ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

دو سال گذشت

به نام خدا

         وقتی به روند اجرای کارها در یکسال گذشته شبکه می نگرم بیشترین مطالبی که خودنمایی می کند نبود اعتبار ، تلاش جهت تامین نیرو ،‌ چانه زنی برای جلوگیری از سرقت نیرو ، تحمل کمبودهای تجهیزات پزشکی برای راه اندازی آنژیوگرافی در کاشان هستند.

نگاهی گذرا به اقداماتی که قرار بود طی این یک سال انجام شود:

راه اندازی بخش N.I.C.U در بیمارستان شهید رجایی به علت عدم همکاری بین بخشی و همچنین آموزشی نبودن بیمارستان انجام نشده است.

راه اندازی بخش I.C.U در بیمارستان سیدالشهدا : ساختمان بخش I.C.U توسط خیّرین در حال ساخت است.

تهیه آمبولانس برای مرکز امام خمینی:هیئت رئیسه دانشگاه تصویب کرد که در صورت تامین ۵٠% هزینه خرید آن ، آمبولانس را تهیه می کند . با چند نفر نیز صحبت شد ولی تاکنون متاسفانه کمکی نکرده اند.

بازسازی و تعمیر بخش اطفال بیمارستان سیدالشهدا: مراحل پایانی را می گذراند وبه زودی بهره برداری خواهد شد.

- تهیه دستگاه اتوانالایزر برای آزمایشگاه بیمارستان سیدالشهدا: توسط دانشگاه تهیه شد همچنین دستگاه الایزا نیز توسط خیرین تهیه شده است. (با تشکر از مهندس فخری)

- ایجاد معاونت غذا و دارو در شبکه: بالاخره موافقت معاونت غذا و داروی دانشگاه گرفته شد. در حال حاضر در مرحله رایزنی و هماهنگی جهت معرفی معاون غذا و داروی شبکه هستیم

تملک خانه های مجاور مرکز امام خمینی: به جز یک خانه ، بقیه خریداری و تخریب گردید متاسفانه برخی افراد فرصت طلب در چنین مواقعی سعی می کنند  چوب لای چرخ بگذارند.

راه اندازی کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی: در حال حاضر در کاشان نیز جواب نداده است.

ضدعفونی نمودن پسماندهای بیمارستانی: به علت ترجیح دادن  آنژیوگرافی توسط مسئولین دانشگاه و سوق دادن اعتبارات به آن سمت ،‌اجرا نشده است.

احداث پارکینگ برای بیمارستان سیدالشهدا: انجام شد

ارتقای واحد فوریت های پزشکی با معرفی اپراتور: به علت کمبود نیرو انجام نشده است. در ماه گذشته قصد داشتیم درکنار واحد ستاد هدایت درمان ، مشکل نبود اپراتور فوریت های پزشکی را هم رفع کنیم که به علت عدم همکاری بین بخشی تاکنون انجام نشده است.

کارهای در دست اقدام:

- راه اندازی ستاد هدایت درمان: به منظور ساماندهی به درمان در ساعات غیراداری از قبیل اعزام ها ، گرفتن پذیرش از مراکز درمانی سایر شهرها و هماهنگی واحدهای درمانی ستاد هدایت درمان باید راه اندازی شود. در نظر است اپراتوری فوریت های پزشکی نیز در کنار آن حل شود. مشکلی که در حال حاضر بسیار آزاردهنده است مزاحمت های خسته کننده برای شماره ١١۵ است. بیشتر هم توسط کودکان یا افراد عقب مانده ذهنی ایجاد می شود که پشت سر هم این شماره را می گیرند و فحش می دهند. یا سعی می کنند پرسنل را با دادن اطلاعات غلط به اشتباه بیاندازند و بعد بخندند.این امر باعث شده تا تماس هایی که از تلفن های عمومی باشد زیاد جدی گرفته نشود.

- راه اندازی بخش ارتوپدی در بیمارستان سیدالشهدا: با توجه به تعداد بسیار زیاد موتور سیکلت در شهر و محدودیت ساعات مناسب برای عبور و مرور ( نزدیک غروب و ابتدای شب که هوا نه گرم باشد و نه  تاریک ) و نبود پیست موتورسواری ، تعداد تصادفات در این شهر بسیار زیاد است و راه اندازی بخش ارتوپدی الزامی است. ٢ سال قبل هم متخصص ارتوپد آمد ولی به علت نداشتن بخش و فضای فیزیکی مناسب ، انجام نشد. برای خرید تجهیزات مورد نیاز ، دانشگاه قول مساعد داده است.

