ناظمی چنین نوشت:

استفاده از مطالب وبلاگ ( بدون دخل و تصرف) با ذکر منبع آزاد است

 

به سکوت سرد زمان،  به خزان زرد زمان 

                                     نه زمان را درد کسی ، نه کسی را درد زمان

بهار مردمی ها دی شد، زمان مهربانی طی شد

                                    آه از این دم سردی ها خدایا!

نه امیدی در دل من، که گشاید مشکل من

                                   نه فروغ روی مهی ،که فروزد محفل من

نه همزبان درد آگاهی،که ناله ای خرد با آهی

                                   داد از این بی دردی ها خدایا!

 

                       **********************

 

 

گفتم که دلم برات شده بازیچه                  افتاده به زیر پات چون قالیچه

او خیره نگاه کرد و آخر هم گفت:            ها ! این که الان وگفتی تو یعنی چه؟

                **************************

شب یلدا و من بی هندوانه                 نه لپ لپ می خورم نه دانه دانه

 

   + mohammad - ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ آذر ۱۳۸٤
comment نظرات ()

 

باسمه تعالی

کمخونی فقر آهن

کمبود آهن و کمخونی ناشی از آن از مشکلات عمده تغذیه ای و بهداشتی در کشور است.

اگر برای ساختن گلبولهای قرمز خون، آهن به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد ، ابتدا فرد از ذخایر بدن خود استفاده می کند سپس در صورت ادامه کمبود ،ذخایر آهن بدن کاهش می یابد. اگر کمبود ادامه پیدا کند ذخایر آهن بدن تخلیه می شود و کمخونی فقر آهن بروز می کند.

در دوران بلوغ به دلیل جهش رشد ، نیاز دختران و پسران نوجوان به آهن بیشتر از دوران قبل است و در صورتی که از منابع غذایی حاوی آهن در برنامه غذایی روزانه به اندازه کافی مصرف نشود نوجوان به سرعت در معرض خطر کمبود آهن و کمخونی ناشی از آن قرار می گیرد.

در دوران بلوغ ، دختران علاوه بر جهش رشد و در نتیجه نیاز بیشتر به آهن ، به علت عادت ماهیانه و از دست دادن خون ، نسبت به کمخونی فقر آهن بسیار حساستر و آسیب پذیرتر هستند.

عادات و رفتارهای غذایی بد در دوران مدرسه و بلوغ اغلب موجب می شود که کودکان و دانش آموزان به جای مصرف غذای خانگی از غذاهای غیر خانگی مثل انواع ساندویچهای سوسیس و کالباس ، پیتزا و تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس ، نوشابه ، شكلات و پفک استفاده نمایند و به این دلیل در معرض خطر کمبود آهن قرار گیرند زیرا این غذاها اغلب از نظر آهن فقیرند.

تغییرات خلق و خو در دوران بلوغ ممکن است موجب کم اشتهایی شود و به علت مصرف ناکافی غذا ، دریافت آهن و سایر مواد مغذی محدود می شود.

عدم رعایت اصول بهداشتی ، آب آشامیدنی ناسالم ، توالتهای غیر بهداشتی ، عدم شستشو و ضدعفونی صحیح سبزیهای خام و در نتیجه ابتلا به آلودگی های انگلی از دیگر عوامل موثر در بروز کمخونی فقر آهن می باشد.

مهمترین و شایعترین علل بروز کمبود آهن مصرف کم انواع گوشت به ویژه گوشت قرمز است که آهن قابل جذب دارد.

مصرف ناکافی مواد غذایی حاوی ویتامین ث نیز احتمال بروز کمبود آهن را افزایش می دهد . ویتامین ث که به طور طبیعی در میوه ها و سبزیهای تازه و خام وجود دارد موجب افزایش جذب آهن غذا می شود .

مصرف نانهای که در تهیه آنها از جوش شیرین استفاده می شود یکی دیگر از عوامل موثر در بروز کمبود آهن می باشد .جوش شیرین موجب باقی ماندن ماده ای به نام اسید فیتیک در نان می شود که کاهش دهنده جذب آهن می باشد . در نانی که در تهیه آن از خمیر مایه یا خمیر ترش به جای جوش شیرین استفاده شده است ، اسید فیتیک مهار شده و مانعی در جذب آهن ایجاد نمی شود.

