ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

استخدام

باسمه تعالی

از سال ها قبل ، دولت برای انجام امور محوله و اجرای قوانین ، افراد را به صورت رسمی آزمایشی استخدام می کرد و پس از 6 ماه نیرو به مدت 30 سال در استخدام رسمی دولت بود. رفته رفته اشکال این کار مشخص شد . نیرو وقتی اطمینان داشت که استخدام رسمی است و سیستم او را اخراج نمی کند آنچنان که باید و شاید کار نمی کرد .

برای رفع این مشکل ، استخدام پیمانی پدید آمد. در این نوع استخدام هر فرد باید مرتب پایش شود تا اگر کار می کند و به درد سیستم می خورد بماند و گرنه عذرش خواسته شود . در روی کاغذ روش خوبی است ولی در عمل به علت عدم توجیه یا عدم همکاری مدیران سطوح پایین ، این روش به درستی اجرا نمی شود و تا به حال که من به خاطر دارم فقط یک نفر عذرش خواسته شد.

سال های قبل استخدام پیمانی به مدت 5 سال بود و سپس به استخدام رسمی تبدیل می شد که در دولت قبلی ، استخدام رسمی به کلی منحل شد و نیروها به صورت پیمانی باقی ماندند.

یکی از محاسن حذف استخدام رسمی ، امکان برخورد آسان تر سیستم با افرادی است که در راستای اهداف سازمان نیستند. تجربه نشان داده است که اگر نیرو احساس امنیت کامل کند و هیچ استرس ونگرانی نداشته باشد درست کار نمی کند و به اشکال مختلف از زیر کار شانه خالی می کند. اگر استرس زیاد هم باشد نیرو نمی تواند کار کند پس مقداری استرس باید باشد تا نیرو از مقام بالاتر حرف شنوی داشته باشد.

ولی بسیاری از مدیران رده پایین یا از علل وضع چنین قوانینی بی خبرند یا در اجرای آنها دقت کافی به خرج نمی دهند. در ارزشیابی نیروهای پیمانی معیارهایی همچون شرکت در کلاسهای آموزشی ، برخورد صحیح با ارباب رجوع ، استفاده از تکنولوژی های روز در انجام کارمحوله ، حضور به موقع در محل کار ،  و ..... پیش بینی شده است ولی در عمل شاهدیم که نمره قبولی به همه می دهند ( با این استدلال که آنها هم گناهند و باید خرجی داشته باشند ) و در نتیجه ، نظر قانونگذار برآورده نمی شود و همچنان در جا می زنیم.

از دیگر اقداماتی که در دولت قبلی انجام شد عدم استخدام نیرو برای کارهایی مثل رانندگی ، نظافت ، نگهبانی و دیگر کارهای غیرفنی بود و برای جبران کمبود نیرو با شرکت های خدماتی قرارداد بسته شد . طبق قرارداد، این شرکتها مجازند که هر فرد را که بخواهند بیاورند ولی در عمل باز مشکل داشتیم. مدیران افراد مورد نظر خود را به شرکت تحمیل می کردند و هدف اصلی وجود شرکت که عدم مداخله دولت در این کارها بود برآورده نشد و نیروهای شرکتی نیز خود را همچون نیروهای استخدام رسمی می دانند . متاسفانه قوانین ضد دخانیات و ضد مواد مخدر هم که در قراردادها گنجانده شده بود اجرا نشد و نیرو هرچه دلش بخواهد انجام می دهد.

در شرایط فعلی ، دولت بابت نیروی شرکتی پولی معادل رسمی می پردازد ولی نمی تواند اعمال مدیریت کند ( هرچند برای بقیه نیز چنین است ) لذا در دولت فعلی این موضوع مطرح شد که حال که چنین است نیروهای شرکتی دیپلمه استخدام پیمانی شوند . اسامی واجدین شرایط فرستاده شده است و این افراد بی صبرانه منتظر جواب هستند.

با این تفاسیر ، راه حل به کارگیری نیرو و افزایش بهره وری از نیروهای دولتی ، در توجیه و بازخواست مدیران پایه نهفته است . امری که زیاد به آن توجه نمی شود و راه حل در جاهای دیگر جستجو می شود.

 

 

   + mohammad - ٧:٥۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

 

Borghei(reis sazman barname va boodje)FAGHAT az afzaieshe hoghoogh pezeshkan jelogiry kard.dar eteraz be in tabeiz'' va agahi hamkaran be 5 hamkar sms konid.


این یادداشت توسط سرویس SMSblog ارسال شده است.

   + mohammad - ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ; جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

آینه

باسمه تعالی

امام صادق (ع) می فرماید: المؤمن مرآت المؤمن

 انسان با ایمان ، آینه انسان  با ایمان است.

ویژگی های آینه:

1- آینه خوب ، خودش نباید زنگار داشته باشد .

2- آینه عیب ها و خوبی ها را با هم نشان می دهد. فقط عیب ها یا فقط خوبی ها را نشان نمی دهد.

3- آینه اجسام را به همان اندازه نشان می دهد. عیب ها یا خوبی ها را کوچک یا بزرگ نمی کند. بزرگنمایی یا کوچک نمایی از خواص آینه تخت نیست.

4- اطلاعاتی که آینه می دهد فقط به خود شخص است نه به دیگران

5- اطلاعاتش رو در رو است و مثل شانه ، مو به مو در پشت سر نمی گوید.

6- بدون سرو صدا است و کسی دیگر مطلع نمی شود.

امید است همه آینه باشیم و برخورد خوبی با آینه داشته باشیم.

آینه چون روی تو بنمود راست

خود شکن! آینه شکستن خطاست.

   + mohammad - ٥:۳٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

عمّان

باسمه تعالی

امروز نامه ای از معاونت درمان دانشگاه رسید که داوطلبین اعزام به کشور عمان ( متخصص زنان، پزشک عمومی ، ماما ، پرستار ) تا ساعت 14 امروز 28/1/86 فرصت دارند که ثبت نام نمایند و روز 29/1/86 نیز در ساختمان وزارت بهداشت ، دفتر کارآفرینی واقع در تقاطع حافظ – جمهوری مصاحبه انجام می شود. شرایط داوطلبین:

- 5 سال سابقه کار

- تاهل

- تسلط به زبان انگلیسی

خانواده هایی که هر دو زوج ، از گروه پزشکی باشند در اولویت هستند.

   + mohammad - ٩:۳٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

فارسی را پاس بداریم

باسمه تعالی

چندی پیش در کلاس آیین نگارش ، مدرس گفت که فرهنگستان علوم و ادب فارسی ، همزه را حذف کرده است چون از الفبای فارسی نیست.

برای حذف همزه لازم است کلماتی که همزه دارند تغییر یابند. این تغییر برای کلماتی که همزه در انتهای آنهاست ( مثل املاء، انشاء ، امضاء) زیاد مشکل نیست و می توان با حذف آن ، مشکل را به طور موقت برطرف کرد (چون در اصل باز هم عربی هستند) ، برای برخی نیز می توان همزه را به "ی" تبدیل کرد ولی برای برخی دیگر مثل قرائت باید کلمه هم معنی مثل خواندن به کار برد .

روز گذشته در پایان جلسه درسهایی از قرآن قرائتی که روز 27 اردیبهشت 86 ساعت هفت و نیم از شبکه اول پخش خواهد شد خواستم موضوع را مطرح کنم تا فکری به حال نام خانوادگیش کند ولی طرح موضوعات دیگر، مجالی برای این به جا نگذاشت. در این جلسه من در ردیف اول و نفر اول ( از سمت وسط ) بودم.

به مناسبت سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی ، از طرف ستاد نماز جمعه شهرستان از ایشان دعوت به عمل آمد تا در مورد وحدت و تفرقه صحبت کند تا از حساسیت های محلی نیز کاسته شود و ایشان موافقت کرد که طی سه روز ، 15 جلسه صحبت کند و برای 15 هفته ضبط شود.

کارتهایی به تعداد ظرفیت سالن ، بین قسمتهای مختلف پخش گردید که سهم اداره ما 10 نفر بود و در جلسه دوم حضور داشتیم.قبل از شروع جلسه نیز توصیه های لازم صورت گرفت.

   + mohammad - ۸:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

اخراجی ها

باسمه تعالی

دیشب فیلم اخراجی ها را دیدم . به نظر من نگاه خوبی به جنگ شده است ولی فیلم نامه باید پخته تر و نزدیکتر به واقعیت می بود.در این فیلم تضاد دو دیدگاه مشهود بود:

الف- دید روحانی محل، درجه دار ارتشی در میان بسیجیان ، سید مرتضی

ب- دید ظاهر بین ها و مقدس مآب ها

نکات مثبت دیدگاه نویسنده فیلمنامه :

 1- رزمندگان هم از قشر همین مردم بودند نه فرشتگانی از آسمان

2- برای انسانهایی که طرز فکریشان با ما یکسان نیست ، باید مایه گذاشت و دفع آنها کار درستی نیست.

3- انسانها ذاتاً بد نیستند و انسانهایی که به دید ما بد هستند اگر در محیط مساعد قرار گیرند عوض می شوند (همانطور که کریم سوسکه تبدیل شده بود به حاج کریم ، فرمانده گردان)

4- افرادی هم هستند که فقط پوسته اسلام را دیده اند و از اصل اسلام که همان آدم سازی و اصلاح افراد است بی بهره اند.( نقشی که آقای شریفی نیا در این فیلم ایفا کرد)

5- صحنه های پشت خاکریز ایرانی ها بیش از دیگر فیلم های مربوط به جنگ ، به واقعیت نزدیک است : سنگرهای انفرادی، جعبه های خالی گلوله خمپاره که هر گوشه افتاده است و ...

6- استفاده عراق از گازهای شیمیایی و محدودیت ها و مرارتهایی که متوجه ایرانی ها بود را به تصویر کشیده است.

