ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

شناخت

 

به نام خدا

سالروز شهادت امیر مومنان ، یاور مظلومان ، حاکم عادل ، حضرت علی (ع) تسلیت باد.

وقتی مشکلات آن حضرت در زمان خلافت را مرور کنیم مطلبی که بیش از هر چیز نگاه ها را به خود معطوف می دارد اشکال در شناخت و قدرت تشخیص مردم است. وقتی دشمنان و بدخواهان، آب را جوری گل آلود کنند که مردم نتوانند حق را از باطل تشخیص دهند حذف حق کار مشکلی نخواهد بود. وقتی قطب نمای یک کشتی در اقیانوس گم شود یا سلب اعتماد شود بسیار بعید است که کشتی به مقصد برسد.

مطلب دیگر کلمه " مردم " است . کلمه ای که در دموکراسی ها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد ولی کمتر کسی اصل موضوع را به درستی بیان می کند. برای مثال در یک ورزشگاه وقتی دو تیم فوتبال با هم مسابقه می دهند طرفداران هر دو طرف به تشویق تیمشان می پردازند و حتی به غلط تیم مقابل و طرفداران آن را نیز مورد بی احترامی قرار می دهند. ( چیزی که در کشور خودمان شاهد آن هستیم ) در این بین مردم چه کسانی هستند؟ طرفداران تیم الف یا تیم ب؟ این بستگی به نظر هر فرد از جمله خبرنگار دارد. اگر ما به عنوان خواننده به مطلب دو خبرنگار متفاوت ، مراجعه کنیم می بینیم یکی نوشته "

مردم تیم الف را تشویق می کردند " و دیگری نوشته " مردم تیم ب را تشویق می کردند" آیا همان کسانی که تیم الف را تشویق می کردند تیم ب را نیز تشویق می کردند؟ خیر . آیا یکی از آنها دروغ گفته است ؟ خیر. اگر دروغ گفته شده هر دو دروغ گفته اند ولی واقعیت این است که هیچکدام درست نگفته اند.

یا در تاریخ می خوانیم که صبح مردم در خیابان شعار درود بر فلانی می داده اند ولی عصر همان روز  همان مردم شعار مرگ بر فلانی داده اند. به نظر من همان مردم اشتباه است . بخشی دیگر از مردم به خیابان ریخته اند و شعار مرگ بر فلانی داده اند.

+ mohammad ; ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٠ شهریور ۱۳۸۸
comment نظرات ()