ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

درمان مقاومتی

به نام خدا

        در شرایط موجود کشور با این اوضاع اقتصادی و تحریم های گوناگون و بی سابقه  اوضاع درمان بیماران نامطلوب است. گذشته از وضع دارو ، وضع مواد مصرفی پاراکلنیک مثل کیت های آزمایشگاهی و فیلم های رادیولوژی و .... رضایت بخش نیست . اوضاع نامساعد بیمه ها هم اضافه شود مشخص می شود  بیماری که قرار بود فقط درد بیماریش را داشته باشد چه دردهای دیگری را هم باید تحمل کند. یک ویال انسولین سی و چند هزار تومانی را بیمه قیمت 15000 تومانش را قبول دارد (آن هم حداکثر 3 عدد درماه ) و بر اساس ان درصدی می پردازد و بقیه باید از جیب  بیمار پرداخته شود.

       برای مقابله با کمبود و گرانی دارو ، توجه ها روی طب سنتی  (تشخیص و درمان بر اساس طب سنتی و مزاج های چهارگانه و .... )و گیاه درمانی  ( درمان با داروهای گیاهی ولی تشخیص بر اساس طب ملکولی یا غربی ) معطوف شده است. در این زمینه همایش ها و بازآموزی های مختلفی برای پزشکان عمومی برگزار گردیده تا ضمن تعالی طب سنتی مقداری از فشار وارده به بیماران کاسته شود. دانشگاه های تیپ یک نیز موظف شده اند رشته تخصصی طب سنتی را دائر نمایند.

       طب سنتی محدودیت هایی دارد که موجب می شود نتواند جایگزین طب ملکولی شود که به چند نمونه اشاره می شود:

- طب سنتی بیشتر برای بیماری های مزمن کاربرد دارد ولی برای موارد اورژانس  و بیماری های حاد ، اصلا حرفی برای گفتن ندارد.

- طب سنتی جراحی ندارد.

- داروهای طب سنتی به صورت کمی (در مقابل کیفی) درنیامده است. مثلا مشخص نیست که اگر به جای 100 گرم فلان داروی گیاهی ، دویست گرم خورده شود چه تاثیری بر جای می گذارد.

- عطاری ها برخی داروهای طب سنتی را همراه با خاک و با کیفیت نامطلوب به فروش می رسانند که نوعی ضد تبلیغ است.

      گیاه درمانی نیز نقایص زیادی دارد که می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- بسیاری از محصولات شرکت های باریج اسانس و گل دارو  در  داروخانه ها موجود نمی باشد.

- داروهای تولید شده مطالعات زیادی نیاز دارند تا مشخصات آنها از نظر جذب و تداخلات دارویی و  .... معلوم گردد.

- به جز چند داروی گیاهی مثل قطره سنکل برای سنگ کلیه ، بقیه نتوانسته اند جای خود را باز کنند به طوری که پزشک جرات کند برای بیمار تجویز نماید.

+ mohammad ; ٩:۳۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()