 

نکات غیرواقعی فیلم:

1- مرحله آموزش ، قبل از اعزام به جبهه و حداقل 45 روز بود و کسی بدون گذراندن آموزش رزمی ، به گردان رزمی نمی رفت.

2- تاریخ ثبت نام در فیلم  7/4/67 بود . تاریخ پذیرش قطعنامه 598 ، 27/4/67 و تاریخ پایان جنگ هم 27/5/67 بود. حتی اگر بدون آموزش هم به جبهه رفته باشند نمی توانستند در چنین عملیاتی شرکت کنند. (عملیات بیت المقدس 5 هم در شرایطی بود که میادین مین در جلو بچه ها نبود)

3- صحنه های جنگ مربوط به مناطق مختلف بود. نویسنده می خواست تمام حرفهایش را یکجا بزند. فقط در روزهای آغازین جنگ ، مردم غیرنظامی ایرانی در صحنه نبرد بودند و سپس آنها به مناطق دیگر انتقال یافتند. پس صحنه مربوط به امین حیایی (بزغاله) ربطی به جبهه جنوب نداشت.

4- برای ورود به پادگان ، دژبانی وجود داشت و کسی نمی توانست بدون هماهنگی وارد پادگان شود.ماشین حاج آقا هم معلوم نشد چگونه به دست اخراجی ها افتاد.  

5- خط مقدم و خطوط پدافندی و پادگان پشت خط در این فیلم یکی است در صورتی که در پادگان پشت خط ، تبادل آتش وجود ندارد.

6- در پادگان ، نیروها مسلح نیستند و گرفتن عکس یادگاری با آر پی جی 7 امکان ندارد.

7- در دوره آموزش رزمی ما در پادگان شهید منتظری نجف آباد، افرادی این چنین از بقیه جدا و اخراج  شدند و اصلاً دوره را نگذراندند تا چه رسد به خط مقدم بیایند.

8- کسی که وارد پادگان می شود باید پوتین و لباس نظامی بپوشد چه رسد به خط مقدم نبرد.

9- در این عملیات ، ایرانی ها حمله می کنند و از میدان مین می گذرند ولی تانک عراقی ها وارد بیمارستان صحرایی ایرانی ها می شود و معلوم نیست چه خبر است!!!!!!

10- آقای اوسیوند از کجا آر پی جی 7 را یاد گرفت ؟! با شرایطی که اینها داشتند فقط به درد میدان مین می خوردند.

11- کسی که با انگیزه غیرمقدس به آنجا وارد می شد نمی توانست تاب بیاورد.

12- مراحل انقلاب درونی و تحول مجید سوزوکی به حاج مجید خیلی کمرنگ بود و این تبدیل یکدفعه و دیر صورت گرفت .

13- وقتی یک رزمنده ماسکش را از صورت برداشت هیچگونه اتفاقی نیفتاد.

به هر حال ، به عنوان کار اول آقای دهنمکی می توان نمره قابل قبولی به ایشان داد.

 

 

   + mohammad - ٩:۱٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

هفته سلامت

باسمه تعالی

دیروز به مناسبت هفته سلامت ، شبکه بهداشت و درمان ما نیز همایش برگزار کرد . سخنان امام جمعه شهر حجت الاسلام علی روحانی برایم جالب بود:

در قرآن مجید آمده است: و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون

هدف از خلقت انسان و جن عبادت معرفی شده است ولی همین عبادت اگر با سلامت تعارض داشته باشد از عبادت کاسته می شود. مثلاً اگر آب برای وضو ضرر داشته باشد باید تیمم کرد یا اگر کسی روزه بگیرد و در اثر آن دچار بیماری شود ، نه تنها دیگر نباید روزه بگیرد بلکه روزه هایی را هم که گرفته است باید قضا کند.

وی همچنین در اهمیت و سختی شغل پرستار گفت: اگر کسی یک شب بر بالین بیماری ، پرستار باشد سختی شغل پرستاری را درک می کند.

رئیس دانشگاه نیز شعار امسال دانشگاه را افزایش کیفی خدمات و رضایتمندی مردم اعلام کرد.

   + mohammad - ٧:۱٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

بیدگلی ها بخوانند

باسمه تعالی

در گردهمایی دانشجویان و فارغ التحصیلان شهر ، پس از استماع سخنان مجری و دیگر عزیزان، دنبال فرصتی بودم تا نکاتی را یادآور شوم ولی با ورود دکتر شریفی و همراهان ایشان، مجال پیدا نشد پس از خواندن وبلاگ چند تن دیگر از همشهریان ، بر آن شدم که حرفهایم را در اینجا بگویم:

1- در ابتدا از دوستان می خواهم که توجهشان به آینده باشد ، نه گذشته. درست است که سایت تاریخی ویگل شناسایی شده است ، درست است که تاریخ چند هزار ساله داریم ولی اینها به درد امروز نمی خورد . دیروز گذشت امروز را دریابید. قبلاً هم گفته ام که دیدگاه ها گذشته نگر ، حال نگر ، آینده نگر و آینده ساز هستند . بیایید دید آینده ساز داشته باشیم.

2- تمام توجهات در یک زمینه معطوف نشود. در آن جلسه چند ساعت برای آثار باستانی در نظر گرفته شد ولی به نماینده شهرک صنعتی به علت نبود وقت، فرصتی داده نشد.

3- دیدمان نسبت به آران باید اصلاح شود. به نظر من در آران دو طیف ، دو نگرش ، دو طرز فکر وجود دارد :

الف- دید انحصارطلب و تنگ نظر که متاسفانه طی 8 سال گذشته ( تا آنجا که من به خاطر دارم ) در راس قدرت و حاکمیت محلی بوده و به اختلافات دامن زده است.این گروه به پان آرانیست معروف هستند.

ب – دید واقع گرا که اکثریت توده مردم آران را شامل می شود .آنها با مردم بیدگل مشکلی ندارند و از سوی گروه اول نیز مورد بی مهری واقع می شوند.

با این اوصاف اگر ما به طبل یکسو نگری بکوبیم در حقیقت به گروه اول کمک کرده ایم. ما باید در مجالس ، تشکلها ، نشست ها و ... از گروه دوم واقع گرا نیز دعوت کنیم و در صحبتها نیز همیشه از کلمه آران و بیدگل استفاده کنیم ، نه بیدگل .

یادمان باشد چه بخواهند و چه نخواهند، چه بخواهیم و چه نخواهیم این دو شهر مانند دو درخت مجاور هم هستند که شاخه هایش در هم تنیده شده است. اگر به اختلافات دامن زده شود دودش به چشم همه و سودش به جیب دیگران خواهد رفت. هستند کسانی در دو طرف که به خاطر قلوه ، گوسفند را به زمین بزنند.

 

 

   + mohammad - ٧:٥٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٧ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

فوریتهای پزشکی

باسمه تعالی

آشنایی با واحد فوریتهای پزشکی

واحد فوریتهای پزشکی ( اورژانس 115) به منظور تسریع در کمک رسانی به مصدومین و بیمارانی که نیاز فوری به خدمات پزشکی دارند راه اندازی شده است.

این واحد مجهز به بی سیم ( هم دستی و هم نصب در آمبولانس) ، آمبولانس و تجهیزات پزشکی داخل آن بوده و پرسنل آن نیز معمولاً از میان پرستاران مرد مجرب و کارآزموده انتخاب می شوند. خدمات 115 رایگان است.

قبلاً این واحد مشکلات زیادی داشت که رفته رفته کمتر می شود  و این مشکلات را می توان چنین برشمرد:

1- مزاحمتهای تلفنی : که معمولا از داخل باجه تلفن و توسط کودکان و نوجوانان انجام می شود. از انجا که شماره تلفن باجه های تلفن مشخص است پرسنل 115 به این تلفن ها زیاد توجهی نمی کنند لذا لازم است کودکان و نوجوانان در زمینه نحوه استفاده از خدمات واحد اورژانس 115 آموزش داده شوند و اینکه این کار آنها ممکن است به از دست دادن جان کسی منجر شود.

2- آمبولانس : تا چند سال قبل ، آمبولانس ها فرسوده و کم بود که با ورود آمبولانس های اسپرینتر که هم بزرگ و جادار بوده و هم مجهز هستند و هر پایگاه دو دستگاه آمبولانس دارد این مشکل برطرف شده است.

3- پرسنل : به علت کمبود پرستار مرد ، برای تامین پرسنل 115 ، پرستاران بیمارستان به صورت اضافه کار به 115 می ایند که این خود زیاد مطلوب نیست. چون معمولا بعد از شیفت بیمارستان به 115 می ایند و به قول معروف خسته و کوفته برای استراحت به 115 می آیند نه برای کار، و آمادگی لازم را ندارند. با عنایت به اینکه در هر شیفت چند ماموریت بیشتر نیست و بقیه اوقات آنان در پایگاه هستند برای کمک به مخارج خانواده و استراحت به 115 می آیند.

4- شکایات مردمی: چون در فوریتها به واحد 115 تماس گرفته می شود و توقع دارند که هرچه سریعتر آمبولانس از راه برسد تنشهایی بین مردم و این واحد به وجود می آید برای رفع این تنشها ، سیستم ضبط مکالمات تلفنی راه اندازی شده است. در این سیستم ، تمام تماسها به این واحدتوسط کامپیوتر ضبط می شود و غیرقابل دستکاری و حذف است.زمان تماس، صحبتهای رد و بدل شده ثبت می شود. هر اکیپ یک دقیقه فرصت دارد تا از لحظه تماس و گرفتن آدرس ، از پایگاه خارج شود. معمولا برای مردم این فاصله زمانی ، زیاد است و در برخی موارد به دادگاه و شکایت و .... نیز کشیده شده است ولی وقتی فرد صحبت خود و اهانتها و فحاشی هایش را بشنود کوتاه می آمد.معمولا همراهان این فاصله زمانی را زیاد جلوه می دهند ولی سیستم ضبط مکالمات به کمک پرسنل 115 آمده است.

