ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

سی تی اسکن مشکل ما نیست . بیت المال را هدر ندهید

به نام خدا

                     امروزه با پیشرفت تکنولوژی ( فن آوری ) ، تشخیص کلینیکی بیماری ها کم کم جای خود را به پاراکلینیک می سپارند که این امر زیاد مطلوب نیست و بیشتر نشأت گرفته از نواقص آموزش های پزشکی است. پزشکی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و قرار است حداقل 2 سال در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته که خدمات پاراکلینیک چندانی ندارند کار کند باید متکی به آموزه های خود و شرح حال بیمار باشد. از طرف دیگر جواب های پاراکلینیک مثبت کاذب و منفی کاذب زیاد دارند و زیاد قابل اعتماد نیستند . آنچه مهم است بالین بیمار و شرح حال اوست و پاراکلینیک مثل آزمایشگاه و رادیولوژی و ..... تشخیص محتمل را قطعی می کنند و در تشخیص افتراقی (تشخیص یک بیماری از میان چند بیماری محتمل )  کاربرد دارند.

                 یکی از موارد پاراکلینیک با دستگاه های گرانقیمت ، سی تی اسکن است که مدل های جدید دستگاه هایش هر چند سال یکبار وارد بازار می شود و دیگر کمتر کسی حاضر می شود با دستگاه های قدیمی تر کار کند چون موضوع ،سلامتی است و حتی درصد اندکی از موارد کاذب کاسته شود قابل تامل است.

             دستگاه های سی تی اسکن در مراکزی خریداری و نصب می گردد که بتواند طی چند سال  حداقل معادل قیمت خود درآمد داشته باشد. چند سال قبل در کاشان قصد داشتند دستگاه جدید خریداری کنند و در حال بررسی محل نصب بودند که پس از بررسی و تفحص از چندین صاحب نظر به این نتیجه رسیدند که علیرغم وجود چندین و چند مطب متخصص در اطراف چهارراه آیت الله کاشانی ، دستگاه در بیمارستان شهید بهشتی نصب شود و بیش از یک دستگاه هم کاشان کشش ندارد.

            در آران و بیدگل با 60000 نفر جمعیت ، بدون داشتن متخصصی که سی تی اسکن نیاز داشته باشد و درخواست کند مثل جراح مغز و اعصاب ،و متخصصی که باید با آن کار کند با اشکال مختلف حضور ندارد ، خرید دستگاه سی تی اسکن محلی از اِعراب ندارد . ولی متاسفانه با دخالت افراد غیرکارشناس و فریب یکی از افراد جمع آوری کننده وجوهات ،مبلغی از سهم امام جهت خرید دستگاه سی تی اسکن در نظر گرفته شده و در اثر ناهماهنگی واحدهای دانشگاه  و فشارهای خارجی بر دانشگاه ،بدون داشتن مجوز سطح بندی خدمات ، تصمیم به خرید دستگاه با مبالغی گزاف ( چندین برابر مبلغ وجوهات اختصاص یافته  ) گرفته شده است. مبلغی که حتی ده درصد آن می تواند با هزینه در محل های مناسب ، فوایدخیلی بیشتری برای مردم داشته باشد . در صورت خرید دستگاه ، پس از چند سال خاک خوردن ، مدلش قدیمی خواهد شود و مشکل نگهداری آن هم بر مشکلات فعلی افزوده خواهد شد.

            

 

   + mohammad - ٦:۳۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()

استاندار

به نام خدا

       دیروز عصر برای بازدید از عملیات ساختمانی بیمارستان ثامن رفتم. چند دقیقه ای نگذشته بود که تعدادی اتومبیل رسیدند. استاندار ، نماینده مجلس ، فرماندار و معاونش و تعدادی از مسئولین شهر آمدند و گفتند شما 2 دقیقه فرصت داری که توضیح بدهی. من هم خلاصه ، مختصر و مفید توضیحاتی دادم . سپس تیمسار نیز توضیحاتی در حد چند جمله در مورد ساخت بیمارستان در نیمه شرقی شهر داد .بعد همگی سوار خودروها شدند و به سمت غرب حرکت کردند. 

      امروز که برای سرکشی به 115 رفته بودم  دو نفر از نیروها که شب قبل را برای پوشش اکیپ استاندار و همراهان به مرنجاب رفته بودند از نحوه برخورد میزبان گله مند بودند . شب قبل در حالی که چندین نوع غذا و به تعداد خیلی زیاد برای مهمانان برده بودند ولی به نیروهای امدادی ( درمانی و انتظامی) غذا نداده بودند.

