ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

رانت عمومی

به نام خدا

رانت عمومی این است که ما افرادی که صلاحیت علمی را ندارم با استفاده از رانت قانونی! بدون سواد کافی از یک رشته قبول میشویم، با تلاشی یک هزارم بقیه مدرکمان را میگیریم و آخر سر هم در بازار کار با بقیه رقابت نمی کنیم، بلکه مشاغل و پست ها را اشغال میکنیم.

مطالب فوق برگرفته از وبلاگ یکی از دوستان است که تصمیم دارم در مورد آن قدری قلم فرسایی کنم:

با گذشت زمان و به فراخور توسعه رشته های دانشگاهی ،‌رشته های تخصصی پزشکی جدید نیز در دانشگاه ها ایجاد گردید و فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در سالهای دهه ۶٠  ،‌ بدون امتحان دستیاری مستقیم وارد دوره ی دستیاری گردیدند و حتی کسانی که هنوز فارغ التحصیل هم نشده بودند رشته های مورد نظر خود را انتخاب کردند و در آن رشته بعداً‌ ادامه تحصیل دادند و مدرکشان را نیز گرفتند.

در سال ۶٨ برای داوطلبینی که حداقل به مدت ۶ ماه حضور در جبهه داشتند در کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها ،‌سهمیه را افزایش  دادند و ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را هم اضافه کردند تا حقی از بقیه ضایع نشود . چند سالی رزمندگان از این سهمیه استفاده کردند در آن سالها هم شرط حداقل نمره وجود داشت و اینجور نبود که هر کس شرکت کند قبول شود.

پس از گذشت چند سال به علت عدم وجود شرکت کننده ‌،عملاً از این سهمیه استفاده نگردید ولی ظرفیت پذیرش دانشجو به علت سیاست دولت در افزایش سطح سواد جامعه  کاسته نشد. نتیجه آن شد که شرکت کنندگان آزاد بیشتری به دانشگاه راه یافتند.

قبول شدگان سهمیه اگر توان یادگیری نداشتند نمی توانستند پا به پای بقیه درس بخوانند و جلو بیایند و اگر بر فرض افتان و خیزان هم جلو می آمدند وقتی وارد بازار کار می شدند به علت حق انتخاب مشتریان ،‌عملاً عرصه را بر کسی تنگ نمی کردند .

کاری که بهتر بود انجام شود این بود که در دانشگاه جدی تر برخورد می کردند که اگر دانشجویی بدون پشتوانه ی علمی وارد دانشگاه گردیده (رزمنده یا غیر رزمنده ) قادر به ادامه تحصیل و فارغ التحصیلی نباشد یعنی دانشگاه مانند قیفی می بود که وارد شدن به آن آسان ولی خارج شدن از آن سخت می بود.

در مورد پست ها هم همه می دانند که انتصاب ها حزبی و باندی است و ربطی به رزمنده بودن ندارد. وقتی مشارکتی ها بر سر کار آمدند دار و دسته ی خودشان را بر سر کار آوردند و وقتی هم که اصولگرا ها بر مسند قدرت قرار گرفتند همینطور . خواه رزمنده یا غیر رزمنده.

 

+ mohammad ; ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧
comment نظرات ()