علائم و عوارض:

رنگ پریدگی دائمی زبان و مخاط داخل پلک چشم و لبها ، کمرنگ شدن خطوط کف دست ، احساس ضعف و خستگی ، سیاهی رفتن چشم، بی تفاوتی ، سرگیجه ، سردرد ، بی اشتهایی ، حالت تهوع و خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دستها و پاها در افراد مبتلا به کمخونی فقر آهن دیده می شود . موارد کمخونی فقر آهن شدید با تنگی نفس، طپش قلب و ورم قوزک پا همراه است.

آهن کافی برای حفظ سلامت ، رشد مطلوب و فراهم ساختن زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیلی ضروری است.

اگر چه کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب کاهش قدرت ادراک و یادگیری گردد ولی اثرات نامطلوب کمخونی در دوران شیرخوارگی در اوایل کودکی غیرقابل جبران است.

کمخونی فقر آهن در کودکان زیر 2 سال و کودکان سنین مدرسه با تاخیر رشد خفیف همراه است و درمان کمخونی موجب افزایش سرعت رشد می شود.

تاخیر رشد در کودکان کمخون ممکن است به علت نقش کلی آهن در واکنشهای حیاتی بدن ، رابطه آن با سیستم ایمنی و یا تاثیر آن بر اشتها باشد.

کمخونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می شود . ضریب هوشی این کودکان 5 تا امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. همچنین در این کودکان میزان ابتلا به بیماریهای عفونی بیشتر است زیرا سیستم ایمنی آنان قادر به مبارزه با عوامل بیماریزا نیست. مطالعات نشان داده است که دادن آهن به کودکان کمخون موجب کاهش ابتلا به بیماریهای عفونی می گردد.

کودکان و دانش آموزانی که دچار کمخونی فقر آهن هستند همیشه احساس خستگی و ضعف می کنند این افراد اغلب از ورزش و فعالیتهای بدنی دوری می کنند و یا در هنگام ورزش خیلی زود خسته می شوند . در این افراد تغییرات رفتاری به صورت بی حوصلگی و بی تفاوتی مشاهده می شود.

کمخونی فقر آهن به علت تاثیر بر قدرت یادگیری و کاهش آن ، افت تحصیلی دانش آموزان را باعث می شود.

طرز تهیه جوانه غلات و حبوبات

ابتدا گندم و یا عدس را پاک کرده و در آب خیس کنید .پس از 2 تا 3 روز آب آنرا دور ریخته و گندم یا عدس را در یک سینی تمیز پهن کنید و یک پارچه تمیز و مرطوب روی آن بکشید . هر روز پارچه ای آب بزنید که مرطوب بماند. پس از اینکه جوانه ها سبز شد گندم یا عدس جوانه زده را در یخچال نگهداری کنید . هنگامی که سالاد تهیه می کنید مقداری از جوانه گندم یا عدس به آن اضافه کنید و همراه با غذا میل نماييد.  

 

   + mohammad - ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٥ آذر ۱۳۸٤
comment نظرات ()

 

                                                 باسمه تعالی

این روزها حال و هوای عجیبی دارم. حس می کنم خیلی سبک شده ام ، آماده پروازم.

دیگر طاقت دیدن خیلی چیزها را ندارم. طاقت شنیدن گریه را ندارم . طاقت دیدن وضع زنی که 7 بچه یتیم دارد و پول تهیه بخاری ندارد را ندارم. همه می گویند چرا ماشین را عوض نمی کنی و ماشین بهتر نمی خری ولی من چطور می توانم ماشین خوب سوار شوم و ببینم که مردم در فقر دست و پا می زنند . خدایا من که نمی توانم به همه کمک کنم پس طاقتی ده که بیشتر بکوشم . قو علی خدمتک جوارحی

 

 

   + mohammad - ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٤
comment نظرات ()

 

باسمه تعالی

سقط جنین

چرا سقط جنین اهمیت دارد؟

ý  حاملگی موفق به بارداری اطلاق می شود که طی آن جنین رشد و تکامل خود را پیدا کرده و ضمن حفظ سلامت مادر منجر به تولد نوزادی سالم شود.

ý  در خلال حاملگی ، سه ماهه اول ، دوم و سوم هر کدام خصوصیات مهم و خاص خود را دارا هستند . هر مرحله دارای عوامل خاص برای مادر و جنین است که می تواند تهدید کننده سلامت آنها باشد.

ý  سقط جنین شایعترین عارضه حاملگی در سه ماهه اول حاملگی می باشد که موجب استرس روحی شدید در زوجهای مشتاق فرزند می شود.

ý  70-80% حاملگی ها به مرحله حیات نمی رسد و براورد می شود 50% بارداري ها قبل از تاخیر در اولین قاعدگی دفع می شوند.

ý     حدود 20-15% بارداری های شناخته شده به سقط جنین منتهی می شوند.

ý     سقط جنین یعنی به مقصد نرسیدن حاملگی و  در واقع یکی از فوریتهای زنان و مامایی می باشد.

ý  عوارض جدی سقط جنین شامل خونریزی ، عفونت ، شوک باکتریال( شوکی که در اثر عفونت ایجاد می شود) می باشند. همچنین خطر مرگ و میر مادر به دنبال سقط جنین وجود دارد .

ý  در بیمارانی که سابقه یک بار سقط جنین داشته اند احتمال سقط جنین در حاملگی بعدی انها حدود 20% است.

پیامدهای سقط جنین برای یک زن چیست؟

ý  به دلیل اینکه در اکثر موارد سقط جنین به هر شكل همراه با خونریزی می باشد ادامه خونریزی به دنبال سقط جنین و یا خونریزی در طی آن می  تواند برای سلامت مادر زیان بار بوده و منجر به کمخونی و مشکلات جسمی و روحی حتی به مرگ مادر منجر شود.

ý  بروز عفونت و زخمهای عفونی در خارج و داخل رحم به دلیل دستکاری های انجام شده در حین ختم حاملگی می تواند منجر به عفونت لوله و چسبندگی داخل رحمی و عقیمی  دائم زن شود.

ý  زنانی که دچار سقط می شوند گرفتار واکنش سوگواری فوق العاده شدیدی می شوند. مهمترین پاسخ با احساس گناه مشخص می شود . کاملا" منطقی است که اگر فرض کنیم این ناراحتی عاطفی با از دست دادن بارداری های مکرر پیچیده تر خواهد شد.

پدیده سقط جنین چگونه اتفاق می افتد؟

ý   بیش از 80% سقط ها در سه ماهه اول حاملگی رخ می دهد و پس از آن این میزان به سرعت کاهش می یابد. علت بروز سقط جنین همیشه مشخص نیست ولی در ماههای اول حاملگی تقريبا" در همه موارد مرگ جنین ، قبل از سقط جنین صورت می گیرد. به این دلیل بررسی علل سقط جنین شامل تعیین علت مرگ جنین در صورت امکان می باشد.

ý     عوامل ایجاد کننده سقط جنین در زنان به دو دسته عمده تقسیم می شود که عبارتند از :

1.     عوامل جنینی شامل :

الف- نمو غیر طبیعی تخم  که در 40% موارد اختلال رشد منجر به سقط جنین خود به خود می شود.

 ب-  ناهنجاریهای ارثی و ژنتيكي جنین: آمار به دست آمده نشان میدهد حدود 20-15% حاملگی ها منجر به سقط جنین می شود که 60-50% موارد سقط جنین به دلیل ناهنجاری های ارثی و ژنتيكي جنین می باشند.

2.     عوامل مربوط به مادر :

الف- بیماریهای عفونی مادر:  عفونتهای مادری به ویژه سرخچه ، تب مالت و عفونتهای مقاربتی می تواند منجر به سقط جنین شود.

 ب- بیماری های مزمن ناتوان کننده در مادر: بیماری هایی نظیر سل ، سرطان ، افزایش فشار خون ، بیماری کلیوی می تواند منجر به مرگ جنین و سقط جنین شود.

ج - بیماریهای غدد: بیماری های غدد نظیر کم کاری تیروئید ، دیابت قندی می تواند منجر به سقط جنین شود.

د- مصرف دارو و عوامل محیطی: مصرف سیگار ، الکل ، داروهای ضد بارداری و سموم محیطی نظیر سرب ، آرسنیک در مادر می تواند منجر به سقط جنین شود.

ه - عدم پذیرش ایمنی بدن: جنین از لحاظ ژنتیک یک عامل خارجی برای مادر است و بدن مادر بر علیه آن آنتی بادی ساخته و جنین را دفع می نماید. در یک بارداری طبیعی جفت آنتی بادی های متوقف کننده می سازد که مانع دفع جنین می شود

و - ناهنجاری های رحمي: در بعضی زنان نقص تکاملی رحم در دوران جنینی منجر به ایجاد رحم دو شاخ یا یک شاخ و یا انواع ناهنجاری های شكلي رحم می شود که این نقایص می تواند منجر به سقط جنین شود همچنین وجود فیبروم یا چسبندگی رحم نیز می تواند باعث سقط جنین در زن باردار شود.

ز - نارسایی دهانه رحم: باز بودن بیش از حد دهانه رحم به دلیل مادرزادی یا کشش بیش از حد در باز کردن آن در هنگام سقط یا زایمان قبلی منجر به نارسایی و ضعف دهانه رحم شده و می تواند ایجاد سقط خود به خودی نماید. سقط در این موارد معمولا" پس از سه ماهه اول حاملگی اتفاق می افتد .

      خطر سقط جنین با تعداد زایمانها و نیز سن مادر زیاد می شود به طوریکه مطالعات انجام شده نشان می دهد که سقط جنین در زنان باردار زیر 20 سال و بالای 40 سال بیشتر است . همچنین در پدران خیلی جوان یا پیر نیز افزایش سقط جنین مشاهده شده است. بالاخره میزان بروز سقط با حامله شدن خانمها در عرض سه ماه پس از زایمان افزایش می یابد.

انواع سقط جنین چیست؟

بروز سقط جنین در زنان اکثرا" به صورت خود به خودی اتفاق می افتد .مگر اینکه سقط به طور عمدی انجام شود

زمانی که سقط خود به خودی بدون استفاده از راههای دارویی یا مکانیکی برای تخلیه رحم صورت می گیرد به آن سقط خود به خودی اطلاق می شود. در این حالت پس از مرگ جنین در داخل رحم خونریزی در داخل بافت رحم اتفاق می افتد و تخم از دیواره رحم جدا می شود و انقباضات رحم را تحریک کرده که در نهایت منجر به دفع محصولات حاملگی می شود.

در زنان باردار همه این مراحل ذکر شده در بالا به دنبال هم اتفاق نمی افتد و ممکن است هر زن در یکی از این مراحل متوقف شده و دچار خونریزی شود به همین دلیل سقط خود به خودی به موارد ذیل تقسیم بندی می شود.

1.     تهدید به سقط

2.     سقط غیر قابل اجتناب

3.     سقط ناقص

4.     سقط کامل

5.     سقط فراموش شده

6.     سقط مکرر

ý  در موارد تهدید به سقط مقدار خونریزی زنانه و درد شكمي بسیار کم ، علائم بارداری پابر جا و حاملگی ممکن است ادامه یابد.

ý  در سقط غیر قابل اجتناب، بیمار  آبریزش داشته و دهانه رحم باز می شود . بنابر این سقط جنین غیر قابل اجتناب است.

ý  در سقط جنین ناقص دهانه رحم کاملا" باز بوده و خونریزی زیاد و دردهای انقباضی در زیر شکم وجود دارد در این حالت مقداری از محصولات حاملگی دفع شده اما چون مقدار زیادی از این محصولات در رحم باقی می ماند سقط ناقص است.

ý     در سقط کامل به دنبال خونریزی قبلی که رخ داده است محتویات رحم به طور کامل خارج شده است.

ý  در سقط فراموش شده جنین مرده است ولی برای مدتی (حتی ماهها) در رحم باقی مانده و هنوز دفع نشده است در این حالت علائم حاملگی نیز ناپدید شده اند.

ý  سقط مکرر یا عادتی : بیشتر از سه سقط جنین پشت سر هم را که احتمالا" در اثر یک علت مشترک رخ داده سقط مکرر گویند.

سقط عمدی در چه مواردی اتفاق می افتد؟

سقط جنین عمدی به معنای ختم حاملگی با دارو یا عمل جراحی قبل از زمانی است که جنین بتواند زنده متولد شود این سقط به دو دسته تقسیم می شود:

1-     سقط غیر قانونی

2-     سقط درمانی

از آنجایی که سقط جنین در بعضی موارد جهت پیشگیری از صدمات جدی یا دائمی به مادر یا جهت حفظ زندگی یا سلامت مادر قابل اجرا می باشد لذا سقط جنین عمدی از سال 1973 تاکنون مرجعیت پیدا کرده است.

سقط درمانی یکی از انواع سقط جنین عمدی بوده که به منظور حفظ سلامت مادر در موارد ذیل انجام می شود:

1-  زمانی که ادامه حاملگی زندگی مادر را به مخاطره می اندازد یا شدیدا" به سلامت او صدمه وارد می کند.

2-  زمانی که ادامه حاملگی منجر به تولد نوزادی با ناهنجاريهاي فيزيكي شدید یا کند ذهنی می گردد.

سقط جنین غیر قانونی در واقع سقط جنین هایی است که توسط پزشکان غیر مسئول ، افراد غیر پزشک و با استفاده از امکانات غیر قانونی صورت می گیرد و اکثرا" توسط شخصی انجام می گیرد که مورد تایید قانون کشور نمی باشد . این گونه سقط های غیر قانونی اغلب با خونریزی شدید ، عفونت ، شوک عفونی و نارسایی حاد کلیه همراه هستند و در اکثر موارد منجر به مرگ مادر می شوند.

در هر کشور مباحث مذهبی و قومی قابل توجهی درباره سقط جنین غیر قانونی یا عمدی وجود دارد و در اکثر قوم ها و مذاهب از جمله دین اسلام انجام سقط جنین عمدی حرام می باشد.

روشهای تشخیص سقط جنین چیست؟

شایعترین علامت و نشانه سقط جنین وجود خونریزی واژینال می باشد.

خونریزی واژینال در زنان باردار در اوایل حاملگی 4 علت شناخته شده دارد که عبارتند از :

1-     بچه انداختن یا سقط جنین

2-     حاملگی خارج رحمی

3-     بیماری جفت ( بچه خوره یا مول)

4-     ضایعه بافت دهانه رحم یا مهبل

بروز هرگونه خونریزی واژینال در زنان باردار غیر طبیعی است و بایستی علت خونریزی واژینال توسط پزشک یا ماما بررسی شود ولی در اکثر موارد خونریزی در سه ماهه اول حاملگی نشان دهنده سقط جنین می باشد .

بر حسب نوع سقط جنین علائم ایجاد شده متفاوت است بطوريكه :

در تهدید به سقط مقدار خونریزی واژینال بسیار کم و حتی در حد لکه بینی می باشد .

در سقط ناقص یا غیر قابل اجتناب خونریزی واژینال اغلب زیاد و دردهای انقباضی در زیر شکم همراه با انقباضات رحمی وجود دارد . ممکن است مقداری از محصولات حاملگی دفع شوند.

در سقط کامل خونریزی واژینال زن باردار زیاد و محتویات رحم کاملا" خارج می شود.

در سقط عفونی که اغلب بعد از سقط جنین ناقص یا دستکاری رحم تحت شرایط غیر بهداشتی رخ می دهد علاوه بر درد و خونریزی بسیار شدید ، تب و ترشح بدبو نیز وجود داشته و ممکن است علائم شوک عفونی نیز بروز کند.

در سقط فراموش شده به دلیل مرگ جنین ، جفت فعالیت خود را از دست داده و بنابر این علائم حاملگی نظیر ویار حاملگی ، تغییر رنگ نوک پستان ها و ... از بین می رود. علاوه  بر این زن باردار احساس سنگینی در لگن کرده و رشد رحم او متوقف می شود. ترشحات مهبلی در این نوع سقط جنین اکثرا" آبکی و قهوه ای رنگ ( به رنگ خون مانده ) می باشد.

در سقط مکرر مهمترین علامت وجود خونریزی و خارج شدن محصولات حاملگی سه بار یا بیشتر در سه بارداری می باشد.

برای زن بارداری که دچار علائم سقط جنین شده است چه کار می توان کرد؟

در صورت وجود هر گونه خونریزی واژینال در دوران بارداری فورا" زن باردار را نزد پزشک ببرید.

در صورت وجود لکه بینی بدون درد با پزشک وی مشورت کنید .

در صورت توصیه پزشک به استراحت در منزل به محض افزایش میزان خونریزی یا ادامه خونریزی پس از استراحت ، زن باردار را به بیمارستان ببرید.

در صورت وجود خونریزی همراه با درد و حساسیت شكمي حتما" زن باردار را به بیمارستان ببرید.

خانمی که علائم بروز سقط جنین را دارد پس از مراجعه به پزشک بهتر است استراحت در بستر داشته و با آنها مشاوره انجام شود.

در صورتيكه گروه خون مادر منفی است بایستی پس از سقط جهت تزریق آمپول روگام با پزشک مشورت شده و اقدام لازم انجام شود.

 

   + mohammad - ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٤
comment نظرات ()