- تکمیل بخش I.C.U  و افتتاح آن:  افزایش تعداد سالمندان و سکته های مغزی از یکطرف و آمار بالای تصادفات از سوی دیگر  درصد اشغال تخت بخش I.C.U بیمارستان شهید بهشتی را بحرانی کرده است و تقریباً همیشه یکی دو تخت اضافی نیز در آن واحد استفاده می شود. وظیفه بخش درمان است که این واحد را توسعه دهد تا در امر درمان بیماران خللی ایجاد نشود ولی آیا برای کاهش تصادفات نیز کاری شده است؟

- توسعه واحد دیالیز بیمارستان سیدالشهدا : با توجه به آمار روزافزون مبتلایان به دیابت و عدم کنترل صحیح ، تعداد کسانی که دچار نارسایی کلیه و نیازمند به دیالیز می شوند نیز رو به افزایش است. در حال حاضر تعداد ٢١ نفر در این شهر نیازمند دیالیز هستند که دستگاه ها و امکانات موجود پاسخگوی ١۶ نفر از آنان است و ۵ نفر باید به کاشان بروند. درنظر است با توسعه واحد دیالیز ، مشکل این افراد نیز برطرف شود.

- توسعه درمانگاه دیابت: به منظور درمان موثرتر بیماری دیابت درنظر است تا درمانگاه دیابت فعالتر شود. علت اصلی افزایش مبتلایان به دیابت دقیقاً مشخص نیست ولی کاهش تحرک ، بهبود وضع تغذیه و افزایش افراد چاق و میزان بالای استرس علل احتمالی افزایش دیابت در جامعه هستند. برای درمان موثرتر و کاهش عوارض آن باید هم تشخیص سریعتر داده شود و هم آموزش های لازم برای کنترل این بیماری داده شود. کلاس های آموزشی برای این بیماران در مرکز بوعلی واقع در جنب شهرداری مرکزی انجام می شود. برای تکمیل متخصص و کادر پزشکی نیز اقداماتی انجام شده و منتظر جواب هستیم. برای کنترل بهتر قند این بیماران در نظر است تعدادی دستگاه گلوکومتر نیز با هزینه کم در اختیار آنان قرار گیرد. متاسفانه مشکلات اقتصادی بیماران باعث می شود که برخی حتی هزینه تامین سرنگ لازم برای تزریق انسولین را نیز نداشته باشند و مواردی را سراغ دارم که یک سرنگ را ١٠ بار استفاده می کنند که بسیار اسفناک و دردناک است. برای درمان دائمی و پیوند پانکراس نیز موفقیت هایی در کشور حاصل شده ولی آن هم برای اقشار آسیب پذیر دست نیافتنی است.

- ساخت بخش زایمان با همراه: بخش زایمان فعلی در ساختمانی است که اولین مرکز درمانی در شهر آران و بیدگل است. در نظر است بخش زایمان به سبک امروز ساخته شود تا مراجعین از بدو ورود تا ترخیص در یک محل باشند و امکان حضور همراه ( همسر یا مامای همراه) و نوزاد در کنار مادر نیز وجود داشته باشد. اخیراً هم بخشنامه مراکز مشاوره و ارائه خدمات مامایی نیز ابلاغ شده است و خانم های باردار می توانند از مامای همراه استفاده کنند و تا پس از زایمان یک نفر ماما را به اختیار خود ( و البته با هزینه خود) همراه داشته باشند.

- واگذاری برخی واحدها به بخش خصوصی:متاسفانه عزم و هماهنگی لازم برای واگذاری واحدها به بخش خصوصی در سطح دانشگاه وجود ندارد. کمبود نیرو در بخش دولتی و تصمیم دولت به کوچک کردن دولت از یکسو و وجود فارغ التحصیلان جویای کار از سوی دیگر ، مسئولین شبکه را به سمت واگذاری برخی واحدها به بخش خصوصی سوق می دهد ولی تاکنون به نتیجه نرسیده است که شاید به علت عدم ثبات در سیاست های دولت و سلیقه ای بودن تصمیمات باشد. یک زمان یک مدیر تصمیم به واگذاری می گیرد ولی با آمدن مدیر جدید ممکن است تصمیم او چیز دیگری باشد .

کارهای در دست مطالعه:

آموزشی کردن بیمارستان ها

- اجرای H.I.S در یکی از بیمارستان ها

 

   + mohammad - ٧:۱٤ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۳ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

خودسوزی

به نام خدا

           وقایع چند روز اخیر در شهر از جمله خودسوزی ها و مرگ مادر ١٧ ساله با دو فرزند دوقلوی ٢ ماهه که همگی زن بودند زنگ خطر را به صدا درآورده است که اگر جدی گرفته نشود چه بسا عواقب ناگوارتری در پی داشته باشد.

علل وقوع این موارد از نظر من اینها هستند:

- فقر فرهنگی

- فقر اقتصادی

- فقدان حمایت های اجتماعی

- وجود استرس زیاد در جامعه

- کمبود شادی و نشاط در جامعه

- شیوع بالای اختلالات روانی از قبیل افسردگی ، وسواس ، اضطراب به ویژه در میان زنان ، بددلی و سوءظن

- شیوع بالای اعتیاد

- فیلم ها و سریال های  سیما ( مانند اقدام به خودسوزی در سریال جراحت)

- قوانین مردسالار و در کل جامعه مردسالار

 

 

 

   + mohammad - ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

تفاوت

به نام خدا

این مطلب را به تازگی خوانده ام برایم جالب بود:

 تفاوت کشورهای پیشرفته و عقب مانده، تفاوت قدمت آنها نیست.

برای مثال کشور مصر بیش از 3000 سال تاریخ مکتوب دارد و عقب مانده است!

اما کشورهای جدیدی مانند کانادا، نیوزیلند، استرالیا که 150 سال پیش وضعیت قابل توجهی نداشتند، اکنون کشورهایی توسعه‌یافته و پیشرفته هستند

تفاوت کشورهای عقب مانده و پیشرفته در میزان منابع طبیعی قابل استحصال آنها هم نیست.

ژاپن کشوری است که سرزمین بسیار محدودی دارد که 80 درصد آن کوه‌هایی است که مناسب کشاورزی و دامداری نیست اما دومین اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمریکا را دارد. این کشور مانند یک کارخانه پهناور و شناوری می‌باشد که مواد خام را از همه جهان وارد کرده و به صورت محصولات پیشرفته صادر می‌کند.

مثال بعدی سویس است.

کشوری که اصلاً کاکائو در آن به عمل نمی‌آید اما بهترین شکلات‌های جهان را تولید و صادر می‌کند. در سرزمین کوچک و سرد سویس که تنها در چهار ماه سال می‌توان کشاورزی و دامداری انجام داد، بهترین لبنیات (پنیر) دنیا تولید می‌شود.

افراد تحصیل‌کرده‌ای که از کشورهای پیشرفته با همتایان خود در کشورهای عقب مانده برخورد دارند برای ما مشخص می‌کنند که سطح هوش  و فهم نیز تفاوت قابل توجهی در این میان ندارد.

نژاد و رنگ پوست نیز مهم نیستند. زیرا مهاجرانی که در کشور خود برچسب تنبلی می‌گیرند، در کشورهای اروپایی به نیروهای مولد تبدیل می‌شوند.

پس تفاوت در چیست؟

تفاوت در رفتارهای است که در طول سال‌ها فرهنگ نام گرفته است.

وقتی که رفتارهای مردم کشورهای پیشرفته و توسعه یافته را تحلیل می‌کنیم، متوجه می‌شویم که اکثریت آنها از اصول زیر در زندگی خود پیروی می‌کنند:

1.    اخلاق به عنوان اصل پایه

2.    وحدت

3.    مسئولیت پذیری

4.    احترام به قانون و مقررات

5.    احترام به حقوق شهروندان دیگر

6.    عشق به کار

7.    تحمل سختی‌ها به منظور سرمایه‌گذاری روی آینده

8.    میل به ارائه کارهای برتر و فوق‌العاده

9.    نظم‌پذیری

اما در کشورهای عقب مانده تنها عده قلیلی از مردم از این اصول پیروی می‌کنند.

ما ایرانیان عقب مانده هستیم نه به این خاطر که منابع طبیعی نداریم یا اینکه طبیعت نسبت به ما بیرحم بوده‌است.

ما عقب مانده هستیم برای اینکه رفتارمان چنین سبب شده‌است.
 

ما برای آموختن و رعایت اصول فوق فاقد اهتمام لازم هستیم.

   + mohammad - ٥:٤٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ مهر ۱۳۸٩
comment نظرات ()