پیشرفتها:

1-  آموزش پرسنل ،

2- تجهیز پایگاه به بی سیم های برتر ( به طوری که ما اینجا در 250 کیلومتری تهران، مکالمات بی سیم تهران را می شنویم)، تجهیزات بیشتر داخل آمبولانس و....

3- اخیراً نیز برای رفع مشکل نیرو، رشته تحصیلی فوریتهای پزشکی در مقطع کاردانی در چند دانشگاه راه اندازی شده است.

4- موارد اورژانسی نیز با پمفلت به مردم آموزش داده شده است .

5-  اکیپ های دوم نیز در اکثر پایگاه ها مدنظر بوده است تا در مواقع اعزام یک بیمار، با مشکل کمبود آمبولانس و نیرو مواجه نشوند.

 امید است با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و همچنین تغییر شیوه زندگی از زندگی ماشینی به انجام فعالیتهای بدنی معقول، از تعداد نیازمندان به خدمات فوریتهای پزشکی (مصدومین و بیماران قلبی) کاسته شود.

   + mohammad - ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٧ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

مدیریت زمان (4)

باسمه تعالی

راهزنان زمان

 قسمتی از زمانمان را به جبر از ما می ستانند و قسمتی دیگر رابه نیرنگ، اما آنچه باقی می ماند بی آنکه بدانیم ضایع می شود.که بطور کلی عبارتند از :

1-بی برنامگی

2-خودداری از تفویض اختیار

3-نداشتن قاطعیت در تصمیم گیری

4-تلفن پیوسته سبب توقف کاری می گردد.

5-مراجعین متعدد از خارج و داخل سازمان اغلب مارا از کار باز می دارند.

6-جلسات اغلب بیش از حد طولانی

7-عدم اولویت بندی قوی در امور.

8-عدم برقراری ارتباط صحیح با دیگران و تاخیر در مبادله اطلاعات.

9-اغلب بررسی اموررا انجام می دهیم که دیگران هم می توانند آن را انجام دهند.

10-برای برخی  گفتن به دیگران بسیار سخت است.و باعث می شود کارهایی را انجام دهند که به آنها مربوط نیست.

11-اهداف واضح و روشنی برای خود و حرفه  نداریم.

12-ضعف خود کنترلی سبب می شود تا کارها را دو باره انجام دهیم.

ساير نكات لازم الرعايه در مديريت زمان :
1ـ انضباط شخصي 

2ـ اجتناب از تعويق و تأخير

3ـ شناسايي كارهاي كليدي

4ـ زمانبندي و سازمان دهي كارها

5ـ كنترل موانع و وقفه ها

6ـ تعيين فهرست كار

7ـ بايگاني دقيق

8ـ انعطاف پذيري

9ـ تشخيص بهترين و بدترين زمان انجام كار

10ـ ورزش و استراحت بين كار

11ـ بهره گيري از حداكثر توان

12ـ پرهيز از خوردن غذاهاي پرحجم

13ـ تعيين مهلت زماني

14ـ تفويض اختيار

15ـ مؤثرتر كردن جلسات

16ـ انجام بدترين كارها زودتر از ساير كارها

شیوه های افزایش کارایی در مدیریت زمان

1-کارهایتان را از روی چک لیست انجام دهید.

2- از آخرین تکنولوژی موجود بهره بگیرید.

3- به گردش کاغذ در محل کارتان نظام دهید.

مدیران و زمان

1ـ مديران قادر به كنترل تمامي زمان خود نيستند ، زيرا :

ـ گاهي دچار روزمرگي مي شوند .   

ـ بايد به بحران هاي ناخواسته پاسخ دهند .    

 2 ـ مديران بيش از هركسي نيازمند مديريت زمان هستند .

  3ـ كليد موفقيت مديران در بهره گيري مطلوب از منبع زمان ، آشنايي و بكارگيري 
 مديريت زمان است .

بنابراين زمان يك مدير به دو گونه است :

1ـ بخشي از زمان قابل كنترل براي اوست .

2ـ بخشي از زمان غير قابل كنترل براي اوست .

q مديريت ، زماني معني پيدا مي كند كه فرد اختيار وقت خود را داشته باشد .
مطالعات نشان مي دهد كه تنها 25% از ساعت كاري مديران قابل كنترل است .

تكنيك ها در مديريت زمان :

1ـ هدف گذاري : بيش از انجام هركاري هدف يا هدف هاي خود را تعيين كنيم .

2ـ اولويت بندي : اگر بيش از يك هدف داريم ، اهميت آنها را مشخص كنيم .

3ـ برنامه ريزي : كارها را قابل كنترل مي كند .

دقت كنيد كه هيچوقت ديگران برايتان برنامه ريزي نكنند !

تكنيك ها در مديريت زمان :

1- چشم اندازهاي نو : با ايجاد شيوه هاي مناسب و عملي از شرايط محدود و مطلوبي كه برايتان پيش مي آيد استفاده كنيد . 

2- تغييرات پايه اي : در عادتها و برنامه زماني كه صرف مي كنيد ، تغيير ايجاد كنيد ،
تنها دراين صورت است كه زمان دراختيار شما باقي مي ماند .

3-  پاسخگويي بعد از فكر كردن : به خواسته هاي نارواي ديگران « نه » بگوئيد . فوراً پاسخ ندهيد ، فكر كنيد ، تمام جوانب را درنظر بگيريد و بعد پاسخ دهيد .

4-  مقدم دانستن وظايف خود : خود را قبول كنيد و از پذيرش مسئوليت هاي ديگران پرهيز كنيد . پس تنها به كارخود و مسئوليت هاي خود فكر كنيد .

براي مديريت زمان رعايت نكات ذيل الزامي است :

1ـ پيروي از اصل 90ـ10 : تحقيقات نشان داده كه بيشتر مديران 90% نتايجي كه بدست مي آورند با استفاده از 10% زمان خود به آن نائل شده اند . پس بنابراين مديراني كه از زمان خود خوب استفاده مي كنند ، براي 10% زمان مفيد خود اولويت بالاتري داده و اهداف مهم تر را در اين زمان حياتي انجام مي دهند .

2ـ سيكل بهره وري خود را بشناسيد : هر فردي داراي سيكل زماني خاصي است كه از بهره وري بيشتر برخوردار است . اين سيكل براي بعضي افراد در صبح است ، براي بعضي در عصر و برخي ديگر در ساعاتي ديگر از شبانه روز از بهره وري بالاتري برخوردارند .
مديراني كه سيكل بهره وري روزانه خود را مي شناسند ، براي آن زمان برنامه ريزي
مي كنند و اين منجر به افزايش اثر بخشي آنها مي شود .

3ـ قانون پاركينسون را به خاطر بسپاريد : اين قانون مي گويد : كه كارآنقدر توسعه مي يابد تا زمان دردسترس را پر كند . مفهوم ضمني آن در مديريت زمان اين است كه شما مي توانيد براي اين زمان تخصيص يافته برنامه ريزي كنيد و از زمان تخصيص يافته حداكثر استفاده را كنيد ، هرچند كه زمان براي انجام وظيفه خاص زياد باشد .

4ـ در زمان قابل كنترل به كارهاي مهمتر بپردازيد : زماني كه سيكل بهره وري شما حداقل است ، به مكالمات تلفني ، ملاقات ها و انجام كارهاي جزئي بپردازيد و زمان قابل كنترل را به كارهاي مهم اختصاص دهيد و سعي كنيد از تجزيه زمان قابل كنترل خود ، خودداري نماييد .

   + mohammad - ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٧ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

مدیریت زمان (3)

باسمه تعالی

 

اصول کلی در تهیه جدول برنامه ریزی

برنامه ریزی روزانه فقط یک حالت مناسب برای ساعات کاری شما است تجربه نشان داده که جدول زمانبندی فعالیتها تقریبا 60درصد بر مینای جدول زمانبندی استفاده از زمان می باشد.

وقایع پیش بینی نشده .اضطراب . رهزنان زمان و شرایط فردی از جمله مورادی هستند که مجبور می سازند تا جدول زمانبندی تعیین شده را رعایت نکنیم.

برنامه ریزی زمان شامل سه قسمت زیر می شود.

1-تقریبا 60 درصد برای فعالیتهای برنامه ریزی شده

2-تقریبا 20 درصد برای فعالیتهای پیش بینی نشده (توقفهاو رهزنان زمان)

3-تقریبا برای فعالیتهایی که به خودی خود و از طرف گروه برای ما ایجاد می شود.(زمان سازندگی)

اصول احتیاطی اینست که ما فقط برای 50 درصد از زمان خود برنامه ریزی کنیم.

استفاده از جدول روزانه

هر قدر بیشتر و دقیق تر برنامه ریزی کنید باز هم حوادثی هستند که خارج از برنامه شما باشند این نباید موجب نا امیدی باشد.

برنامه ریزی روزانه:آنچه در ابتدای استفاده از فهرست روزانه کار باید برای شما باشد توجه به این نکته است که هر یک از وظایف روزانه شما بایستی دارای برنامه خاص خودش باشد.

بخشهای قابل کنترل و مدیریت در کارها را تعیین کنید.

اگر شما دارای جدول روزانه نیستید حتما دارای برنامه یکساله مرتب و بلند مدت نیستید.

جدول روزانه برابر اهداف روزانه است.

تهیه جدول روزانه با توجه به روش لیدز

روش لیدز یکی از راههای نسبتا ساده وقابل استفاده در مدیریت زمان است . با این روش با استفاده از 8 دقیقه برنامه ریزی زمان بیشتری برای سایر امور پیدا می کردیم.در این روش مفاهیم زیر در نظر گرفته شده است.

-Lتهیه فهرست فعالیتها.

E-برآورد زمان مورد نیاز

A-اختصاص زمان برای و ظایف برنامه ریزی نشده (خارج از برنامه)

-Dتاکید بر اولویتها

-Sبازبینی و ظایف برنامه ریزی شده در آخر هر روز.

استفاده مناسب از زمان

فقط عده کمی از مردم به قدر کافی وقت دارند با این وجود اگر بخواهند همه مردم وقت برای هر کاری را دارند.سه مقوله

1- زمان 2- پول 3-زندگی برای انسانها مطرح است.

زمان با ارزشترین منبعی است که در اختیار انسان است زیرا منابع دیگر به شرط وجود زمان ارزش می یابند.

زمان بسیار با ارزشتر از پول است وباید دقیق این سرمایه مورد استفاده قرار گیرد.زیرا

-زمان کالای کمیاب و محدود است

-زمان قابل خریداری نیست

-زمان قابل ذخیره شدن و نگهداری نیست.

-افزایش زمان غیر ممکن است

-عبور زمان دایمی و غیر قابل برگشت است

-زمان عین زندگی است

-ما نمی توانیم جلوی گذشت زمان را بگیریم

قانون پارتو (20%) در مدیریت زمان

انسانها ساعتهای زیادی از وقت خودشان را هدر می دهند .تنها به دلیل اینکه بجای انجام دادن و متمرکز شدن روی کارهای مهم و اصولی ،ساعتهای زیادی مشغول اموری میشوند که از درجه اهمیت نسبتا زیادی بر خوردار نیستند .اگر چه تنها صرف کمتر از 20 درصد از زمان دستیابی به این نتایج را میسر می سازد.

-20درصد از مشتریان یا کالاها 80 درصد درآمد در یک دوره مالی را تامین می کنند.

-20 درصد از محصولات معیوب دلیل بر گشت 80 درصد محصولات است.

-20 درصد جلسات و ملاقاتها با عث اتخاذ 80 درصد از تصمیمات مهم می گردد.

-20 درصد از کارهای روز مره هر فرد امکان موفقیت در 80 درصد از فعالیتهای کاری را فراهم می آورد.

قانون پارتو توسط ویلفرد پارتو اقتصاددان ایتالیایی مطرح شده است.وی با استفاده از علم آمار این قانون را مطرح کرد.

وی بیان کرد: 20 درصد از مردم 80 درصد ثروت را در اختیار دارند.

آغاز کردن امور با نگرش مثبت

یک قلب خوشحال چهره ای را شاد می کند ولی یک قلب غمگین روح را افسرده میکند.

-یک شروع بد یعنی یک روز بد.این تقریبا مشکلی برای همه است.برای این کار باید:

1-به آرامی از خواب بر خیزید.

2-صبحانه ای کامل میل کنید.

3-لباس مناسب بپوشید.

4-سر فرصت و بدون عجله به سوی محل کارتان حرکت کنید.

5-شما باید تلاش لذت بخشی داشته باشید و روی چیزهای مثبتی که هر روزتان دارید تکیه کنید.

عوامل اتلاف زای زمان

مکنزی عوامل اتلاف زا را بررسی و راه حل داده است

راه حل

علل

عامل اتلاف زمان

از خو د بپرسید چه چیزی را میخواهید ثابت کنید.

جاه طلبی زیادو تمایل زیاد به عنوان فردی اهل همکاری با دیگران

1- تقلای بیش از حد

تنظیم فهرست مسئولیتها.شناسایی کارهای تکرای .تاکید بر مسئولیت مناسب.

ناتوانی در تعیین دقیق مسئولیت.تداخل کارها.مسئولیت بدون اختیار

2- مغشوش بودن مسئولیت با اختیار

منظور از باز بودن درب باز بودن فیزیکی نییت. دیگران را در خارج از دفترتان بپذیرید.

فقدان برنامه برای در دسترس نبودن خود..ناتوانی در خاتمه دادن به ملاقاتها

 

3- مراجعین پیش بینی نشده

خود را بیش از حد ضعیف نشان ندهید.قبل از گفتن بله تا 10 بشماریدو قتی به عدد 9 رسیدید دلایل خود بگید.با ارائه فهرست اولویتها مورد توافق نه بگویید.

کسب توانایی از تقاضای های دیگران. ناتوانی در گفتن نه به رییس خود.بی اطلاعی نسبت به شیوه های نپذیرفتن.

4- ناتوانی در گفتن نه

 

هر ساعت برنامه ریزی 4ساعت ذخیره به دنبال دارد.

 

عدم اطلاع از اهمیت موضوع. بی فایده انگاشتن برنامه ریزی. با این تصور که تنها معدودی از روزها مهم و حیاتی هستند.

5- تصور نادرست از برنامه ریزی

آموزش کارکنان-تحلیل هزینه

 

فقدان آموزش کارکنان. محدویت بودجه

 

6- کارکنان

نا کافی

تعیین اهداف در حوزه اصلی.به اتما کارها

فقدات اهداف یا معیارها-عدم پیگیری-نا تمام گذاشتن کارها

7- فقدان انظباط شخصی

بدون هدف جلسه تشکیل ندهید.-تاکید بر جمع بندی

فقدان هدف-کثرت یا قلت بیش از حد-ناتوانی در جمع بندی نتایج

8- جلسات

انتخاب مجرای صحیح تلفن یا-توجه به تجربه و محیط

استفاده از مجرای غلط-تفاوتهای ارزش-فقدان ارزیابی

 

9- ضعف در برقرای ارتباط

تنظیم برنامه تلفن.-تعیین محدوده زمانی مکالمه

برنام نداشتن برنامه تلفن-ناتوانی در پایان دادن به مکالمات تلفنی

10- مزاحمت تلفنی

   + mohammad - ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٧ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

مدیریت زمان (2)

باسمه تعالی

 

روشهای پیشگیری از اتلاف وقت

نخست باید علل و عوامل اتلاف وقت را بازشناخت. در مورد علل و عوامل نیز ابتدا باید آنها را بر اساس نوع زمانی که مد نظر است و محیطی که زمان یا وقت در آن مورد استفاده قرار می گیرد، دسته بندی کرد. بهره گیری از زمان در زندگی روزمره فردی :بیشتر با علل و عوامل مربوط به شخصیت افراد، تربیت دوران کودکی، نوجوانی و جوانی و برخی از امور و مسائل روان شناختی اشخاص و میزان اطلاعات علمی و تخصصی آنها ارتباط می یابد.

 برای افرادی که زمینه و یا موقعیت استفاده از زمان را به علت کم اطلاعی و بیکاری به هر دلیل- ندارند، وقت اصولاً اهمیتی ندارد تا در باره اتلاف آن بیندیشند و یا روشی برای پیشگیری از آن در نظر بگیرند. در این گروه تنبلی و تن پروری و در نتیجه مسأله اتلاف وقت را باید از طریق ایجاد شغل یا اشتغالات مفید گوناگون دیگر حل کرد.

 یأس و ناامیدی و برخی از شکست های فردی و اجتماعی و بی توجهی به نتایج کار و فعالیت برخی از فرهیختگان نیز در بی اعتنایی به وقت و در نتیجه اتلاف آن نزد این گروه مؤثر است بطور خلاصه در روش پیشگیری از اتلاف وقت در این بخش باید به علل و عوامل اجتماعی، روانی، اقتصادی و احتمالاً تاریخی اندیشید و آنها را از سر راه برداشت

استفاده از زمان در امور اجرایی و خدماتی:استفاده از وقت در امور اجرایی و خدماتی در ایران، با موانع و علل و عواملی خارج از اراده افراد و حتی مجموعه آنها، ارتباط دارد. در شهرهای بزرگ ایران و نیز کلان شهر تهران وقت ارزشمند گروههای مختلف علمی و فنی و اجتماعی شاید در بهترین ساعات آن تلف می شود و این اتلاف وقت در رفت و آمد درون شهری از محل اقامت تا محل کار و در طول روز در جابجایی هایی که لازمه انجام خدمات گوناگون است صورت می پذیرد و به نظر می رسد که پیشگیری از اتلاف وقت فراوان در این قلمرو تقریباً ناممکن باشد.

شاید گفته شود که برخی از خدمات را که انجام آنها مستلزم مراجعه به ادارات و به اصطلاح مسافرتهای درون شهری است می توان از طریق پست و یا تشکیل مجتمع های خدماتی سر و سرمان داد. با آنکه سالهاست که در این باب سخن گفته می شود و طرحهایی نیز عرضه شده است، هنوز کار به جایی نرسیده است و بعید است که در سالهای آینده نیز امکانات و تجهیزات لازم برای این امر فراهم شود. اما با فرض اینکه این بخش از مسأله حل شود، اصل مسأله  که مربوط به اتلاف وقت در زمینه های پرارزش دیگر از قبیل جلسات تصمیم سازی و تصمیم گیری و نیز امور مربوط به آموزش و پژوهش است، از این طریق قابل حل نیست. و چنانچه برگزاری جلسات تصمیم سازی و بخشی از جلسات تصمیم گیری حداقل در قالب بیان آرزو- از طریق تشکیل جلسات به کمک رایانه قابل حل باشد، آزمایشگاه و دانشگاه مجازی و نیز آموزش و پرورش مجازی، به فرض عملی بودن، کارساز نیست. در یک زمینه خاص که آموزش و پژوهش دانشگاهی باشد، ایجاد شهرکهای دانشگاهی در شهرهای بزرگ و کلان شهر تهران شاید راه حل باشد. در این شهرک استادان و دانشجویان باید اسکان داده شوند. این راه حل به شرط وجود اعتبارهای کلان، و البته خارج از توان کنونی و حتی آینده نزدیک و متوسط مدت جامعه، ممکن است عملی باشد. در عین حال باید برای بسیاری از مشکلات اجتماعی، اخلاقی، روانی چنین جامعه های کوچک بسته نیز اندیشید و فایده هزینه، یا فایده زیان این راه حل را به دقت محاسبه کرد. شاید این محاسبه سبب شود که اتلاف وقت بر وضع نابهنجاری که احتمالاً این جامعه بسته عامل آن می شود مرجح دانسته شود.

بهره گیری از وقت در کارهای دسته جمعی

نوع سوم بهره گیری از زمان و نیز اتلاف وقت در کارهای دسته جمعی، در زمینه ها و سطوح علمی و فنی و تفکر و تدبر و جلسات مشاوره، تصمیم سازی و تصمیم گیری و بطور کلی ادارة عالی امور مختلف علمی و فنی، پژوهشی، مدیریت های کلان، مسائل سیاسی و اجتماعی مربوط به کل کشور مطرح می شود. در این بخش نیز اتلاف وقت قابل ملاحظه است و دارای علل و عواملی است که می توان آنها را دسته بندی کرد. پیش از بیان دسته بندی یاد شده باید به این نکته اساسی توجه کرد که لازمة کار دسته جمعی به معنی واقعی و کامل کلمه اینست که کلیة افراد درگیر در کار دسته جمعی در اظهار نظر به هنگام بحث و در بیان نظر نهایی و احتمالاً اجرای کار، بر مبنای تصمیم جمعی، شرکت فعال داشته باشند. با این فرض چنانچه هر یک از افراد به هر علت و دلیل از حضور فعال خودداری کنند، عملاً موجب اتلاف وقت دیگران می شوند.

وقت شناسی جدید

وقت شناسی جدید در گرو:

تکامل شناسی جدید (تکاملی)

جامعه شناسی جدید (اجتماعی)

انسان شناسی جدید (فطری)

تکاملی: نیازمندی های تاریخی و تنظیم قوانین توسعه (نظام ارزشی)

اجتماعی: نیازهایی که ریشه اجتماعی دارد و برای عموم جامعه تنظیم شده است.

فطری: خصوصیاتی که جزء غرایز فطری و دارای ریشه طبیعی بوده، منشاء آن نیازهای شخصی و فردی است.

خوش آنکه دریابیم خود را و زمان را!

تنظیم رفتار اجتماعی در گرو شناخت ویژگی های تکاملی دوران ما می باشد.

ویژگی اصلی تکاملی دوران ما:

بالندگی در مسیر معنویت

بی قراری برای دستیابی به عدالت

تلاش روزافزون برای نیل به کارآمدی

اتلاف وقت را در دو قسمت می توان بررسی نمود

1-برای چه هدفی وقت صرف می کنیم؟

2-چگونه از زمان برای رسیدن به آن هدف استفاده می نماییم؟

مجموعه فوق اثربخشی  و کارآیی  استفاده از وقت و زمان را نشان می دهد.

 در مقایسه کوتاه دو کشور سوئیس و ایران که در اولی ساعت کار ماهانه افراد کمتر از ایران است ولی نحوه استفاده از زمان و هدفی که انتخاب شده است به صورتی است که تولید ناخالص ملی سوئیس حدود سی برابر ایران است. به عبارت دیگر اگر ساعت کار روزانه را هشت ساعت بدانیم ارزش تولید درآمد هشت ساعت کار در ایران معادل حدود 15 دقیقه کار در سوئیس است.

راهبردهای لازم برای استفاده از زمان

استفاده از زمان به فرد بستگی دارد به کارگیری آموزش های فردی می تواند تلفات وقت را کاهش دهد. در این زمینه کتاب ها و مقالات گوناگونی تدوین شده که قابلیت بهره برداری دارند.

 در فعالیت های جمعی از پایین ترین سطح نظیر خانواده تا سطوح عالی نظیر کنفرانس ها و نشست های جمعی که افراد با خصلت های مختلف شرکت دارند آیا می توان یک الگو ارایه داد که همگان به بهترین وجه و به صورت بهینه از وقت استفاده نموده و تلفات وقت کاهش یابد؟

به نظر می رسد هر مقدار تنوع افراد و سطح تجمع گسترده تر گردد پیچیدگی ابعاد آن برای بهینه نمودن استفاده از وقت بیشتر می شود.

 پذیرش قواعد جمعی مورد قبول و انعطاف پذیری لازم برای نحوة استفاده از وقت در یک جمع می تواند مجموع تلفات را کاهش دهد. آموزش رفتار اجتماعی و پذیرش اخلاق و تعهد اجتماعی ابزار مهم کاهش تلفات وقت در جمع است نظیر: نظم صحبت، رعایت زمان، منظم بودن در بیان، در چارچوب صحبت نمودن، تلاش در متمرکز نمودن بحث ها.

 آموزش نحوه مشارکت در جوامع در همة سطوح کلید مهمی برای کاهش تلفات وقت جمعی است.

مدل توانمندی صرف صحیح زمان

هر صاحب عمری یا صاحب وقتی با 4 مؤلفه تعامل و بستگی موزون دارد. در مدل پیشنهادی مؤلفه ها بشرح زیر تعریف می گردند:

1-باور و نگرش صحیح به زمان و عمر

2-دسترسی به روشها و یا در مفهوم کامل آن دانش مدیریت زمان

3-مهارت بکارگیری دانش مدیریت زمان

4-زمان (عمر) در اختیار

 کلید موفقیت در مدیریت زمان

زمانی که برای کارهای خود لیست تهیه کنیم و آنها را با توجه به اولویت منظم کنیم بخش عمده ای از کار انجام شده است.

پس کلید اصلی در مدیریت زمان تعیین اهداف و درجه بندی آنها بر اساس ضروریت که در این مرحله به هر یک اهداف بطور دقیق توجه کرده اید.

با این کار شما می توانید زمان خود را به نحو احسن به کارهای مهم تخصیص دهید.

مراحل مدیریت زمان

توسعه و تقویت مدیریت کردن زمان شامل سه مرحله کلی زیر می باشد:

1-حساس شدن ذهنی نسبت به یک سرمایه عادی شده ای به نام زمان.(ماهی در تا زمانی که هست نمی داند ولی در بیرون قدر انجا را می داند ویا مرگ انسان)

2-شناسایی آفات و راهزنان و دامهای زمان و دلایل اتلاف زمان.

3-جستجوی راه حلهایی برای جلو گیری از اتلاف زمان و بکار گیری تدریجی آنها.

برنامه ریزی زمان چیست

برنامه ریزی زمان بهترین وسیله برای ترتیب دان سازمان و حفظ خود انظباطی است.و آن عبارت است :

1-بیشتر از یک دفترچه یاداشت است:

2-کلاسوری با برگه های متغییر است(شامل کلاسور کاربردی که برگه های قابل جابجایی دارد و با مقتضیات تغییر میکند.)

3-فهرست سیستم برنامه ریزی زمان است|(حافظه کمکی شخصی برای تمام برنامه ها .اشکال و فهرستها.)

4-اصول مکتوب کردن موضاعات است

5-یک برنامه روزانه با نگهداری جزییات.

6-ادرسها و تلفنها است

اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

در نظر گرفتن فقط 8 دقیقه در روز جهت برنامه ریزی برای هر یک از از کارهایی که انجام می دهید در نهایت شما را قادر خواهد ساخت که روزی یک ساعت زمان برای کارهای مهمترتان ذخیره سازی نمایید. علاوه بر این برنامه ریزی محاسن زیر را در بر دارد.:

-شرایط مکتوب سازی اهداف را فراهم می نماید.

-کنترل ما را در انجام اکور بیشتر می کند و سر در کم نمی شویم.

-باعث کم شدن اشغال ذهن و آزاد شدن بخش بیشتر آن.(فشار ذهنی).

با عث خود انگیزشی در کارکنان می شود.

باعث ایجاد تمرکز در انجام امور می شود.

- امکان بررسی مجدد را فراهم می آورد.

مستند سازی را میسر می کند.

روش کار در مدیریت زمان

برای رسیدن به هدف باید یک روش کار موثر وآزموده انتخاب شود و کارشناسان مدیریت زمان روش زیر را پیشنهاد می کنند.

1- فهرست اهداف دراز مدت خود را بنویسید.

2-درجه بندی اولویت این اهداف را تعیین و در مقابل هر هدف بنویسید.

3-فهرست کارهای لازم برای نیل به اهداف با اولویت یک را تهیه کنید.(خرد کردن اهداف به کارهای کوچکتر).

4-درجه اولویت این کارها راتعیین و کارهای با اولویت یک را مشخص کنید.

5-برنامه زمانبندی کارهای اولویت بندی شده را تهیه نماید.

6-کارها را طبق برنامه انجام دهید.

 

 

نقش تعیین اهداف

(وقتی هدفمان را از دست می دهیم مجبور هستیم سعی خود را چند برابر کنیم)مارک تواین

مدیران موفق مدیرانی هستندکه قادرند بطور واضح و روشن تعریفی از اهداف بیان منند.

مکتوب کردن اهداف و برنامه ها

کسی که در بهار چیزی نکارد در پاییز چیزی درو نخواهد کرد.

بهترین روشی که ما را قادر خواهد ساخت تا زمان موجود را سازماندهی کنیم و همچنین از زمان برای رسیدن اهداف شخصی و حرفه ای استفاده مناسب و بهینه کنیم برنامه ریزی است.

برنامه ریزی یعنی آماده نمودن امکانات و منابع و وسایل جهت تحقق بخشیدن به اهداف می باشد.

برنامه ریزی یعنی ذخیره سازی زمان.

تجارب در زمینه کسب و کار و سایر امور نمایانگر این امر است که حتی تلاش برای مکتوب سازی برنامه ریزی زمان ما را یاری می دهد تا در اجرای برنامه ها زمان کمتری صرف نماید.که این زمان کم همان زمانی است که برای ما ذخیره می شود.

روش تعیین اولویتها

بهتر است انسان کار صحیح انجام دهد تا کار را به روش صحیح انجام دهد. دراکر.

دو عامل بسیار مهم در بروز مشکلات مدیریتی و جود دارد که کارها را دچار اشکال می کند و عبارتند از:

1- وسوسه دایمی برای انجام کارهای بسیار زیاد بصورت یکباره.

2-اسراف انرژی در فعالیتهای فوری .

در پایان یک روز کاری سخت ممکن است شما به این واقعیت دست پیدا کنید که هر چند بسیار سخت کار کرده اید اما با این و جود مقداری از کارهای مهم انجام نشده و مقداری از آنها هم تکمیل نشده اند.

مدیران موفق دارای دارای ویژگی توانایی تحمل مسئولیتهای سنگین را دارند.و آنان را از دیگران متمایز می کنند.

اولویت گذاری فعالیتها بدین معنی است که مشخص کنیم کدامیک از و ظایف بالاترین اهمیت و کدامیک از درجه اهمیت کمتری بر خوردار است.و کدامیک از این فعالیتها قادر به انجام در پایین ترین سطح اولویتها می باشد.

مزایای اولویت بندی فعالیتها

اولویت بندی محاسن زیر را در بر دارد.:

1-با بیشترین کارایی وظایفتان را طبق جدول زمانبندی انجام دهید.

2- هدف گذاریتان قابل دسترسی خواهد بود.

3-تمامی وظایفی که توسط دیگران قابل اجرا می باشد را مجزا کرده و به آنها تفویض می کنید.

4-در پایان یک دوره برنامه ریزی شدخ (یک روز کاری) به عنوان مهم ترین مساله میزان نتایج هر یک از فعالیتها انجام شده را اندازه گیری کنید.

5-قضاوت در باره خود و کارهای انجام شده خود را به دیگران وا گذار کنید.

نحوه اولویت بندی امور

برای اولویت بندی امور در مدیریت زمان کارها را به پبج دسته تقسیم می کنند بشرح زیر:

1-کارهای مهم و فوری: گزارشات مهم یا قرار ملاقات مهم.

2-کارهای مهم وغیر فوری:تصمیم گیری در مورد این کارهاست که افراد موفق را از ناموفق جدا می کند.که گاهی افراد ناموفق این امور را پشت گوش می اندازند.

3-کارهای فوری اما غیر مهم:بیشتر وقتها افراد ناموفق را در پی انجام این کارها می بینیم.و دلیل فوریت این امور برای شخص دیگری است وتوسط وی پیگیری می شود. ودر اینجاست فرد موفق خود باید اولویت بندی کند نه برای او تصمیم گرفته شود.

4-کارهای کم اهمیت و غیر فوری:این کارها توسط افراد ناموفق حتی زودتر از کارهای مهم انجام می شوند. طبیعت این افراد تفننی و سر گرم کننده است.

5-کارهای بیهوده و وقت گیر:این کارها وقت کشی محض است.و تنها کسانی که کمترین ارزشی برای وقت و عمر خودقائل نیستند و دلشان برای وقت و عمر خود نمی سوزد.

   + mohammad - ٧:٢۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

مدیریت زمان (1)

باسمه تعالی

تعريف مديريت

 مديريت عبارت است از فرايند انجام كارها به طور اثر بخش وكارامد به وسيله ديگران .-

 

- مدیریت فرایند بكارگيري موثر وكارامد منابع انساني بر مبناي يك نظام ارزشي پذيرفته شده است كه از طريق برنامه ريزي،سازماندهي،بسيج منابع وامكانات،هدايت وكنترل عمليات براي دستيابي به اهداف تعيين شده.

نكات مهم در تعريف:

1-مديريت يك فرایند است

2-مديريت بر هدايت تشكيلات انساني دلالت دارد.

3-مديريت موثر مبتني بر تصميم گیري مناسب ودستيابي به نتايج مطلوب است

4-مديريت كارا متضمن تخصص ومصرف مدبرانه منابع است

5-مدیريت فعاليتهاي هدفدار تمركز دارد

برنامه ريزي
برنامه ريزي عبارت است از فرایند تعيين وتعريف اهداف سازمان وتدارك دقيق و پيشا پيش اقدامات و وسائلي كه تحقق اهداف را ميسر مي سازند.

به عبارت ديگر برنامه ريزي شامل تعريف اهداف سازمان،تدوين استراتژيهاي كلي براي دستيابي به آن اهداف وتهيه برنامه هاي عملياتي براي يكپار چگي وهماهنگي فعاليت ها مي باشد.

برنامه ريزي به مديران جهت مي دهدو توجه انان را به اهداف سازمان متمركز مي كند.

محصول مديرت ( تغيير رفتار)

تغيير رفتار انسان در سازمان هدف مديرا ن مي باشد ودر چهار سطح انجام مي شود كه عبارتند:

1- تغيير در دانش

2- تغيير در نگرش

3- تغيير در رفتار فردي

4- تغيير در رفتار گروهي

بهره وری

امروزه بهره وري به عنوان يك ديدگاه فكري و به مفهوم هوشمندانه كاركردن مطرح است . مفاهيم اوليه بهره وري ساده است . مشكلي كه بر سر راه بحثهاي بهره وري وجود دارد ، فقدان يك شيوه كار معين و مشخص براي بهره وري است . از ملزومات هوشمند كردن بهره وري ارائه تعاريف در مورد بهره وري و شاخصهاي ارزيابي آن است.

دائره المعارف بریتانیکا
بهره وري نسبت ستاده كالا يا خدمت و يا مجموعه اي از كالا ها يا خدمات به نهاده شامل يك يا چند عامل توليد كننده آن است

 فرهنگ آکسفورد
بهره وري عبارتست از بازدهي و كارايي در توليد صنعتي كه توسط برخي از روابط بين ستاده ها و نهاده ها اندازه گيري مي شود

فرهنگ مدیریت نوشته ی هدرک فرنچ
بهره وري ميزان ستاده در هر واحد نهاده ، مانند ستاده كار فرد در ساعت يا ستاده هريك پوند سرمايه گذاري است .

سازمان بین المللی کار

محصولات مختلف با ادغام چهار عامل اصلي توليد مي شوند . اين چهارعامل عبارتند از زمين، سرمايه ، كار وسازماندهي ، نسبت اين عوامل بر توليد ،معيارهایي براي سنجش بهره وري است

بهره وری در مدیریت زمان

بهروری عبارت است از بررسی رابطه بین داده به ستاده به عبارت بهتر از حداقل امکانات بیشترین بهره برداری را نمایم واین جزء مهمترین اهداف هر مدیریت می باشد.

جلوگیری از اتلاف هر نوع منبعی از جمله زمان منجر به بهره وری می گردد. به عبارتی میزان صرف وقت برای انجام کاری تقسیم بر سرمایه زمانی بکار برده شده بخشی از این بهره وری را تعریف می کند

از سویی بهره وری را انجام کار صحیح به روش صحیح نامیده اند و لذا بهره وری زمانی یعنی انتخاب حجم وقت و زمان مناسب برای انجام کارها و صرف صحیح زمان برای انجام کار.

 

با انجام پروژه بهروری در هر سازمان حداقل چهار تغییر زیر حاصل می گردد.

1- کاهش هزینه های زائد

2-کوتاه کردن زمان انجام امور درون سازمان

3-افزایش کیفیت محصول یا خدمات

4-بهبود کمیت

تعریف و مفهوم زمان

این لغت بین زبان پارسی و عربی مشترک است.و از نگاه افراد مختلف بر داشتی متفاوت دارد.

1- نگاه فیلسوفان به وجود زمان و واجب الوجود بودن یا نبودن آن توجه دارند.

2-از نگاه عارفان به علت ماهیت شناختی که بکار می برندیعنی شهود و تجربه درونی و حد فاصل میان جنبه درونی داده و از آن با اصطلاحاتی مانند وقت یا دم یاد می کنند

در زبان فارسي مي گوييم وقت طلاست . در زبان هاي ديگر نيز تعبير هاي متفاوتي چون وقت الماس است ، وقت جواهر است بكاررفته است . اما ارزش زمان بيش از طلاست و قابل مقايسه با آن نيست . با ارزش والايي كه وقت دارا است بايد به گونه اي شايسته و بايسته از زمان در دسترس استفاده نمود .

 زمان از منابع ارزشمند ، محدود و البته غير قابل جايگزين دراختيار بشر است .
اين منبع قابليت ذخيره شدن را ندارد . از اين رو مديريت زمان اهميت يافته و مورد توجه
جدي است .

زمان و انسان

آدمی در معادله پیچیده ای گرفتار است.از یک طرف خداوند استعدادها و تواناییهای بالقوه و بیکرانی را در او به امانت گذاشته و از سوی دیگر مهلت محدود و نا مشخص به نام عمر .در تنگنای چنین معادله ای به او وعده پاداش و مجازات داده شده است.

افرادی که برای انجام امور فکر می کنند از افرادی که اصلا این کار را نمی کنند جلوتر هستند.

توصیه می کنند برای انجام کارها، از قبل برای آنها برنامه تهیه نمایید برای کارهای فردا از امروز برنامه داشته باشید زیرا دیگر فردا مستقیما به سراغ انجام کار می روید ولی اگر اینطور نباشد فردا ابتدا در مورد کار باید فکر کنید وبعد برای انجام آن فکر کنید و سپس برای انجام ان اقدام نمایید.

تحول زمان در گذر تاریخ

به طور کلی بشر زمان خود را در دورانهای مختلف با شیوه های متفاوت به پنج فعالیت مهم زیر تقسیم کرده است.

1-برای حفظ بقا(انسانهای اولیه تنها ونگران)

2- برای بهبود شیوه تامین نیازهای اولیه(قبیله در تکوین)

3-برای آموزش تخصصی و حرفه ای(جامعه یک جانشین)

4-برای سیر در طبیعت و درون خویش(جامعه صنعتی)

5-برای درک و فهم طبیعت و زندگی.(جامعه هم گرا و انسانی)

مدیریت زمان و اسلام

در این رابطه می توان به 2 دیدگاه قرآن و فقه اشاره کرد. در قرآن سوره ای به نام سوره وقت (زمان) داریم که در این سوره خداوند به زمان قسم خورده که این بیانگر ارزش و اهمیت آن است. در سوره (والعصر) به ترتیب به زمان، خسران انسان و اینکه انسان در زیان است، می پردازد.

 وقت آدمی سرمایه بشری است، هر چه انسان از دست بدهد و عوض نگیرد «خسران» گویند و اگر انسان عوض بگیرد «خسر» نکرده و عوض را ایمان و عمل صالح تعبیر می کنند. عمل صالح خود معنای گسترده ای دارد. بدین معنی که عمل شایسته خسران اتلاف وقت را جبران می کند و باید متناسب با زمان و جامعه باشد.

 در دیدگاه فقهی اگر کسی به جان یا مال کسی خسارت وارد کند ضامن خسارت است. در یک مسأله فقهی برای جبران اتلاف وقت، وقت را تبدیل به مال کرده و به اندازه زمان از دست رفته باید ثمن المثل پرداخت شود. 

امام علی (ع) می فرماید:فرصت مانند ابری در می گذرد، پس فرصت را غنیمت شمارید.

ابعاد مدیریت زمان

1-بعد نگرشی(فرهنگی):

نوع برخورد با زمان متاثر ار ارزشهای فرهنگی فرد و جامعه ای است که در آن زندگی می کند. برای اصلاح این بعد باید با ورود در فرایند خودانتقالی تکاملی هوشیارانه با پدیده ها روبرو شود و سغی کند بر پایه اصول بر زندگی شخصی و کاری خود زمان را به امور گوناگون به نحو بهینه تخصیص دهد.

2-بعد فنی و کاربردی:

اگر بپذیریم که زما ن به عنوان اصلی ترین سرمایه بشری نیازمند به مدیریت و اداره کردن در راستای تحقق اهداف است باید در جستجوی روش ها و فنونی بر آمد که با استفاده و بکارگیری آنها امکان مدیریت بهتر زمان فراهم اید.

تعریف مدیریت زمان

برای مدیریت زمان تعاریف مختلفی ارائه شده که بطور کلی می توان گفت:

- مدیریت زمان یعنی کنترل زمان و کار خویش را بدست گرفتن و اجازه ندادن که امور و حادثه ها ما را هدایت کنند.

رییس وقت خود بودن.-

واقعا زندگی تنها زمانی پر بار می باشد که بر اساس مفهوم صحیح زمان زندگی بنا شده باشد.

درموفقیت در کارهاباید توجه کرد که باد همیشه در سمتی که ما می خواهیم نمی وزد اما باید بدانیم که چگونه قایق زمانمان را به هر کجا که بخواهیم رهسپار کنیم.

با مدیریت زمان :

1-دیدگاه مناسبی در رابطه فعالیتهای بلند مدت و اولویتها بدست اورید.

2-فرصتهای بیشتری برای خلاق شدن فراهم کنید 

3-از فشار روانی خود بکاهید.

4-زمان فرافت بیشتری برای خود در نظر بگیرید.

5-دستیابی موثر و سیستماتیک به اهدافتان به زندگیتان معنی و مفهوم می بخشد.

اصول مدیریت زمان

هر مبحثی دارای اصولی می باشد و اصول مدیریت زمان عبارتند از:

1-هدف گذاری (برای انجام هر کاری باید هدف یا هدفهای خود را تعیین نماییم و یک فرد موفق هیچگاه بدون هدف دست به کاری نمی زند و باید سطوح اهداف متناسب با استعدادها و توانایی ها و بر اساس واقع بینی باشد.و حداقل در چهار زمینه

(الف-خودسازی ب-خانواده ج-کارمعیشت د-فعالیتهای اجتماعی)

2- تعیین اولویت امور (اگر بیش از یک هدف داریدباید معلوم کنید اهمیت کدامیک از آنها بیشتر است و به مهمترین هدف یا کار اولویت یک دهید.)

3-رعایت اولویت.(اگر واقعا می خواهیم از مدیریت زمان نتیجه دلخواه بگیریم باید به ترتیب اولویتی که خود تعیین کردیم عمل نماییم)

دیدگاه فلسفی در مدیریت زمان

باور و نگرش صحیح از منظر فلسفی نسبت انسان را با مقوله زمان و عمر روشن می کند که به شدت در چگونگی استفاده از آن تأثیر می گذارد. نگاهی مأموریت گرا و هدفمند به زندگی، قایل بودن به زندگی مابعدالطبیعه ومانند اینگونه نگرشهای فلسفی، بر کلیه شئون مربوط به زمان یعنی سه حوزه مدیریت زمان، مهارتهای انسانی مربوطه و کیفیت و حجم زمان در اختیار تأثیر مستقیم می گذارد

راهبردهای مقابله با اتلاف زمان

برای انتخاب رویکرد و راهبردهای مناسب برای مقابله با پدیده اتلاف زمان و بهره وری زمانی در یک جامعه یا سازمان و یا برای فرد، ما نیازمند تحلیل شرایط راهبردی هستیم. برای جامعه ایران به نظر می رسد تجربه های در دسترس رویکرد تلفیقی و همزمان: اصلاح نگرشها، ساختارها و رفتارها را بصورت همزمان توجیه می کند و این البته از حوزه های مدیریت عالیه کشور و نیز شروع برنامه های علمی در حوزه های تربیتی و آموزشی بایستی شروع شود.

نمونه های اتلاف وقت

ازدحام ترافیک از نمونه های بارز اتلاف وقت جمعی است. سواره و پیاده فلسفه مقررات راهنمایی و رانندگی را درک نمی کنند و به آن پایبند نمی مانند.

اتلاف وقت مشتری در بانک ها و بخش های تجاری خصوصی و عمومی نمونه های دیگرند. مشتری مداری در نظام مالی و اقتصادی ای که رقابت در آن نیست نامفهوم می ماند و بنابراین مراجعه کننده  می تواند به بهانه های کوچک از سر باز شود.

مخصوصاً در نظام اداری دولتی تلقی از مقررات و آیین نامه مچ گیری و دست به سر کردن مُراجع است. راهنمایی و گره گشایی از مراجعه کننده ای که به قانون و مقررات اشراف ندارد ناشناخته است. این نیز از عوامل عمده اتلاف وقت جمعی است.

خصلت تمرکز گرایی در نظام اداری که مآلاً فرد یا افرادی در سطوح بالا باید تصمیم نهایی را تصویب کنند و بر آنچه که در سطوح پایین انجام می گیرد نظارت داشته باشند. از عوامل عمده ازدحام و ترددهای غیرضروری در شهرهای بزرگ هستند.

   + mohammad - ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

مزایای سفر

باسمه تعالی
از یکی از دوستان که تازه از مسافرت در ایام عید بازگشته بود پرسیدم : دستاورد شما از این سفر چیه؟ گفت : کلی پول خرج کردم و متحمل زحمت شدم تا بفهمم که هیچ جا خونه ی آدم نمیشه.

   + mohammad - ٧:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

جواب به مدلاگ

باسمه تعالی

با عرض سلام خدمت دوستان و همکاران محترم

اینجانب دکتر محمد ناظمی بیدگلی،متولد 1350 که از 15 سالگی به عنوان نیروی بسیجی عازم جبهه شدم و تا آخر جنگ (حدود 20 ماه) ماندم .ورودی 69 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فارغ التحصیل شهریور 76 می باشم.یک سال پس از انجام طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان ، به استخدام شبکه بهداشت و درمان درآمدم . چند سالی در روستاها مشغول بودم و با شروع طرح بیمه روستایی ، به عنوان پزشک خانواده در روستاهای شهرستان آران و بیدگل (5 کیلومتری کاشان ) فعالیت کردم و از چند ماه قبل کار اداری در ستاد شبکه را متقبل شدم.

اواخر دوران دانشجویی ما ، واحد کامپیوتر به صورت اختیاری ارائه شد که من نگرفتم . آن زمان فقط سیستم عامل DOS

روی کامپیوترهای شخصی بود . پس از شروع به کار به علت علاقه زیادی که به کامپیوتر داشتم یک سیستم خریدم و با سیستم عامل های ویندوز 1/3 - 95- 98- ایکس پی و ....به پیش آمدم وحدود 2 سال قبل با یافتن آدرس وبلاگ شخصی ، با وبلاگ نویسی نیز آشنا شدم و در حال حاضر وبلاگی دارم که بیشتر شبیه کشکول و یا به قولی آش شله قلمکار است از همه رقم در آن یافت می شود( خاطرات شخصی، شعر، مطالب علمی، تراوشات ذهنی و.....) یادگیری برنامه نویسی را هم اخیراً شروع کرده ام.

سال گذشته از طریق هیئت پزشکی حج به سفر حج تمتع رفتم  

(WWW.HMC.IR)

و اما در مورد شغل پزشکی عمومی:

پزشکی عمومی محلی برای ماندن نیست و به همین دلیل به جرأت می توانم بگویم که بیش از 90% پزشکان عمومی درامتحانات دستیاری شرکت می کنند تا بلکه از این مرحله بگذرند.

مشکلات پزشک عمومی با فارغ التحصیلی شروع می شود :

ابتدا باید برای آینده اش تصمیم بگیرد: می خواهد ادامه تحصیل دهد یا می خواهد تشکیل خانواده دهد و کار کند؟

اگر می خواهد ادامه تحصیل دهد باید از همان سال اول با پشتکار و عزم راسخ به فکر ادامه تحصیل باشد .

اگر بخواهد تشکیل خانواده دهد جامعه از او انتظاری دارد که قادر به براورده کردنش نیست. در حال حاضر وضع بهتر شده است ولی در زمان ما مشکل انعقاد قرارداد با بیمه ها از یک سو ، عوارض و مالیات از سوی دیگر ، هزینه های مطب ، توقع دوست و آشنا برای ویزیت رایگان، گریه و زاری مادرانی که تا نزدیک آرنج النگو داشتند و اظهار می داشتند که پول دارو را ندارند (و من ساده لوح که پول ویزیت را هم پس می دادم )و..... باعث می شد که در آخر ماه برای پرداخت حقوق منشی نیز مشکل وجود داشته باشد تا چه رسد به مخارج منزل!

یکی از بزرگترین مشکلات پزشکان عمومی ، مقایسه آنها با پزشکان متخصص است . موقع خرید کالا اگر فروشنده بداندکه خریدار پزشک است نرخ را بالاتر می گوید.

 دیگری عدم تعامل و همکاری پزشکان متخصص با عمومی است. وقتی یک پزشک عمومی بیمار را به متخصص ارجاع می دهد دیگر نزد پزشک عمومی برگشت داده نمی شود و این باعث شلوغی مطب متخصص و از دست رفتن بیمار پزشک عمومی میشود.

البته ناگفته نماند که پزشکان متخصص نیز مشکلات خاص خود را دارند و به علت عدم رضایت از وضعیت مالی خود (با توجه به زحماتی که برای کسب آن متحمل شده اند )دست به کارهایی مانند گرفتن زیرمیزی می کنند که زیاد خوشایند جامعه نیست.

از دیگرمشکلات ،عدم سنخیت مطالب آموزش دیده با موضوعاتی است که باید با آنها درگیر شود.

یه قول یکی از دوستان ، پزشکی عمومی اقیانوسی است به عمق یک متر.آموزش پزشکی ما مربوط به جوامع پیشرفته است ولی محل کار ما در ایران. در دوران دانشجویی تشخیص ها بیشتر مبتنی بر پاراکلینیک است ولی طرح در روستایی است که 2 ساعت با شهر فاصله دارد و مردم انتظار دارند که با اولین ویزیت ، بدون آزمایش و ... با داروهای موجود در درمانگاه  بهبود یابند. تشخیص باید کلینیکی و غیرآکادمیک ودرمان  با تعداد اقلام دارویی محدود به همان درمانگاه و بدون ارجاع به متخصص باشد. در روستا ، چه پزشک خانواده و چه پزشک سیستم بهداشتی درمانی در طرح، هر آنچه در فیلد بهداشت آموخته است بیشتر به دردش می خورد . به قول یکی از مسئولین بهداشتی دانشگاه ، ما با فارغ التحصیلان دانشگاه ............. مشکلی نداریم ولی با بقیه مشکل داریم.

در شهر هم تعامل با همکاران پزشک (عمومی و متخصص) و داروساز پیچیده است. اگر دارو کم بنویسد داروساز بیمار را به سمت دیگر پزشکان سوق می دهد . اگر با اولین نسخه بهبود نیابد بیمار نزد پزشک دیگری می رود ومتاسفانه برخی از آنان برای جلب بیمار مطالبی می گویند که او هرگز نزد پزشک قبلی برنگردد.

(برای مقابله با چنین مشکلی پزشک دست به اقدامی می زند که خودش هم زیاد راضی نیست. بماند.)  

از دیگر مشکلات می توان به عدم وجود نظام صنفی مستحکم و کارا اشاره کرد. درست است که سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکان عمومی پرچمدار دفاع از حقوق پزشکان هستند ولی زیاد در این راه توفیق نداشته اند ( البته این نظر شخصی بنده است ) هنوز نرخ تعرفه پزشکان را دولت تعیین می کند. هنوز برای پزشکان عمومی ، پزشکان متخصص تعیین تکلیف می کنند.با وجود تمایل برای جویا شدن از وضعیت دوستان هم دوره ، هنوز موفق نشده ام از طریق سازمان نظام پزشکی حتی از یک نفر آنان نیز مطلع شوم.هنوز برای تهیه نشریه نظام پزشکی مشکل دارم ( به آدرس ایمیل افراد فرستاده نمی شود.) هنوز ............... هنوز ........ هنوز...........

عدم وجود پشتوانه قانونی از دیگر معضلات گریبانگیر پزشکان است .اگر یک بیمار در اثر حساسیت به پنی سیلین یا موارد مشابه ، فوت نماید هیچ کس از پزشک حمایت نمی کند.اگر بیماری از پزشک شکایت کند حرف بیمار را بیش از حرف پزشک می پذیرند.اگر فردی از پزشک اورژانس بیمارستان  بخواهد که بستری شود پزشک مجبور است او را بستری نماید حتی اگر اندیکاسیون بستری نداشته باشد.

عدم سنخیت ارزش مورد با حق الزحمه نیز وجود دارد. برای مثال هزینه خیاطی پارچه گرانقیمت بیش از پارچه ارزان قیمت است . چه چیزی ارزشش بیش از جان آدمیست؟ یک پزشک باید انسانی را که اشرف مخلوقات است با 1700 تومان ،درمان کند اگر بیمار فوت نماید 27میلیون تومان دیه بپردازد.

همگانی نبودن بیمه در شهرها ، عدم تخصیص بودجه درمان در خانواده ها در ابتدای ماه ، افتتاح درمانگاه های تامین اجتماعی (که بیماران دارای بیمه تامین اجتماعی را بدون دریافت هرگونه وجه درمان می کنند)و افتتاح درمانگاه های خیریه از دیگر مشکلات هستند . افراد خیر اگر می خواهند به درمان افراد بی بضاعت کمک کنند راه های بهتری هم وجود دارد.

مدیریتهای پایه و به قولی سطح پایین وزارت بهداشت و درمان (در سطح شبکه های بهداشت ودرمان و مراکز بهداشتی درمانی )، با پزشکان عمومی است و یک پزشک عمومی اگر موفق ترین مدیر دنیا هم باشد نمی تواند رئیس دانشگاه شود. البته در همان مرکز بهداشتی درمانی یا به قول قدیمی ترها درمانگاه نیز با مشکلاتی روبروست.: پرسنلی که سالها در مرکز کار کرده اند و تمام راه های قانونی و غیرقانونی  و فوت و فن ها را یاد گرفته اند از قبول مسئولی قانون مدار راضی نیستند. کارشناسی که 25 سال سابقه خدمت دارد رودرروی پزشک می ایستد و سیستم نیز وقتی نمی تواند با نیروی استخدامی سابقه دار مواجه شود از پزشک تازه کار ، مایه می گذارد.

امروزه پزشکان عمومی از مظلومترین اقشار جامعه محسوب می شوند. کارهایی نیز برای کمک به آنها انجام شده است {مانند پزشک خانواده ، پزشک قطار، خدمت در وزارت نفت (البته مناطق جنوبی مانند عسلویه و ... نه تهران و.....)} ولی نتوانسته است توقع و آرزویی که یک دختر هنگام ازدواج با پزشک جوان دارد را برآورده کند.

اجرا نشدن اصل 44 و دولتی ماندن مراکز درمانی نیز مانعی بر سر راه اشتغال پزشکان است. شبکه های بهداشت به جای کمک به پزشکان ، آنها را رقیب خود می دانند.

ادغام پزشک خانواده و شبکه های بهداشت با توجه به کسری بودجه وزارت بهداشت باعث شده که اعتبار تخصیص یافته برای اجرای طرح، سایر کمبودهای شبکه ها را بپوشاند و حق الزحمه پزشک با چند ماه تاخیر پرداخت شود و جور کمبودهای شبکه ها رانیز پزشکان عمومی باید بکشند.

مشکلات فوق باعث شده که پزشکان جوان از خیر افتتاح مطب بگذرند . خانم ها خانه نشین می شوند و آقایان با طرح های پزشک خانواده ، پزشک قطار و .... سر خود را گرم می کنند.

من از وضع پزشکان عمومی در شهرهای بزرگ خبر ندارم ولی فکر نمی کنم آنها هم سری از میدان آورده باشند.  

به امید فردایی بهتر

با آروزی موفقیت و شادکامی و سالی بهتر از سال قبل برای تمامی همکاران

 دکتر محمد ناظمی بیدگلی

 

 

 

 

   + mohammad - ٤:۳۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٤ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()

تفریح و کار

باسمه تعالی

تفریح می تواند به معنی آنچه که مایه نشاط، انبساط خاطر و شادی و رفع خستگی شود باشد. با این تعریف انجام هر چه که انسان بدان اشتیاق داشته باشد تفریح است خواه گردش باشد یا کار.

کار هم می تواند تفریح باشد. بزرگترین مایه کسالت، بیکاریست .انسان باید برای اوقات بیکاری ، برنامه داشته باشد تا خسته و کسل نشود. در فرهنگ ما  متاسفانه کار و تفریح قاطی پاتی است موقع کار فکر تفریح هستیم و موقع تفریح به فکر کار.

برخی موقع انجام کار، وقت را به بطالت می گذرانند و برخی موقع تفریح می خواهند کار کنند. برای آنها کار و تفریح مرز مشخصی ندارد .

همانطور که قبلا نیز گفتم اگر برای اوقات تفریح برنامه و هدفی وجود نداشته باشد کسالت آور است و بهتر است کار شروع شود .

برنامه مسافرت به شیراز به علت انصراف عده ای از پرسنل  لغو شد.آموزش برنامه نویسی را ادامه می دهم و به اعضای هیئت امنای ................ کمک می کنم تا زودتر مسائل حل شود. فردا نیز قرار است گردهمایی فارغ التحصیلان و دانشجویان شهر برگزار شود.

برای ورزش نیز بدمینتون را انتخاب کرده ام و در حیاط منزل ، تور بسته ایم.

   + mohammad - ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢ فروردین ۱۳۸٦
comment نظرات ()