ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

وعده

به نام خدا

          در شرایط فعلی که نه اعتباری هست و نه نیرویی (و نه می شود در جهت رفع کمبودها و نواقص اقدامی کرد) صحنه هایی را شاهدیم که نگران کننده است. نامه مسئول فنی آزمایشگاه مبنی بر عدم کارایی فلان دستگاهی که از سال گذشته بارها جایگزین آن درخواست شده است یا اعتراض متخصص چشم مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن عملکرد فلان تجهیزات پزشکی عرصه را بر مدیران تنگ کرده است . مدیرانی که علیرغم هشدارهای مکرر مبنی بر مدیریت صحیح مالی و اولویت گذاری نیازها ، راهشان را ادامه دادند و توصیه افراد خارج سازمانی را بر نظریه مراجع ذیصلاح ترجیح دادند. از یکطرف مسئله سلامتی مردم و مراجعین مطرح است و از طرف دیگر عملکرد ناصحیح مسئولین و فرآیند غلط تصمیم گیری .

      نمونه دیگر ، انتقال کد فوریت های پزشکی از آران و بیدگل به نوش ‌آباد است که علیرغم اذعان مسئولین مربوطه به اختصاص یک کد به ازای هر 25000 نفر ، این کد به آن مکان انتقال یافته و ماموریت های آن در آران و بیدگل بیش از ماموریت های آن در نوش آباد است و این یعنی اتلاف بیشتری از زمان طلایی برای رسیدن به صحنه تصادف و از دست دادن فرصت احیای مصدوم و یا بیمار . امری که باعث اعتراض گسترده همراهان بیماران و مصدومین آران و بیدگلی گردیده ولی تاکنون حاصلی نداشته است و این انتقال به وعده های انتخاباتی منتسب می گردد.  طی بررسی به عمل آمده از ماموریت های یک ماه پایگاه نوش آباد ،مشخص گردید که 55% ماموریت ها در شهر آران و بیدگل و 45% آن در شهر نوش ‌آباد بوده است . حال اگر سوانح و تصادفات شهرک صنعتی صباحی بیدگلی را هم در نظر بگیریم مشخص می شود که در حق مصدومین این منطقه اجحاف شده است.

   + mohammad - ۱:٠٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

ساعت کار در تابستان

به نام خدا

       با توجه به گرمتر شدن کره ی زمین که سال به سال بر میزان دما افزوده می شود و در مناطقی بیابانی مثل آران و بیدگل زندگی را سخت تر می کند لازم و ضروری است که برای ساعت کار ادارات در چنین شهرهایی فکری اساسی شود. حال اگر ماه رمضان و روزه داری هم اضافه شود که خیلی با مشقت می گذرد. یک دانشجو از  اهالی دماوند که در  این شهر مستاجر می باشد در ماه خرداد قبل از عزیمت به سوی دماوند پرسید: چگونه در این شهر و این دما (دمای خرداد ) روزه می گیرید؟

     با توجه به اینکه از نزدیک ظهر تا نزدیک غروب ، چندان کسی آفتابی نمی شود در ساعت کار ادارات چنین شهرهایی باید تجدید نظر نمود تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم ساعت کار کارمندان به بطالت نگذرد . طرح هایی مثل:

- تغییر ساعت کار از روز به شب

- شروع ساعت کار از 5 صبح

- نیمه وقت شدن ساعت کار کارمندان به طوری که ساعت حضورشان نصف و دریافتی شان نیز نصف شود.

   + mohammad - ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

درمان مقاومتی

به نام خدا

        در شرایط موجود کشور با این اوضاع اقتصادی و تحریم های گوناگون و بی سابقه  اوضاع درمان بیماران نامطلوب است. گذشته از وضع دارو ، وضع مواد مصرفی پاراکلنیک مثل کیت های آزمایشگاهی و فیلم های رادیولوژی و .... رضایت بخش نیست . اوضاع نامساعد بیمه ها هم اضافه شود مشخص می شود  بیماری که قرار بود فقط درد بیماریش را داشته باشد چه دردهای دیگری را هم باید تحمل کند. یک ویال انسولین سی و چند هزار تومانی را بیمه قیمت 15000 تومانش را قبول دارد (آن هم حداکثر 3 عدد درماه ) و بر اساس ان درصدی می پردازد و بقیه باید از جیب  بیمار پرداخته شود.

