ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

روز پزشک

به نام خدا

اول شهریور ماه سالروز ولادت بوعلی سینا و روز پزشک را به تمامی تلاشگران عرصه ی بهداشت و درمان تبریک می گم. یادمه اوایل شروع دوره ی دانشجویی یکی از اساتید گفت : هر کس که هدفش از انتخاب این رشته مسائل مادی بوده اشتباه نموده 

امروزه این سخن بیشتر به چشم میاد هر چند رضایت بیمار و دیدن نتیجه ی کار و سلامتی بیمار ، فرح و نشاط روحی برای پزشک نیز به همراه دارد و بی خوابی های شبانه و نداشتن آسایش حتی در خانه و مهمانی و مسافرت نیز نزد خداوند محفوظ است ولی این بدان معنا نیست که پزشک عمومی ما برای تامین مایحتاج روزانه اش مجبور باشد دست به کارهایی بزند که خوشایند خودش هم نیست.

   + mohammad - ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

وقایع اتفاقیه

به نام خدا

نیمه شعبان سالروز ولادت منجی موعود مبارک باد. نکته ای که قابل ذکر است چراغانی هاست . اینکه در عزاداری ها چرا به جای عزا ، چراغانی می شود یک موضوع است و اینکه چگونه در عین کمبود برق ، می شود در یک روز با وجود عدم قطع برق ،‌ چند برابر مصرف عادی ،‌ در چراغانی های گسترده ،‌برق مصرف شود و وزارت نیرو خم به ابرو نیاورد مطلب دیگریست.

٢- لایحه حمایت از خانواده و موضوع ازدواج مجدد آقایون بدون اجازه ی همسر اول و با شرایط دیگر نیز بحث برانگیز شده است. در اینکه باید برای زنان بی سرپرست فکری کرد شکی نیست ولی متاسفانه در ایران هر قانونی به تصویب برسد تا مردم از سوء استفاده از قانون اشباع نشوند به سراغ استفاده قانونی نمی روند و بیم آن می رود که با این قانون ،‌راه قانونی برای مردان هوسباز مهیا شود و به جای حمایت از خانواده ، به تهدیدی برای خانواده تبدیل شود. هر چند اگر زن و شوهر باب طبع یکدیگر باشند جایی برای این سخن ها نیست ولی هستند مردانی که هوسبازند و در عین داشتن همسری زیبا و خوش اخلاق و سازگار ، چشم طمع به دیگران دارند. اگر به جای شروط ذکر شده در لایحه ( تمکین مالی و رعایت عدالت ) اختیار فسخ ازدواج بعدی به همسر اول داده می شد زنان اول اطمینان خاطر بیشتری داشتند. از نگاه دیگر ، ازدواج یک قرارداد است چگونه می توان بدون اجازه ی طرف قرارداد ، همین قرارداد را با شخص ثالث منعقد کرد؟ اگر موافقان این لایحه ، خودشان را جای همسران این مردان قرار می دادند آیا باز موافقت می کردند؟

   + mohammad - ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

یارانه هدفمند

به نام خدا

این روزها در هر جا صحبت از فرم های آماری اقتصاد خانواده و طرح تحول اقتصادی است. اصل موضوع یارانه مستقیم مورد توافق بسیاری هست ولی نحوه ی اجرای آن جای بحث بسیار دارد.

به نظر می رسد دولت قصد دارد چند کار را با هم انجام دهد:

١- دادن یارانه مستقیم به مردم به نحوی که بدانند پول نفت کجا می رود

٢- هدفمند کردن یارانه ها به نحوی که فاصله طبقانی کم شود.

٣- رواج تجارت آزاد و فراهم نمودن شرایط پیوستن به سازمان تجارت جهانی

اگر اجرای این طرح هم مانند طرح پزشک خانواده باشد که واویلاست. در آنجا هم قصد بر این بود که با یک تیر چند هدف دنبال شود که طرح عقیم ماند و با این شرایط ،‌پزشکی حاضر نیست در این طرح شرکت کند.

در این طرح هم اگر فقط یک هدف دنبال می شد و قدم به قدم جلو می رفت خیلی بهتر بود. فرمهای آماری اگر هم صادقانه تکمیل شود شرایط مالی انسانها که ثابت نیست تا بر اساس آن یارانه را تعیین نمود . قسط وام تمام می شود. با یک تصادف وضع مالی خانوار کلی عوض می شود. بنابر این اگر به همه به طور مساوی تقسیم شود بهتر است ( البته اگر اجرا شود)

از طرف دیگر در قسمتهای مختلف تعداد افراد خانوار فرق می کند. در اکثر شهرها ، خانوارها کم جمعیت هستند در حالی که در مناطقی که وهابی ها تبلیغ می کنند تعداد افراد خانوار خیلی بیشتر است در نتیجه با پول مردم به رواج وهابیت کمک می شود.

به امید روزی که طرحها ابتدا کارشناسی شده و سپس اجرا شوند.

   + mohammad - ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

 

به نام خدا

سودی نکند هر که خریدار تو شد

                             صحت نپذیرد انکه بیمار تو شد

آسوده نشد دلی که افگار تو شد

                           ای وای بر آنکس که گرفتار تو شد

                    ***

دیشب به من آن گل از طرب می خندید

                      بر گریه ی من شب همه شب می خندید

می گفتمش از گریه ی من داری خوش

                       می گفت نه و به زیر لب می خندید

اشعار فوق برگرفته از رباعیات صباحی بیدگلی است. شنیده ها حاکی از آن  است که لوح فشرده ی دیوان صباحی بیدگلی نیز قرار است تهیه و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

   + mohammad - ٦:٢٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٩ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()

روم

به نام خدا

دیروز برای نماز مغرب و عشا پس از مدت ها به مسجد رفتم .پس از نماز دو صفحه مصحف خوانده شد که آیات ابتدایی سوره ی روم را نیز شامل می شد . ( روم مغلوب شد ولی طی چند سال پیروز می شود و در آنروز مومنان خوشحال می شوند) پیش خود در مورد علت احتمالی خوشحالی مومنان فکر می کردم : آیا رومی ها خداپرستند که پیروزی آنان باعث شادی مومنان می شود ؟

در نهایت به این فکر رسیدم که نبرد دو ابرقدرت آن زمان منجر به تضعیف هر دو  می شود و در نتیجه به نفع مسلمانان است و همانطور که می دانید خلیفه دوم از این موضوع استفاده کرد و ایرانیان خسته از جنگ و خونریزی را شکست داد.

   + mohammad - ۱:٤٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٤ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()