ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

سی تی اسکن مشکل ما نیست . بیت المال را هدر ندهید

به نام خدا

                     امروزه با پیشرفت تکنولوژی ( فن آوری ) ، تشخیص کلینیکی بیماری ها کم کم جای خود را به پاراکلینیک می سپارند که این امر زیاد مطلوب نیست و بیشتر نشأت گرفته از نواقص آموزش های پزشکی است. پزشکی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و قرار است حداقل 2 سال در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته که خدمات پاراکلینیک چندانی ندارند کار کند باید متکی به آموزه های خود و شرح حال بیمار باشد. از طرف دیگر جواب های پاراکلینیک مثبت کاذب و منفی کاذب زیاد دارند و زیاد قابل اعتماد نیستند . آنچه مهم است بالین بیمار و شرح حال اوست و پاراکلینیک مثل آزمایشگاه و رادیولوژی و ..... تشخیص محتمل را قطعی می کنند و در تشخیص افتراقی (تشخیص یک بیماری از میان چند بیماری محتمل )  کاربرد دارند.

                 یکی از موارد پاراکلینیک با دستگاه های گرانقیمت ، سی تی اسکن است که مدل های جدید دستگاه هایش هر چند سال یکبار وارد بازار می شود و دیگر کمتر کسی حاضر می شود با دستگاه های قدیمی تر کار کند چون موضوع ،سلامتی است و حتی درصد اندکی از موارد کاذب کاسته شود قابل تامل است.

             دستگاه های سی تی اسکن در مراکزی خریداری و نصب می گردد که بتواند طی چند سال  حداقل معادل قیمت خود درآمد داشته باشد. چند سال قبل در کاشان قصد داشتند دستگاه جدید خریداری کنند و در حال بررسی محل نصب بودند که پس از بررسی و تفحص از چندین صاحب نظر به این نتیجه رسیدند که علیرغم وجود چندین و چند مطب متخصص در اطراف چهارراه آیت الله کاشانی ، دستگاه در بیمارستان شهید بهشتی نصب شود و بیش از یک دستگاه هم کاشان کشش ندارد.

            در آران و بیدگل با 60000 نفر جمعیت ، بدون داشتن متخصصی که سی تی اسکن نیاز داشته باشد و درخواست کند مثل جراح مغز و اعصاب ،و متخصصی که باید با آن کار کند با اشکال مختلف حضور ندارد ، خرید دستگاه سی تی اسکن محلی از اِعراب ندارد . ولی متاسفانه با دخالت افراد غیرکارشناس و فریب یکی از افراد جمع آوری کننده وجوهات ،مبلغی از سهم امام جهت خرید دستگاه سی تی اسکن در نظر گرفته شده و در اثر ناهماهنگی واحدهای دانشگاه  و فشارهای خارجی بر دانشگاه ،بدون داشتن مجوز سطح بندی خدمات ، تصمیم به خرید دستگاه با مبالغی گزاف ( چندین برابر مبلغ وجوهات اختصاص یافته  ) گرفته شده است. مبلغی که حتی ده درصد آن می تواند با هزینه در محل های مناسب ، فوایدخیلی بیشتری برای مردم داشته باشد . در صورت خرید دستگاه ، پس از چند سال خاک خوردن ، مدلش قدیمی خواهد شود و مشکل نگهداری آن هم بر مشکلات فعلی افزوده خواهد شد.

            

 

+ mohammad ; ٦:۳۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()