ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

بازخوانی تاريخ صدر اسلام

باسمه تعالی

منظور از خواندن تاریخ عبرت آموزی است ولی متاسفانه در جامعه ما عده ای این را فراموش کرده اند و دنبال مقاصد دیگری هستند.

در بازخوانی تاریخ صدر اسلام دو برداشت متفاوت و متضاد وجود دارد:

۱- برداشت عبرت آموزی:

در بازخوانی تاریخ آن برهه از زمان  درکنار حوادث خوشایند  حوادث ناخوشایند  نیز وجود دارد که دستمایه  عزاداری ها و مراسم  شیعیان تابه حال گردیده است.به نظر من فلسفه عزاداری ها زنده نگهداشتن یاد و خاطره انسان های وارسته ای است که به خاطر اسلام و زنده ماندن آن ُ از جانفشانی و نثار فرزند شیرخواره و جوان رعنا و ..... دریغ نکردند و این قرار است مایه عبرت و درس ما و تکرار عمل آنها در زمان حاضر باشد. مانند داستان طوطی و بازرگان  هنگامی که بازرگان ماجرای طوطی های هند را به طوطی در قفس گفت طوطی نیز دریافت که راه آزادی همان است که طوطی هندی انجام داده است .این برداشت توسط علمای دینی مورد توجه قرار گرفته است همچنانکه استاد شهید مرتضی مطهری می فرماید: شمر ۱۴۰۰ سال پیش مرد شمر زمان خودت را بشناس!‌

۲- برداشت دوم برداشت انسانهای ظاهر بینی است که به محتوا توجه نکرده اند و پوسته را گرفته اند. از دید آنان باید برای مصائب اهل بیت گریست چون صواب دارد . چون دل آنان خنک شود و آنان راضی شوند. این برداشت توسط مداحان و برخی روحانی های سطح پایین تبلیغ می شود . سعی دارند کاری کنند که قطره اشکی از چشم مردم خارج شود تا کفاره گناهانشان باشد و هر کثافتکاری کرده اند پاک شود. -هرچه اشک بیشتر  دستمزد هم بیشتر .- تا جایی هم پیش رفته اند که پس از ۱۴۰۰ سال برای شفای سینه حضرت زهرا دعا می کنند که من نمی دانم منظور آنها چیست؟(الهم اشف صدر الزهرا بظهور الحجه )آیا منظور شفای جسم است که ۱۴۰۰ سال پیش فوت نموده است؟ آیا منظور بعد روحانی مسئله است که حضرت زهرا در بهشت است و احتیاج به شفای سینه ندارد. آیا منظور خنک شدن دل حضرت زهرا است که اصلا مسئله شخصی درمیان نبوده  و شکایات ایشان نه به خاطر مال دنیا و باغ فدک و نه به خاطر فامیل و خلافت همسر که برای دفاع از ولایت بوده است .

با این تفاسیر من نمی دانم وقتی شعار داده می شود که ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند و در کنار آن رهبر انقلاب امسال را سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی می نامد چرا عده ای به نام حضرت زهرا و عزاداری برای ایشان سعی در تهییج افکار عمومی بر علیه خلفای راشدین و برانگیختن حس نفرت و کینه در میان مسلمین دارند ؟ مگر حضرت زهرا دفاع از ولایت نکرد؟ مگر می شود با تنفر و انزجار متحد بود ؟ به نظر من اگر قرار است اتحادی باشد فرقه های مختلف باید بیشتر به تکریم محبوبین خود بپردازند و از لعن و سب دیگران پرهیز نمایند.

پی نوشت ۱:

مردم هم دنبال راه آسانتر برای بهشت رفتن هستند لذا مداحان را انتخاب می کنند تا با حداکثر چند قطره اشک (بهانه )راهی بهشت شوند نه علما که به آنها بگویند : بهشت را به بها بدهند نه به بهانه ( شهید بهشتی) و مجبور باشند تمام عمر مراقب اعمال و گفتار خود باشند.

+ mohammad ; ٤:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٦
comment نظرات ()