   + mohammad - ۸:٤۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٧ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()

سوریه 2

به نام خدا

مثالی در مورد عملکرد ما در قبال سوریه:

            فردی مقداری از اثاث منزلی را می خرد و سپس تمام اثاث منزل را با قلدری با خود می برد. ما برای کمک به صاحب منزل ، با ماشین همسایه اش فرد را تعقیب می کنیم. در راه ماشین داغ می کند و جوش می آورد حال باید چه کار کنیم؟ اگر ماشین را متوقف نکنیم ماشین هم خراب می شود حال باید دید هدف ما چه بوده است؟ کمک به کسی یا خصومت با کسی دیگر؟ اگر هدف ما کمک بوده که حالا به همسایه اش نیز ضرر می زنیم.

            در این مثال کسی که مقداری از اثاث منزلش را فروخته مردم فلسطین ، فردی که با قلدری ، تمام اثاث منزل را برده است اسرائیل و همسایه ، سوریه است که مدتی است ماشینش جوش آورده است.

   + mohammad - ٧:٥٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٧ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()

مسئله

به نام خدا

کودکی یک ساله به علت ابتلا به اسهال و استفراغ نزد پزشک متخصص بیماری های کودکان آورده شده و برایش 21 آمپول تجویز گردیده که همه آنها طی 3 روز توسط خود پزشک ، عضلانی تزریق شود. مشخص کنید:

1-      به نظر شما اندیکاسیون تجویز آنها چه می تواند باشد؟

2-      اگر یکی از آمپول های سفتریاکسون به خود آقای دکتر ، عضلانی تزریق شود چه عکس العملی از شدت درد نشان می دهد؟

3-      باسن یک کودک چقدر عضله دارد که 21 آمپول طی 3 روز تزریق شود؟

4-      این کودک آزاری چه تاثیری در شخصیت آینده کودک خواهد داشت؟ آیا او ضد اجتماع خواهد شد؟

5-      اگر پزشک مورد نظر رئیس نظام پزشکی شهر باشد سایر پزشکان چگونه اند؟

6-      پدر و  مادر کودک چگونه راضی شده اند چنین درمانی برای کودک خود داشته باشند؟

7-      ......

   + mohammad - ٧:٥٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()

سوریه

به نام خدا

         مدتی است که سوریه نیز دستخوش ناآرامی ها شده است . ناآرامی هایی که ابتدا از شهرهای شمالی برعلیه حکومت بعث شروع شده و رفته رفته  با ورود مبارزین القاعده به میدان و تغییر نوع برخورد از تظاهرات مردمی به عملیات های تروریستی و جنگی تمام عیار تبدیل شد. جنگی که منافع غرب و اسرائیل ایجاب می کند  بدون پیروز ادامه یابد و به فرسایش طرفین بینجامد.

    تجربه نشان داده  در چنین مواقعی ، کشورهای غربی به ویژه آمریکا صبر می کنند تا کاملا طرفین خسته و فرسوده شوند ، کشورشان کاملا ویران شود و خودشان خواهان مداخله نیروهای خارجی باشند . در آن موقع آنان با نیروهای تازه نفس  در نقش ناجی وارد معرکه می شوند و برای بازسازی خرابه ها قراردادهایی با دولت هایی که خود در راس حکومت گذاشته اند منعنقد می کنند همانند آنچه در بوسنی هرزگوین ، عراق و افغانستان رخ داد. در سوریه نیز نه دولتی که در جبهه مقابل اسرائیل ایستاده مطلوب غرب است و نه کسانی که با شعارهای اسلامی       می جنگند پس منافع غرب  ایجاب می کند با صبر و حوصله در کمین فرصت باشد . از یکطرف به ارتش سوریه القا می شود که حواسش به مرزهای خارجی نیز باشد و تمام توانش را صرف مسائل داخلی نکند و از طرف دیگر با نیروهای مبارز کجدار و مریز رفتار کند نه آنقدر میدان و اسلحه دهد که بتوانند کاری جدی از پیش ببرند و نه کلاَ دست از حمایت آنان بکشد. بنابراین گذشت زمان به روال فعلی به نفع غرب و به ویژه اسرائیل است.

   + mohammad - ۸:۱٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات ()