ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

سردرگمی

به نام خدا

در حالی که وقت و بیوقت افراد متفاوت تماس می گیرند تا در مورد رئیس آینده ی بیمارستان نظر بدهند در داخل شبکه چندان تحرکی دیده نمی شود. فرد مورد نظر به سرپرست شبکه معرفی شده ولی هنوز پاسخی دریافت نگردیده است. طبق چارت تشکیلاتی،‌ معاون درمان شبکه رئیس بیمارستان هم هست ولی پس از گذشت سالها از تصویب چارت تشکیلاتی شبکه،‌ هنوز این مورد اجرا نشده است.

در مورد ارتوپد هم با سرپرست شبکه صحبت شد ولی به علت کمبود فضای فیزیکی  در حال حاضر این امر امکان پذیر نمی باشد. مکانی که فکر می کردم بتوان به  عنوان بخش ارتوپدی در نظر گرفت قبلا ً توسط واحدهای دیگر رزرو شده است.

   + mohammad - ۸:٥٥ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

شرایط ساختمان مراکز آمبولانس خصوصی

به نام خدا

این پست برای اطلاع کسانی است که متقاضی تاسیس مرکزی جهت انتقال بیماران با آمبولانس خصوصی هستند. یکی از مشکلاتی که مردم برای انتقال بیماران غیراورژانسی دارند آمبولانس است که در سیستم دولتی برای این کار فکری نشده است. در سیستم های خصوصی نیز هزینه بالاست و اکثر بیماران به ویژه در شهرهای کوچک که تعداد مراجعین کم است و صاحب آمبولانس باید هزینه کل ماه را از چند نفر دریافت نماید  قادر به پرداخت هزینه  آن نمی باشند ولی می توان برای کاهش هزینه ها از برخی موارد چشم پوشی کرد . از قدیم هم گفته اند : درد چشم بهتر از کوریست.

شرایط ساختمان مراکز آمبولانس خصوصی

 

۱- ۱- در خیابان اصلی شهر باشد

2۲- امکانات بهداشتی و فنی مناسب داشته باشد

3۳- محل پارکینگ آمبولانس به صورت یک واحد مستقل باشد

4- دارای شش اتاق مستقل شامل: اتاق کارکنان، استراحت،  دستشویی و توالت، انبار دارویی، اورژانس و قسمت پذیرش و مدارک پزشکی باشد

شرایط آمبولانس

حداقل دو آمبولانس با وسایل و تجهیزات زیر:

1۱-  پنج سال بیشتر سابقه کار نداشته باشد

2۲-  شیشه حائل بین راننده و کابین وجود داشته باشد

3۳- نام   مرکز در دو طرف بدنه آمبولانس ثبت شده باشد

۴۴- دارای هواکش باشد

5۵-  برانکارد ثابت و متحرک و صندلی جهت پرستار دارا باشد

تجهیزات:

ساکشن- کپسول اکسیژن و مانومتر- دستگاه فشار خون- آمبوبگ- آتل فلزی و چوبی- محل آویز سرم- جعبه کمک های اولیه و ملزومات آن- چراغ قوه- قیچی- طناب- پتو- لوله و بخاری- پروژکتور- نصب آژیر

 

   + mohammad - ۸:٠٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

ارتوپد

به نام خدا

این روزها موقع توزیع نیروهای متخصص بین شهرستان هاست. امروز که به ستاد دانشگاه رفته بودم متخصص ارتوپدی را دیدم که در حال بازگشت به تهران به علت اشباع کاشان بود. نمی دانم بر چه اساسی به کاشان آمده بود .با رئیس دانشگاه صحبت کردم و گفتم در شهرمان به وجود او نیاز داریم. رئیس دانشگاه هم گفت : با او صحبت کن اگر به توافق رسیدید بخش ارتوپدی را راه بیانداز. من هم نیازهای تجهیزاتی شما را تامین می کنم.

از آنجا که تازه فارغ التحصیل شده بود و هنوز وارد مقوله های زیرمیزی و مادیات نشده بود فرصت خوبی بود تا با ورود به شهر و درمان بیماران که به علت وجود تعداد زیاد موتور سیکلت و تصادفات به او نیاز مبرمی بود گامی در جهت کاهش آلام مردم منطقه برداشته شود. از سوی دیگر در برآورد نیاز شهر به تخصص های مختلف  وجود ۱۰ تخت ارتوپدی تا سال ۱۳۹۱ از سوی وزارت پیش بینی شده است.

به اتفاق آقای دکتر به بیمارستان های تابعه رفتیم و از نزدیک امکانات موجود را بررسی کردیم. از شهر و بیمارستان سیدالشهدا و امکاناتش خوشش آمد.از بخشی که بدون پله و در دسترس و خارج از بخش های داخلی و قلب است و تعداد زیاد همراهان بیماران تصادفی مزاحم دیگر بخش ها نیست و همچنین از وجود ICU و CCU در کنار بخش ارتوپدی

 سپس نزد سرپرست شبکه آمدیم متاسفانه ......

 

   + mohammad - ٤:۱٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

بیمارستان جدید

به نام خدا

از چند هفته ی قبل که بحث داغ احداث بیمارستان جدید مطرح شده و باعث بروز حساسیت ها و تنش هایی در سطح شهر گشته ،‌ تقریباً هر روز در مجامع و محافل مختلف و در سطوح متفاوت ،‌صحبت از محل احداث ان بوده است. بحثی که حتی  رئیس دانشگاه را  نیز با موضوع عدالت اجتماعی به چالش کشیده است . 

برای تصمیم گیری نهایی و تعیین محل احداث آن ،‌ قرار است امروز جلسه ای با حضور فرماندار،‌شهردار،‌ نماینده مردم در مجلس،‌ رئیس دانشگاه ،‌ سرپرست شبکه و چند تن دیگر  تشکیل شود . امید است تصمیمی گرفته شود تا مانع بروز اختلافات شود.

   + mohammad - ۳:۱۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

سقط جنین دارویی

به نام خدا

چند روز قبل ،‌ آقای ح. م. کمک بهیار بازنشسته ی شبکه ی بهداشت پیشم آمد و ضمن تبلیغ داروی سقط جنین ازم خواست تا اگر موردی بود به او ارجاعش بدهم. در توضیح دارو گفت: قبلا به روش فیزیکی و با استفاده از کورتاژ سقط می شد که هم دردناک بود و هم عوارض داشت ولی امروزه با استفاده از دارو ،‌ هیچ دردی نیز مراجعه کننده ندارد. این دارو که به صورت شیاف استعمال می شود برای زنانی که از طریق شوهر خود باردار شده اند توسط شوهر و برای زنانی که از طریق حرام باردار شده اند توسط خود وی استعمال می گردد.

ازش خواستم که از این کارها دست بردارد ولی او گفت که مردم خودشان به من التماس می کنند که سقط کنند.

   + mohammad - ۳:٠٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٩ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

تغییرات در شبکه

به نام خدا

با توجه به شروع دوره ی دستیاری توسط آقای دکتر خیرخواه ،‌ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ،‌ و درخواست مسئولین شهر مبنی بر استفاده از نیروهای بومی ،‌ مقرر گردید آقای دکتر مهدوی پناه به عنوان مدیر شبکه معرفی گردد . برای حفظ تعادل و عدالت اجتماعی نیز مقرر گردید مسئولین شبکه ( مدیر ،‌معاونین و رئیس بیمارستان ) به صورت مساوی از نیروهای هر دو طرف شهر انتخاب شوند .

   + mohammad - ٢:٤٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

بیمارستان دولتی و خصوصی

به نام خدا

در مورد بیمارستان های دولتی و خصوصی و مقایسه ی آنها کم و بیش مطالبی شنیده می شود که در عین قبول واقعیت ،‌ باید تفاوت ساختاری و عملکردی آنها را نیز مد نظر داشت.

١- از نظر نوع پذیرش:

بیمارستان های دولتی مجبورند تمامی بیماران را بپذیرند در حالی که بیمارستان های خصوصی ،‌بیماران را گلچین می کنند. بیمارانی که در عین داشتن بضاعت مالی ،‌ از نظر بیماری نیز زیاد پیشرفته یا پیچیده نباشند و پزشک مطمئن باشد که بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان خارج می شود.

برای نمونه یکی از نزدیکان من که سنی ازش گذشته بود و دچار کانسر بود آقای دکتر ...... حاضر نشد در بیمارستان خصوصی بستری کند و گفت : "این چنین بیماران باید به بیمارستان دولتی بروند. بیمارستان خصوصی نباید fail داشته باشد"

2- از نظر دریافت هزینه:

از آنجایی که هزینه ی بیمارستان دولتی از بیت المال است و قرار نیست بیمارستان" به صرفه "باشد و همه پذیرفته اند که باید به بیمارستان دولتی یارانه داد هنگام ترخیص از نظر مالی زیاد سخت گیری نمی شود . یکی نامه از فلان شخص می آورد یکی نامه از کمیته می آورد و هرکسی به نوعی از پرداخت هزینه شانه خالی می کند . حال اگر تجهیزات پزشکی نیز برای بیمار مصرف شده باشد بیمارستان ضرر نیز می دهد.

تا چند وقت پیش در بیمارستان ....... برای عمل جراجی چشم ، هزینه ی لنز از بیمار دریافت می گردید و بیمارانی که تحت پوشش بیمه بودند 70% مبلغ لنز را بعداً از بیمه می گرفتند. بیماری که هنگام ترخیص حتی یک ریال نیز نداده بود به بیمه مراجعه می کرد و مبلغ بیمه را دریافت می کرد. در نتیجه بیمار عمل کرده بود و پولی که نداده بود هیچ ، مبلغی نیز دریافت می کرد. 

3- از نظر مدیریت :

در بیمارستان خصوصی به علت توجه زیاد به صرفه اقتصادی ، مدیریت نیروی انسانی نیز متفاوت است. در بیمارستان دولتی هر نوع نیرو را باید پذیرفت شاید به جرأت بتوان گفت در هر بیمارستان دولتی حدود 5% نیروها هیچ کارایی ندارند و بدون آنها حتی بیمارستان بهتر کار می کند ولی به علت استخدام رسمی  ، مجبور هستند آنها را نگه دارند . 

   + mohammad - ٢:۳۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()

ساعت کار

به نام خدا

تغییر ساعت کار هم برای خود حکایتی دارد شنیدنی.

١- ابتدای سال که ساعت ها یک ساعت به خاطر قانون به جلو کشیده شد.

٢- با حلول ماه رمضان ،‌ با نامه ی استاندار و فرماندار از سر و ته ساعات کار زده شد .( به جز آنها که شیفت ۲۴ ساعته هستند)

٣- به علت تداخل افطار و ساعت تعویض شیفت ،‌ ساعت تعویض شیفت و سرویس کارکنان توسط معاونت درمان باز هم تغییر کرد .

۴- با فرارسیدن ماه مهر ،‌ ساعت ها طبق قانون یک ساعت به عقب برگشت

۵- ساعت تعویض شیفت هم به حالت عادی برگشت. ولی تغییرات اعمال شده اول ماه رمضان به قوت خود باقی ماند

۴- به علت شب های قدر و مراسم احیا ،‌ شروع ساعت کار باز هم عقب تر رفت.

در نتیجه امروز که مصادف با بیست و سوم ماه رمضان است بانک ها ساعت ٩:٣٠ صبح و ادارات  ساعت ١٠ صبح شروع به کار می کنند. کودکان پشت درب مدارس منتظر باز شدن درب ورودی هستند.

کارمندان بیمارستان کاملاْ‌ گیج شده اند که چه ساعتی بیایند و چه ساعتی بروند. دیروز وقتی در مورد ساعت شروع کار می پرسیدند گفتم: به علت شروع کار اتاق عمل از ساعت ۷:۳۰  اداری ها هم باید طبق سابق به سر کار بیایند. نمی شود پزشک و پرسنل در اتاق عمل آماده باشند  بیمار نیز آماده باشد ولی به علت عدم تشکیل پرونده همه را منتظر نگه داشت.

هفته ی گذشته چند تن از چشم پزشکان برای شرکت در کنفرانس علمی  به آلمان ( برلین ) رفته بودند . یکی از آنها برایم از نظم و نظافت و احترام به قانون آنجا می گفت. اینکه اتوبوس با وجود چندین چراغ راهنمایی در مسیرش سر وقت بدون حتی یک دقیقه اختلاف با زمان اعلام شده  خود را به ایستگاه می رساند .

   + mohammad - ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات ()