ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

فطریه

به نام خدا

 عید فطر را به همه روزه داران تبریک می گویم و  آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمانان را دارم.

یکی از مسائل در مورد ماه رمضان و عید فطر پرداخت فطریه است. میزان آن را همه می دانند هر چند سعی می کنند به لطایف الحیل از مقدار واقعی طفره بروند ولی منظور من سرانه آن است. در اطراف و اکناف ما چنین مرسوم است که در غروب آخرین روز ماه رمضان ، هر سرپرست خانواری به  تعداد افرادی که سر سفره اش هستند باید فطریه بپردازد  لذا آخرین روز را کسی افطاری نمی دهد تا فطریه دیگران به گردش نیفتد .

      به نظر من غلط بیان شده و منظور تعداد افراد تحت تکفل بوده است  یعنی در غروب آخرین روز ماه رمضان فطریه سرپرست خانوار و تعداد افراد تحت تکفل او که  نانخورش هستند بر عهده اش می باشد. جمع آوری کنندگان فطریه نیز در این روزها زیاد هستند و پاکت های جمع آوری فطریه از نهادها و ارگان های گوناگون می رسند . نهادهایی که شاید تا عید فطر آینده اصلا نامی هم از آنها شنیده نشود.

 

   + mohammad - ٥:۳٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩۱
comment نظرات ()

مسجد گلستان

به نام خدا

            در پی شروع ساخت و ساز در شهرک گلستان ، به فکرم افتاد که کار ساخت مسجد شهرک را نیز شروع کنم. کار نقشه کشی و مهرهای نظارت و سازه و نظام مهندسی و ... را انجام دادم وقتی  برای دریافت پروانه ساخت به شهرداری مراجعه نمودم گفتند زمین متعلق به شهرداری است و باید ابتدا مالکیت خود را اثبات کنید.متولی مساجد اداره اوقاف است و باید برای تملک به اداره اوقاف مراجعه نمایید . کاربری زمین مذکور مذهبی – فرهنگی بود و در هنگام تغییر کاربری نیز مالک آن مشخص نشده بود.

       برای تملک به اداره اوقاف مراجعه نمودم. گفتند شما خود باید زمین را تملک کنید سپس وقف کنید و بعد ازانعقاد قرارداد اجاره با ما ، شروع به ساخت کنید و اجاره سالانه آن را نیز بپردازید. گفتم : خودمان پایمان را بلند کرده ایم که نعل کنید شما ناز می کنید ؟ ناراحت برگشتم و گفتم اصلا مسجد نمی خواهند.

   مدتی گذشت . از اداره اوقاف گفتند بخشنامه ای  آمده که طبق آن در هر شهرک جدیدالاحداثی باید زمینی مناسب جهت ساخت مسجد درنظرگرفته شود و در اختیار خیرین قرار گیرد. خوشحال بخشنامه را به شهرداری بردم که جواب شنیدم: " این بخشنامه برای ادارات دولتی لازم الاجراست. شهرداری که به خزانه وصل نیست و باید خودش هزینه هایش را تامین کند . شهرداری سازمانی غیردولتی است . قطعه زمینی وقفی در داخل بلوار معزالدین واقع شده و ما حاضریم با اداره اوقاف معاوضه کنیم"

    پیشنهاد را که به اوقاف بردم جواب دادند: نمی شود . پس از کلی بحث و رفت و برگشت مقرر شد زمین های فوق معاوضه شوند . وقتی برای پیگیری کسی را فرستادم متوجه شدم که رئیس اوقاف به سفر زیارتی مشرف شده اند. ......

                                                                                                                     

   + mohammad - ۸:٥۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱
comment نظرات ()