       برای مقابله با کمبود و گرانی دارو ، توجه ها روی طب سنتی  (تشخیص و درمان بر اساس طب سنتی و مزاج های چهارگانه و .... )و گیاه درمانی  ( درمان با داروهای گیاهی ولی تشخیص بر اساس طب ملکولی یا غربی ) معطوف شده است. در این زمینه همایش ها و بازآموزی های مختلفی برای پزشکان عمومی برگزار گردیده تا ضمن تعالی طب سنتی مقداری از فشار وارده به بیماران کاسته شود. دانشگاه های تیپ یک نیز موظف شده اند رشته تخصصی طب سنتی را دائر نمایند.

       طب سنتی محدودیت هایی دارد که موجب می شود نتواند جایگزین طب ملکولی شود که به چند نمونه اشاره می شود:

- طب سنتی بیشتر برای بیماری های مزمن کاربرد دارد ولی برای موارد اورژانس  و بیماری های حاد ، اصلا حرفی برای گفتن ندارد.

- طب سنتی جراحی ندارد.

- داروهای طب سنتی به صورت کمی (در مقابل کیفی) درنیامده است. مثلا مشخص نیست که اگر به جای 100 گرم فلان داروی گیاهی ، دویست گرم خورده شود چه تاثیری بر جای می گذارد.

- عطاری ها برخی داروهای طب سنتی را همراه با خاک و با کیفیت نامطلوب به فروش می رسانند که نوعی ضد تبلیغ است.

      گیاه درمانی نیز نقایص زیادی دارد که می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- بسیاری از محصولات شرکت های باریج اسانس و گل دارو  در  داروخانه ها موجود نمی باشد.

- داروهای تولید شده مطالعات زیادی نیاز دارند تا مشخصات آنها از نظر جذب و تداخلات دارویی و  .... معلوم گردد.

- به جز چند داروی گیاهی مثل قطره سنکل برای سنگ کلیه ، بقیه نتوانسته اند جای خود را باز کنند به طوری که پزشک جرات کند برای بیمار تجویز نماید.

   + mohammad - ٩:۳۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آوا شناسی

به نام خدا

        به منظور یکسان سازی تلفظ نام اماکن و شهرها به ویژه سهولت خوانندگان غیر فارسی ، از سوی سازمان نقشه برداری کشور ، شیوه نامه آوانگاری کلی نام های جغرافیایی ایران تدوین گردیده و ابلاغ گردیده است. بر اساس این شیوه نامه نام شهر آران و بیدگل برای خوانندگان غیرفارسی اینگونه نوشته می شود:

Aran-o Bidgol

   + mohammad - ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٦ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

پروتکل درمان وابستگی به مواد در بارداری، زایمان ، نوزادی و شیردهی

به نام خدا

پروتکل درمان وابستگی به مواد در بارداری ، زایمان ، شیردهی و نوزادی و نیز راهنمای درمان بستری سوء مصرف مواد همراه با مقیاس بالینی محرومیت از مواد افیونی

   + mohammad - ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٥ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

غربالگری و تشخیص ناهنجاری های جنین

به نام خدا

         یکی از مشکلاتی که تاثیر زیادی بر نحوه زندگی خانواده می گذارد و متاسفانه در حال افزایش نیز می باشد تولد فرزندان دچار ناهنجاری می باشد که می تواند به علل ارثی ( کرموزومی ، چند ژنی ، تک ژنی یا چند علیتی) یا مشکلات زمان حاملگی (ابتلای مادر باردار به برخی بیماری های ویروسی یا مزمن یا اعتیاد و .....) یا اشکالات زمان تولد (فلج إرب و ...) باشد .

       علل ارثی شامل تعداد بسیار زیادی از اختلالات می باشد که اکثر آنها به علت عدم امکان حیات ، به مرحله تولد نمی رسند و سقط می شوند ولی برخی موارد که اختلالات کمتری دارند می توانند تا مرحله تولد زنده بمانند و حتی سال ها پس از تولد نیز تاثیرگذار بر خانواده باشند که با پیشرفت های علم پزشکی تعدادی از آنها قابل شناسایی در زمان بارداری بوده و اگر در هفته های آغازین بارداری تشخیص داده شوند اجازه ی سقط قانونی نیز داده می شود. شیوه نامه اخیر که بر اساس مطالعه منابع علمی ، وضعیت موجود کشور و نظرات کمیته های علمی در سطوح عالی کشور تدوین گردیده جهت اجرا صادر گردیده است که جهت اطلاع مادران باردار و ماماها لینک آن را در اینجا می آورم :

شیوه نامه غربالگری و تشخیص ناهنجاری های جنین

 

   + mohammad - ۸:۳۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٥ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

