید که مسافت طولانی مصدوم با برانکارد در کوچه ها چرخانده شود و آمبولانس در کوچه ها گیر افتد.

5-      نکته دیگر تلاش خستگی ناپذیر کارمندان به دور از جنجال های آران و بیدگلی بود. در انجا اصلا آرانی بودن یا بیدگلی بودن مطرح نبود. خود شاهد بودم که کارمند آرانی برای نجات جان مصدومین چه حرص و جوشی می خورد و چه از خود گذشتگی نشان می داد که جای تقدیر و تشکر دارد.

 

+ mohammad ; ٧:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٢ دی ۱۳٩٢
comment نظرات ()