ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

سردرد (2)

باسمه تعالی

سردرد – قسمت دوم

سردرد خوشه ای (مترادف با نورالژی میگرنی ، سندرم هریس ، سندرم هورتون)

جنبه های بالینی: این یک سندرم بالینی معین و مجزا از میگرن است که غالبا" مردان را گرفتار می کند( به نسبت 10 به 1 ) در هر سنی شروع می شود ، بیشتر در بین 20 و 50 سالگی و با سردرد یکطرفه که بیشترین شدتش 30 تا 120 دقیقه طول می کشد مشخص می شود. اختصار ، شدت ، فقدان اورا و استفراغ ، وقوع روزانه در دوره هایی که معمولا" 4-16 هفته طول می کشد آنرا از میگرن مجزا می کند. درد سوراخ کننده و تیرکشنده بوده که در یک حدقه چشم متمرکز است و به پیشانی ، شقیقه و گونه و فک انتشار می یابد ( سردرد نیمه تحتانی) ویژگی آن این است که در شب، یک یا چند ساعت پس از خواب بروز می کند و ممکن است در روز در همان ساعت تکرار شود ( سردرد ساعت شماطه دار).

در بسیاری موارد چشم همان طرف ، قرمز و برافروخته و پرآب می شود. بینی ممکن است مسدود یا دارای آبریزش باشد. یک سندرم هورنر گذرا در 25% موارد دیده می شود که گاهی باقی می ماند. بیقراری ، گریه و بستن سر بیانگر شدت درد است و بر خلاف میگرن ، اکثر بیماران از بستر خارج شده و در کف اتاق قدم می زنند حتی در شب پیاده روی می کنند. الکل و دیگر منقبض کننده های عروقی فاکتورهای تسریع کننده هستند. یک ساعت پس از مصرف قرص زیر زبانی نیتروگلیسرین ، حمله شروع می شود. دوره ها ( خوشه ها) 1 تا 4 ماه طول می کشند، هر چند در بعضی شرایط تا یکسال یا بیشتر نیز دوام دارند. بهبودی کامل رخ می دهد اما خوشه ها هر سال یا هر دو سال یکبار تکرار می شوند.

علت شناسی:  علت ناشناخته است و بالا بودن سطح هیستامین در طی حمله یافته نامشخصی است . سندرم هورنر نشانه درگیری سیستم اعصاب خودکار است . سابقه خانوادگی وجود ندارد و داشتن میگرن همراه با سردرد خوشه ای ناشایع است . میزان زخم معده و دوازدهه در این افراد بالاست.

درمان: اساس درمان بر پیشگیری است . در طی دوره ها ی سردرد ، ارگوتامین در زمان پیش بینی شده حمله روزانه و درست قبل از بستر رفتن داده می شود شیاف آن مفید تر است. 75% بیماران با این درمان کنترل می شوند و در هر هفته یک روز ( مثلا" یکشنبه) درمان قطع می شود اگر دوره ها تکرار شد برای یک هفته دیگر تکرار می شود تا خوشه پایان پذیرد.

اگر ارگوتامین مفید نبود سوماتریپتان 100 میلی گرم خوراکی یا وراپامیل جایگزینهای مفیدی هستند. اکسیژن در 10 دقیقه شروع حمله موثر است اما بتا بلوکرها موثر نیستند .اگر روشهای فوق الذکر شکست بخورند در شکل مزمن می توان لیتیوم را بکار برد . در موارد درمان نشدنی یک دوره کورتون ممکن است موجب تخفیف شگفت انگیز علائم شود

سردرد کششی ( مترادف با سردرد انقباض عضلات)

سردرد کششی شایعترین شکایت انسانهاست و 70% سردردهای مراجعه کننده به مطبها را تشکیل می دهد و 90% داوطلبان یکی دو بار سردرد کششی داشته اند. در اکثر موارد شکایت کوتاه مدت با علت واضح قبلی است : کار زیاد ، کمبود خواب یا هیجان زیاد- کاملا" خوش خیم است و بیماران آنرا به عنوان سردرد طبیعی می شناسند. در اغلب موارد ریشه هیجانی واضح است و بهبود پس از اطمینان دادن به بیمار ، مسکن و خواب کوتاه مدت حاصل می شود.

سردرد کششی مزمن

شکل مزمن خیلی شایعتر از شکل حاد بیماری است . بیمار احساس فشردگی و گرفتگی دارد. احساس می کند یک باند محکم شبیه پیشانی بند سرش را می فشارد. بعضی احساس فشردگی می کنند و نه درد. نشانه ها ممکن است از داخل سر احساس  شوند : احساس منفجر شدن سر ، احساس فرو رفتن کارد تیز یا سوزن در سر ، داغ شدن

سردرد کششی بر خلاف حمله دوره ای یا ناگهانی میگرن ، روزانه رخ می دهد . اختلال بینایی و استفراغ ندارند. هر چند ممکن است تهوع داشته باشند. بیشتر بیماران با وجود سردرد به کار معمولی خود ادامه می دهند و مجبور نیستند در اتاق تاریک بمانند . نشانه ها ماهها یا سالها بدون شواهد بدتر شدن حال عمومی باقی می مانند . وقتی فرد ، خسته یا تحت فشار کار یا استرسهای شخصی یا خانوادگی قرار گیرد بدتر می شود. اکثر این افراد ، از مشکل خود آگاهی دارند و معمولا" با شرح حال گیری دقیق ، تشخیص و عوامل تشدید کننده مربوطه ، مشخص می شود.

اغلب بیماران مضطرب و هیجانی و هراسناک هستند ، از تومور مغزی ، فشار خون بالا و لخته در مغز می ترسند . معاینه کامل بیشترین ارزش درمانی را دارد و اساس منطقی برای اطمینان دادن موثر است.

درمان: وقتی زمان زیادی از آن نگذشته باشد درمان موثرتر است و اگر 10 سال یا بیشتر از آن گذشته باشد ناموفق است. مرحله اصلی شناسایی وقایع شروع کننده است . این وقایع اکثرا" فراموش شده و یا شاید سرکوب شده اند. اگر منشا بیماری بغرنج باشد اطمینان دادنهای سطحی بی فایده است ، همچنین خواب آورها ، داروهای روانگردان و آرامبخشها ارزش کمی خواهند داشت مگر اینکه انحرافات روحی به اندازه کافی اصلاح شده باشد. وقتی طول بیماری کوتاه باشد و یا عامل آن شخصی باشد ، اطمینان دادن کافی است و دارو لازم نیست. در موقعیتهای شایع که درد روزانه برای سالها باقی می ماند آینده بیماری قابل پیش بینی نیست اما بنزودیازپین ها به مدت 4 هفته یا آمی تریپ تیلین ممکن است مفید باشد.

افسردگی پنهان نیز می تواند به صورت سردرد کششی بروز نماید. بی خوابی صبحگاهی ، منفی بافی ، احساس گناه ، نوسان روزانه خلق مطرح کننده افسردگی است . سردرد صبحها بدتر می شود و علت آن اغلب نامشخص است . درمان با ضد افسردگی های سه حلقه ای و فلوکستین با دوز کامل لازم است.

 

 

+ mohammad ; ٥:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٤
comment نظرات ()