تنظیم خانواده

به نام خدا

      یکی از مسائل و مواردی که اخیرا توجه زیادی به آن شده و  جنبه های اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خاص خود را دارد تنظیم خانواده و تعیین بُعد خانوار (تعداد افراد خانواده) است . تا قبل از انقلاب سیاست کاهش بُعد خانوار تبلیغ می شد ( فرزند کمتر ، زندگی بهتر ). پس از پیروزی  انقلاب حتی قبل از بروز جنگ نیز شعارها و سیاست عوض شد و مردم تشویق به داشتن فرزند بیشتر شدند (هر که دندان دهد نان دهد) سهمیه و کوپن نیز کمک کرد تا تعداد افراد خانوار  افزایش یابد. مردم ساده دل و کوته بینی که قصد داشتند فعلا از سهمیه کودک استفاده کنند و آینده برایشان مهم نبود . آنها فکر می کردند هنوز هم وضع قدیم برقرار است که دختر در خانه پدرش قالی ببافد و جهیزیه اش را جور کند و پسر در کنار پدر به کار کشاورزی مشغول می شود و کمک خرج خانواده خواهد بود ولی غافل از اینکه زمانه عوض شده و انقلاب (دگرگونی) شده ، دیگر بچه ها باید درس بخوانند و  هزینه دانشگاه نیز قوز بالای قوز شد.

       پس از گذشت چند سال دوباره شعارها تغییر کرد: بچه که عمر و نفسه ، یکی خوبه دوتا بسه .دوباره  "فرزند کمتر، زندگی بهتر" قوت گرفت و تا همین چند وقت پیش نیز ادامه یافت. وقتی والدین پسران ، عزیزانشان را در دام  اعتیاد یافتند ، وقتی مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر مردم فشار آورد کمتر کسی حاضر می شد بیش از دو فرزند داشته باشد. حالا دیگر خانواده ها حاضر به تحمل مشکلات و سختی های فرزند پروری نبودند . نیازهای کودک را بیش از نان می دانستند و کار و تحصیلات و مسکن نیز مطرح شده بود. مادران امروز حتی حاضر به تحمل درد زایمان نیز نبودند و به انحای مختلف سعی داشتند با عمل سزارین بچه به دنیا بیاورند. در بیمارستان های دولتی قوانین و بخشنامه های سختی در حمایت از زایمان طبیعی و کاهش سزارین وجودداشت لذا مردم رو به بیمارستان خصوصی آوردند.  با هر بار انجام سزارین ،‌ احتمال بروز موارد خطرآفرین بارداری در حاملگی های بعدی افزایش می یابد ولی با توجه به کاهش بُعد خانوارها ،  پزشکان نیز اصراری بر زایمان طبیعی نداشتند . این نیز باید ذکر شود: کسی که یک بار سزارین کرد زایمان بعدی هم اندیکاسیون سزارین دارد.

      چندی است که مجدداً سیاست افزایش بُعدخانوار مطرح گردیده و وسایل رایگان تنظیم خانواده نیز کاهش یافته است ولی مشکل درمانی پابرجاست: مادرانی که دو بار سزارین شده اند و مجدداً به هر دلیلی باردار شوند خطر بارداری های پرخطر و مرگ مادر به علت مواردی مثل جفت سر راهی ،‌ اکرتا و .... افزایش می یابد. زایمان چنین فردی باید در بیمارستان مجهز و سطح 3 که N.I.C.U. هم داشته باشد انجام شود . در حال حاضر حتی بیمارستان شهید بهشتی کاشان نیز استانداردهای سطح 3 را کامل ندارد وای به حال دیگر بیمارستان های کاشان و آران و بیدگل. هنوز هیچکدام از بیمارستان های شهید بهشتی ،‌شبیه خوانی و شهید رجایی و میلاد ، متخصص مقیم زنان و زایمان و متخصص مقیم بیهوشی ندارند.هنوز بخشنامه هایی که در جهت افزایش کیفیت ارائه خدمات و کاهش مرگ و میر نوزاد و مادر صادر گردیده به علت مشکلات مالی و عدم همخوانی سیاست های مسئولین دانشگاه  با وزارتخانه و دخالت افراد غیرکارشناس بر زمین مانده است.  امید است جهت کاهش میزان مرگ مادران باردار که از سیاست های کلی وزارت نیز می باشد و کشور متعهد به کاهش مرگ مادران باردار تا سقف زیر 15 مرگ در هر یکصدهزار تولد تا سال 2015 گردیده  و جلوگیری از پیامدهای انفرادی و اجتماعی مرگ مادر اقدامات لازم در جهت بهینه سازی کیفیت ارائه خدمات در بیمارستان ها و بخش های زنان و زایمان در دولت آینده انجام شود .

   + mohammad - ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات ()